Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственных социальных стандартах и государственных социальных гарантиях" (относительно уточнения терминологии Закона)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 30.12.2013 № 3846
Дата рассмотрения: 27.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - законопроект) розроблений на виконання пункту 49.2 Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 12.03.2013 N 128 (далі - Національний план), та з метою наближення системи надання послуг в усіх сферах до європейських стандартів.

Реформа соціальної сфери, передбачена Національним планом, спрямована на забезпечення надання громадянам якісних та адресних послуг, гарантованих законодавством, і передбачає розроблення системи державних соціальних стандартів надання послуг у сферах соціальних послуг, освіти, охорони здоров'я, культури, а також нових підходів до фінансового забезпечення надання послуг, що передбачає перехід від утримання державних та комунальних закладів до оплати надання ними послуг.

При цьому Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" не дає визначення поняття державних стандартів послуг, що обумовлює необхідність внесення змін до цього Закону.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є забезпечення ефективного функціонування системи соціальних стандартів і нормативів, реалізація визначених завдань з реформування механізму фінансового забезпечення надання населенню послуг.

Законопроектом передбачається введення терміна "державний стандарт послуг", який обумовить розроблення стандартів послуг у всіх сферах їх застосування, а також визначення порядку розроблення державних соціальних стандартів надання послуг. Відповідно уточнюються термінологія та поняття соціальних стандартів у сферах транспортного обслуговування і зв'язку, охорони здоров'я, забезпечення навчальними закладами, обслуговування закладами культури, фізичної культури і спорту.

Також відповідно до статті 4 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" передбачається ввести соціальний стандарт - раціональний споживчий бюджет, що забезпечує оптимальне задоволення потреб людини і буде основою для визначення пріоритетності напрямів державної соціальної політики у сфері доходів населення.

Крім того, уточнюються термінологія та поняття, що застосовуються у Законі, відповідно до чинного законодавства, зокрема законів України "Про соціальний діалог в Україні" та "Про житлово-комунальні послуги", Податкового кодексу України.

3. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

Закон України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії";

постанова Кабінету Міністрів України від 17.05.2002 N 643 "Про реалізацію статей 24 і 27 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії";

Державний класифікатор соціальних стандартів і нормативів, затверджений наказом Мінпраці України від 17.06.2002 N 293.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект погоджено без зауважень Міністерством фінансів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством охорони здоров'я, Міністерством інфраструктури, Міністерством культури; із зауваженнями, що враховані, - Міністерством юстиції, Міністерством освіти і науки, Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації; із зауваженнями, що не враховані, - Міністерством молоді та спорту.

З метою врегулювання розбіжностей 09.10.2013 у Мінсоцполітики відбулась узгоджувальна нарада з Мінмолодьспортом. Мотиви відхилення зауважень наведені у протоколі узгодження позицій.

6. Регіональний аспект

Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії є основою для розрахунку видатків на соціальні цілі та формування на їх основі бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, міжбюджетних відносин, розробки загальнодержавних і місцевих програм економічного і соціального розвитку.

61. Запобігання дискримінації

У законопроекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Законопроект погоджено без зауважень - Спільним представницьким органом сторони роботодавців на національному рівні; із зауваженнями, які враховано частково, - Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні.

10. Оцінка регуляторного впливу.

Законопроект не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Внесення змін до Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" надасть змогу: вдосконалити діючу систему соціальних стандартів та гарантій; комплексно розробити і запровадити державні соціальні стандарти у сфері послуг; здійснити поетапний перехід від фінансування послуг на основі фактичної мережі бюджетних установ до запровадження вартісних стандартів таких послуг, розрахованих на споживача послуг, стандартів на душу населення, а також стандартів на основі витрат на одиницю цих послуг.

 

Міністр соціальної політики України 

Н. Королевська

Опрос