Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О телекоммуникациях" относительно создания Фонда общедоступных телекоммуникационных услуг

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.12.2013 № 3842
Дата рассмотрения: 27.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про телекомунікації" щодо створення Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законопроект розроблений з метою вирішення питання щодо забезпечення універсального доступу споживачів до телекомунікаційних мереж загального користування та надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг нормованої якості на всій території України за регульованими державою тарифами.

Вказана проблема на сьогодні є не в повній мірі вирішена, особливо у сільських та гірських районах. Причинами такого стану є низька рентабельність послуг міського телефонного зв'язку та збитковість сільського зв'язку, відсутність власних коштів у операторів телекомунікацій, які надають зазначені послуги, на будівництво телекомунікаційних мереж в сільських та гірських районах, а також відсутність фінансових механізмів інвестування розвитку загальнодоступних телекомунікаційних послуг та відшкодування збитків від їх надання.

Чинний Закон України "Про телекомунікації" декларує державні гарантії щодо надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг та передбачає компенсацію збитків операторів телекомунікацій, на яких покладаються обов'язки з надання загальнодоступних послуг.

Проте ці норми на сьогодні залишаються не реалізованими, оскільки законодавство не визначає джерел фінансування та механізмів компенсації операторам телекомунікацій вказаних збитків.

Запропонований у законопроекті підхід до вирішення проблем забезпечення населення послугами місцевого телефонного зв'язку базується на міжнародному досвіді.

Такі фонди створені в багатьох країнах світу, зокрема, у США, Канаді, Італії, Іспанії, Португалії, Франції, Німеччині, Данії, Росії, Білорусії та багатьох інших країнах.

Слід зазначити, що зокрема, в Австрії, Бельгії, Нідерландах, Португалії, Іспанії, Німеччині, США, Канаді, Данії, Італії та багатьох інших країнах адміністрування вказаних фондів здійснюється органами регулювання.

Законопроект передбачає узгодження законодавства України щодо універсального доступу та універсальних телекомунікаційних послуг з законодавством Європейського Союзу, зокрема, враховуються положення Директиви 2002/22/ЄС від 07.03.2002 (Директива про універсальні послуги), яка вимагає забезпечення доступності телекомунікаційних послуг визначеної якості для всіх користувачів на всій території, незалежно від географічного розташування, за доступною ціною та містить вимоги щодо установлення механізмів фінансування операторам собівартості зобов'язань щодо універсальних послуг. Ця Директива також передбачає можливість створення в країні відповідного фонду, встановлення прозорих механізмів його наповнення і розподілу перерахованих коштів.

2. Мета і шляхи її досягнення

Запропоновані зміни до Закону України "Про телекомунікації" передбачають вирішення проблеми забезпечення доступу населення України до загальнодоступних телекомунікаційних послуг шляхом зобов'язання НКРЗІ прийняти рішення щодо покладання на операторів, провайдерів телекомунікацій з істотною ринковою перевагою на ринках певних телекомунікаційних послуг або на операторів фіксованого проводового зв'язку, які здійснюють або мають намір здійснювати діяльність у цих регіонах, обов'язків щодо розвитку та надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг споживачам із компенсацією збитків такому оператору/провайдеру з Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг. Наповнення такого Фонду пропонується через запровадження окремого збору, обов'язок щодо сплати якого покладатиметься на операторів, провайдерів телекомунікацій.

При цьому зазначається, що розвиток загальнодоступних телекомунікаційних послуг здійснюватиметься відповідно до Плану розвитку загальнодоступних телекомунікаційних послуг на період до 2021 року, затвердженого Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.

Кошти з Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг виділятимуться оператору, провайдеру телекомунікацій, на якого покладено обов'язки щодо розвитку та надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг, на підставі договору про виділення коштів з Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг, та виплачуватимуться щоквартально за результатами звітності відповідного періоду.

Порядок використання коштів Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг затверджуватиметься Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.

3. Правові аспекти

Нормативно-правова база у даній сфері суспільних відносин складається з Закону України "Про телекомунікації".

Реалізація вищезазначеної мети законопроекту потребує також внесення змін до Податкового кодексу України та Бюджетного кодексу України.

Для реалізації законопроекту необхідно розробити рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, про затвердження порядку використання коштів Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг та форми договору про виділення коштів з Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Законопроект передбачає доповнення обов'язків оператора, провайдерів телекомунікацій обов'язком стосовно перерахування збору до Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг, а також положення щодо компенсації збитків оператору/провайдеру телекомунікацій, на якого покладено обов'язки щодо розвитку та надання загальнодоступних телекомунікаційних послуг споживачам.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект потребує погодження з НКРЗІ, Мінфіном, Мінекономрозвитку, Міндоходів, Держпідприємництвом та Мін'юстом.

6. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

В законопроекті відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.

7. Запобігання корупції

У законопроекті відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Законопроект не стосується питання соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Законопроект є проектом регуляторного акта, який відповідає принципам державної регуляторної політики.

Оцінка можливості впровадження акта та виконання його вимог суб'єктами господарювання висока.

11. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту, створення та забезпечення функціонування Фонду загальнодоступних телекомунікаційних послуг забезпечить гарантоване отримання телекомунікаційних послуг за доступними, регульованими державою тарифами, на всій території України, у тому числі споживачами сільських, гірських районів, а також такими вразливими групами споживачів, як малозабезпечені сім'ї, пенсіонери та інваліди.

 

Народний депутат України 

Д. Ю. Шпенов 

Опрос