Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно ответственности за совершение административных правонарушений во время проведения футбольных матчей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.12.2013 № 3837
Дата рассмотрения: 27.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень під час проведення футбольних матчів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень під час проведення футбольних матчів)" розроблено Міністерством внутрішніх справ України на виконання доручення Прем'єр-міністра України від 11 жовтня 2013 року N 39479/1/1-13 до пункту 1 доручення Президента України від 07 жовтня 2013 року N 1-1/2649 щодо вдосконалення законодавства України з питань забезпечення громадського порядку і громадської безпеки під час підготовки та проведення масових спортивних заходів.

Футбольні матчі є найбільш відвідуваними масовими спортивними заходами та мають найвищий ризик порушень громадського порядку.

Незважаючи на те, що питання забезпечення громадського порядку і громадської безпеки під час підготовки та проведення футбольних матчів законодавчо врегульовано перед проведенням в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу, сьогодні окремі положення законодавства потребують удосконалення, зокрема в частині посилення відповідальності вболівальників за порушення громадського порядку.

Про це свідчать останні інциденти за участю вболівальників, які викликали значний суспільний та міжнародний резонанс, наприклад під час матчу між збірними командами України та Сан-Марино 06 вересня 2013 року у Львові.

Аналіз зарубіжного досвіду свідчить, що найбільш ефективним засобом попередження проявів насильства та неналежної поведінки з боку глядачів під час футбольних матчів є недопущення на територію спортивних споруд осіб, які раніше вчиняли протиправні дії при проведенні цих спортивних заходів.

Крім того, Європейська конвенція про насильство та неналежну поведінку з боку глядачів під час спортивних заходів, і зокрема футбольних матчів, зобов'язує Сторони докладати зусиль для забезпечення того, щоб спортивні організації та клуби, у разі необхідності, разом з власниками стадіонів і органами державної влади, відповідно до визначених внутрішнім законодавством повноважень, уживали навколо стадіонів і на стадіонах практичних заходів, включаючи виведення наявних або потенційних порушників порядку, а також осіб, що знаходяться у стані алкогольного та наркотичного сп'яніння, із стадіонів та матчів або заборону входу таким особам на стадіони та матчі, якщо це можливо з правової точки зору.

На сьогодні така заборона існує в понад двох десятках країн Європи, включаючи Великобританію, Іспанію, Італію, Нідерланди, Німеччину, Польщу, Росію, Сербію, Туреччину, Францію, Хорватію, Швецію та Швейцарію. За даними англійської поліції, 92 % осіб, щодо яких були прийняті рішення про заборону відвідувати футбольні матчі, у подальшому не допускали порушень.

2. Мета проекту акта та шляхи її досягнення

Проект Закону України розроблено з метою приведення законодавства України з питань забезпечення громадського порядку і громадської безпеки під час підготовки та проведення масових спортивних заходів, зокрема футбольних матчів, у відповідність до загальновизнаних міжнародних стандартів.

Для цього пропонується посилити відповідальність уболівальників за порушення громадського порядку під час проведення футбольних матчів шляхом внесення змін та доповнень до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв'язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів", зокрема шляхом:

запровадження нового адміністративного стягнення у вигляді заборони відвідувати футбольні матчі особам, які вчинили адміністративні правопорушення під час їх входу на територію спортивної споруди, на якій проводиться футбольний матч, або перебування на ній;

посилення вимог до глядачів, квитків і технічного обладнання спортивних споруд, а також розширення повноважень організаторів футбольних матчів та працівників служб безпеки спортивних споруд (футбольних клубів) у частині, яка сприятиме реалізації заборони відвідувати футбольні матчі;

установлення адміністративної відповідальності за порушення заборони відвідувати футбольні матчі.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють:

Європейська конвенція про насильство та неналежну поведінку з боку глядачів під час спортивних заходів, і зокрема футбольних матчів (ETS N 120), укладена 19 серпня 1985 року в м. Страсбурзі та ратифікована Законом України "Про ратифікацію Європейської конвенції про насильство та неналежну поведінку з боку глядачів під час спортивних заходів, і зокрема футбольних матчів" від 15 листопада 2001 року N 2791-III;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Закони України "Про особливості забезпечення громадського порядку та громадської безпеки у зв'язку з підготовкою та проведенням футбольних матчів", "Про міліцію", "Про фізичну культуру і спорт".

Крім того, Радою Європейського Союзу 17 листопада 2003 року прийнято Резолюцію 2003/С 281/01 "Про використання державами-членами заборон щодо входу в місця проведення футбольних матчів міжнародного масштабу".

Реалізація законопроекту, у разі його прийняття, потребуватиме приведення у відповідність до нього нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України.

4. Фінансово-економічне обгрунтування

Реалізація акта не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджений без зауважень Міністерством фінансів України.

До проекту акта висловлено зауваження (пропозиції) Міністерством молоді та спорту України, які не враховано.

Міністерством економічного розвитку і торгівлі України відповіді про погодження проекту Закону України до МВС України не надано (відповідно до § 39 Регламенту Кабінету Міністрів України вважається таким, що погодило проект без зауважень).

Крім того, проект Закону України обговорений у ході наради за участю представників Федерації футболу України, Об'єднання професіональних футбольних клубів України "Прем'єр-ліга", ДК "Спортивні арени України", НСК "Олімпійський" та в цілому підтриманий ними.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

61. Запобігання дискримінації

Проект Закону України не має положень, які містять ознаки дискримінації.

Громадська антидискримінаційна експертиза не проводилася.

7. Запобігання корупції

Проект Закону України не має правил і процедур, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

Громадська антикорупційна експертиза не проводилася.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України не потребує проведення консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону України не є регуляторним актом.

11. Прогноз результатів

Прийняття цього проекту Закону України дозволить посилити відповідальність глядачів за вчинення адміністративних правопорушень під час проведення футбольних матчів.

 

Міністр внутрішніх справ України 

В. Ю. Захарченко

Опрос