Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно порядка выдачи исполнительного листа

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.12.2013 № 3831
Дата рассмотрения: 25.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку видачі виконавчого листа"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про вдосконалення та спрощення процедури реєстрації земельних ділянок та майнових прав на нерухоме майно" від 04.07.2012 N 5037-VI були внесені зміни до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", якими включено до обов'язкових реквізитів виконавчого листа індивідуальний ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків.

Відповідно до законодавства України індивідуальний ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податку є інформацією з обмеженим доступом. При розгляді судових справ, відповідачем в яких є фізична особа, суд позбавлений правових підстав запитувати таку інформацію, оскільки законом не визначено право суду та механізм отримання такої інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Державною судовою адміністрацією України та Державною податковою службою України було розроблено спільний Порядок надання судам загальної юрисдикції інформації про реєстраційні номери облікових карток платників податків та стягувачів, який затверджено наказом від 26.02.2013 N 30/44, та яким передбачений механізм отримання індивідуального ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податку, але без відповідного врегулювання на законодавчому рівні, суд позбавлений правових підстав застосовувати Порядок.

Зазначене призводить до видачі судами виконавчих документів, які не містять необхідних реквізитів (зокрема індивідуального ідентифікаційного номеру фізичної особи - платника податку), які у подальшому не приймаються органами Державної виконавчої служби, та, відповідно, судові рішення не виконуються.

Проблему невиконання судових рішень в Україні підкреслював й Європейський Суд з прав людини у своєму пілотному рішенні від 15 жовтня 2009 (набуло статусу остаточного 15 січня 2010) у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України". В зазначеному рішенні Європейський Суд з прав людини зазначав, що в Україні відсутні ефективні національні засоби виконання судових рішень та закликав Уряд здійснити необхідні заходи для вирішення цих питань.

Так, Верховною Радою України було прийнято низку нормативно-правових актів, спрямованих на створення правового механізму належного виконання судових рішень.

В той же час, Законом України "Про внесення змін в деякі законодавчі акти України про вдосконалення та спрощення процедури реєстрації земельних ділянок та майнових прав на нерухоме майно" від 04.07.2012 N 5037-VI були внесені зміни до статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", які фактично звели нанівець всі намагання держави щодо створення ефективного механізму виконання судових рішень.

На сьогоднішній день, невиконання судових рішень негативно впливає на авторитет судової влади, оскільки в цьому разі не досягається кінцева мета правосуддя - захист інтересів громадян і реальне поновлення їхніх порушених прав та дискредитує Україну як правову державу.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо порядку видачі виконавчого листа" зумовлене необхідністю вдосконалення положень чинного законодавства з метою ефективної реалізації принципу обов'язкового та своєчасного виконання судових рішень та спрямований на розширення можливостей реалізації конституційних принципів обов'язковості виконання судових рішень та зменшення кількості невиконаних судових рішень.

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо порядку видачі виконавчого листа" дозволить усунути правову прогалину та надати необхідних повноважень суду щодо отримання інформації про індивідуальний ідентифікаційний номер фізичної особи - платника (боржника) та внесення зазначених даних до виконавчого листа. Крім того, з метою реалізації можливості примусового виконання судових рішень на підставі виконавчого документа, що був виданий до набрання чинності Законом України "Про внесення змін в деякі законодавчі акти України про вдосконалення та спрощення процедури реєстрації земельних ділянок та майнових прав на нерухоме майно" від 04.07.2012 N 5037-VI встановлюється зазначення індивідуального ідентифікаційного номеру фізичної особи - платника податків у виконавчому листі за наявності таких даних.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону має на меті чітко визначити повноваження суду щодо ідентифікації особи боржника та механізми реалізації цих повноважень з метою сприяння виконанню судових рішень, в тому числі й у примусовому порядку.

Проектом Закону пропонується внести зміни до Цивільного процесуального кодексу України, надавши повноваження суду при оформленні виконавчого документа отримувати інформацію від центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування державної податкової та митної політики щодо індивідуального ідентифікаційного номеру фізичної особи - платника податків.

Крім того, пропонується встановити, що індивідуальний ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків зазначається у виконавчому документі за наявності.

3. Правові аспекти

Правові відносини у даній сфері регулюються Конституцією України, Цивільним процесуальним кодексом України, Законом України "Про виконавче провадження" та іншими нормативно-правовими актами.

Проект Закону не стосується прав та обов'язків громадян.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Запобігання корупції

У проекті акта відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

6. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону надасть можливість повною мірою реалізувати в Україні принцип обов'язковості судових рішень до виконання на всій території України, встановлений статтею 124 Конституції України.

 

Народний депутат України 

Д. Ю. Шпенов

Опрос