Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Гражданский кодекс Украины и Кодекс законов о труде Украины (относительно персональной материальной ответственности должностных лиц органов государственной власти и местного самоуправления)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 25.12.2013 № 3825
Дата рассмотрения: 25.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України Про внесення змін до Закону України "Про внесення змін до Цивільного кодексу України та Кодексу законів про працю України (щодо персональної матеріальної відповідальності посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування)"

1. Обґрунтування необхідності законопроекту

Сьогодні на значну увагу заслуговує питання персональної матеріальної відповідальності посадових осіб. Ця проблема є одночасно і гострою і актуальною, адже хоча в Законі і визначено, що збитки завдані неправомірними діями посадових осіб органів державного нагляду мають відшкодовуватись, але не визначений механізм такого відшкодування. Також викликає занепокоєння ситуація, за якої збитки, завдані неправомірними діями посадової особи, мають відшкодовуватись за рахунок бюджетних коштів. Посадова особа є спеціальним суб'єктом управлінської діяльності, яку вона організовує, здійснює і водночас контролює виконання встановлених у процесі управління приписів. Неправомірна дія такої посадової особи - це акт волевиявлення або недбальства конкретної особи, а не державного органу або держави в цілому, відповідно держава не має нести жодної матеріальної відповідальності за дії такої посадової особи. Введення персональної матеріальної відповідальності за неправомірні дії створить додатковий механізм захисту господарюючих суб'єктів від неправомірних перевірок та протиправних дій контролюючих органів, адже наразі збитки від таких перевірок та протиправних дій за різними підрахунками складають мільярди гривень, які ніколи не будуть компенсовані державою. І кількість таких протиправних дій з року в рік збільшується через фактичну безкарність посадових осіб контролюючих органів.

2. Цілі і завдання

Завданням законопроекту є створення механізму персональної матеріальної відповідальності посадових осіб, за збитки, що були завдані господарюючим суб'єктам внаслідок протиправних дій таких посадових осіб.

3. Загальна характеристика і основні положення запропонованих змін

Проектом пропонується внести зміни до Цивільного кодексу України та Кодексу законів про працю України.

Внесення змін до вищезазначених Кодексів створить механізм персональної матеріальної відповідальності посадових осіб контролюючих органів за збитки, завдані їхніми неправомірними діями.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Правовідносини у даній сфері регулюються Цивільним кодексом України, Кодексом законів про працю України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Податковим кодексом України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує фінансових витрат з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття проекту Закону України "про внесення змін до до Цивільного кодексу України та Кодексу законів про працю України (щодо персональної матеріальної відповідальності посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування)" дозволить захистити права та господарюючих суб'єктів, внаслідок чого буде зменшена соціальна напруга у суспільстві, та полегшиться стан ведення бізнесу у нашій країні та її інвестиційна привабливість.

 

Народний депутат України 

І. Г. Фурсін

Опрос