Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно улучшения пенсионного обеспечения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 18.12.2013 № 3775
Дата рассмотрения: 17.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо поліпшення пенсійного забезпечення окремих категорій громадян

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Прийняття цього проекту сприятиме покращенню пенсійного забезпечення дітей у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, загиблих (померлих) військовослужбовців, у період між завершенням навчання в одному із навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців.

Крім того, статтю 13 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пропонується доповнити новою частиною, згідно з якою врегулювати питання поновлення раніше діючої норми щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2 і 3, - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Законопроект розроблено з метою поліпшення соціального захисту дітей, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника, та осіб, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акту

14 травня 2013 року Верховною Радою України прийнято Закон України N 231-VIІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії". Законом, зокрема, надано можливість отримувати пенсію у зв'язку з втратою годувальника непрацездатним дітям померлого годувальника у період між завершенням навчання в одному навчальному закладі та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців.

З метою поширення даної норми на дітей, які отримують пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, загиблих (померлих) військовослужбовців пропонується внести зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення", якими передбачити, що вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти мають право на пенсію в разі втрати годувальника до закінчення навчальних закладів (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку.

Крім того, пропонується статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнити новою частиною, згідно з якою врегулювати питання поновлення раніше діючої норми щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2 і 3, - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правовою базою для прийняття даного законопроекту є: Закони України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Кількість ліквідаторів аварії на ЧАЕС 1-ї категорії з числа військових пенсіонерів на сьогоднішній день становить 3237 осіб, 2-ї категорії - 8476 осіб і 3-ї категорії - 3483 особи.

Встановлення 10 та 5-відсоткової надбавки до пенсій цим особам коштуватиме бюджету 2256,1 тис. грн. на місяць або 27073,2 тис.грн. у розрахунку на рік. Ці витрати пропонується здійснювати за рахунок коштів Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Прийняття акта дозволить удосконалити чинні норми пенсійного законодавства в частині поліпшення пенсійного забезпечення дітей у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, загиблих (померлих) військовослужбовців.

Крім того, прийняття законопроекту дозволить врегулювати питання поновлення раніше діючої норми щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2 і 3, - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

 

Народний депутат України 

Я. М. Сухий

Опрос