Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О защите человека от негативного воздействия электромагнитного излучения базовых станций систем сотовой связи

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.12.2013 № 3750
Дата рассмотрения: 11.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про захист людини від негативного впливу електромагнітного випромінювання базових станцій систем стільникового зв'язку"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону

На сьогодні важливе гігієнічне значення для забезпечення належних умов життєдіяльності людини має стан електромагнітної ситуації особливо в населених місцях України. Найбільшу стурбованість у населення викликають питання встановлення та експлуатації базових станцій систем стільникового зв'язку, які будуються в безпосередній близькості до місць перебування людини (житлові та громадські будівлі, відкриті території тощо) та впливу електромагнітного випромінювання, що створюються зазначеними об'єктами на життя і здоров'я людини. У світі на сьогодні експлуатується близько 1,4 мільйони базових станцій, більш ніж 20000 з них розташовані в Україні, та щорічно їх кількість збільшується.

Незважаючи на підвищений ступінь екологічного ризику таких об'єктів та віднесення їх до об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, існуюче правове регулювання розміщення та експлуатації базових станцій систем стільникового зв'язку не забезпечує ефективного захисту людини від небажаного електромагнітного забруднення її життєвого середовища.

Так, 17.02.2011 року прийнято Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності". Цим Законом було істотно змінено процес погодження розміщення базових станцій, в результаті чого правове регулювання погодження установки таких об'єктів зводиться до мовчазної реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Таким чином, на процес розміщення об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, повністю позбавлені впливу як органи місцевого самоврядування, так і громадськість. Зазначене робить неможливим виконання положень Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (далі - Орхуська конвенція).

Варто наголосити, що всі ці зміни відбуваються на тлі Рішення IV/9h Наради Сторін Орхуської конвенції, пунктом 6 якого висловлено попередження уряду України: на наступній нараді сторін цієї Конвенції буде розглянуто питання про обмеження України в правах та привілеях, які випливають з Орхуської конвенції.

Крім того, зобов'язання, взяті Україною перед ЄС щодо приведення національного законодавства у відповідність до норм та стандартів ЄС, вимагають відповідних законодавчих ініціатив у цій сфері. Взяті Україною зобов'язання перед ЄС в рамках Угоди про партнерство та співробітництво, а також з урахуванням перспективи підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС, передбачають адаптацію національного законодавства України до вимог європейського законодавства в частині забезпечення ефективного механізму захисту життя і здоров'я кожної людини.

З урахуванням зазначеного, даний проект Закону розроблений, у тому числі, з метою приведення національного законодавства України у відповідність до норм міжнародного права та права Європейського Союзу у пріоритетних сферах адаптації з метою захисту життя і здоров'я населення.

2. Цілі і завдання прийняття Закону

Прийняття законопроекту законодавчо врегульовує основні засади захисту людини від негативного впливу електромагнітного випромінювання базових станцій систем стільникового зв'язку.

Основними завданнями проекту Закону є закріплення дієвих заходів недопущення негативного впливу на людину електромагнітного випромінювання базових станцій систем стільникового зв'язку та встановлення основних принципів відповідальності оператора стільникового зв'язку за порушення законодавства щодо захисту людини від негативного впливу електромагнітного випромінювання базових станцій систем стільникового зв'язку.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Цей Закон визначає організаційні та правові основи забезпечення захисту людини від негативного впливу електромагнітного випромінювання базових станцій систем стільникового зв'язку.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У цій сфері суспільних відносин діють такі нормативно-правові акти:

Закон України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закон України "Про екологічну експертизу" та низка нормативно-правових документів різного рівня, спрямованих на реалізацію положень зазначених законів України, зокрема, постанова Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 р. N 808 "Про затвердження переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку" тощо.

Реалізація положень зазначеного Закону не потребує внесення змін до інших Законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття цього законопроекту та його реалізація не потребує додаткових фінансових витрат з державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Впровадження Закону сприятиме забезпеченню ефективного захисту людини від негативного впливу електромагнітного випромінювання базових станцій систем стільникового зв'язку.

 

Народний депутат України

А. О. Табалов

Опрос