Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно перераспределения платы за пользование недрами для добычи полезных ископаемых общегосударственного значения)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2013 № 3714
Дата рассмотрения: 02.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України" (щодо перерозподілу плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

У регіонах видобутку корисних копалин існує ціла сукупність факторів впливу виробничої діяльності видобувних підприємств на техногенну, екологічну і соціальну ситуацію.

У зв'язку з цим органи місцевого самоврядування при погодженні надання чи продовження підприємствам спеціальних дозволів на користування надрами, розміщення об'єктів та землекористування змушені ставити розгляд і вирішення цих питань у залежність від укладення угод про фінансування екологічних програм та розвитку соціальної сфери відповідних територій.

Крім того, наявний конфлікт інтересів видобувних підприємств і територіальних громад, на території яких в процесі виробничої діяльності зазначених підприємств погіршується екологічна ситуація, руйнуються місцеві дороги, втрачаються цінні землі.

Незважаючи на вплив виробничої діяльності підприємств, в тому числі нафтогазовидобувних, на екологію та погіршення стану доріг, плата за користування надрами для видобування нафти, природного газу та газового конденсату з 1 січня 2013 року зараховується до державного бюджету в повному обсязі, за користування надрами для видобування інших корисних копалин загальнодержавного значення - 50 відсотків плати.

Оскільки місцевим громадам потрібні додаткові фінансові ресурси для фінансування місцевих екологічних та соціальних програм, вважаємо доцільним 5 відсотків плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення зі складу доходів Державного бюджету України включити до бюджету розвитку Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів.

Нестабільність надходження плати за користування надрами та неможливість реального визначення прогнозного обсягу видобутку корисних копалин вказують на недоцільність передбачення цього платежу в доходах, які спрямовуються на фінансування делегованих видатків.

У зв'язку з цим передбачено внесення змін до Бюджетного кодексу щодо виключення 50 відсотків плати зі складу доходів бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, та зарахування цих надходжень до доходів Державного бюджету.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою збільшення бюджетів розвитку місцевих рад та збалансованості доходної частини бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом передбачено внести зміни до окремих норм Бюджетного кодексу України, зокрема, щодо зарахування до бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів 5 відсотків плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (зміни до статей 29 і 71 Кодексу).

Також пропонується передати з бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів зі складу доходів, що враховуються при визначенні обсягу міжбюджетних трансфертів, 50 відсотків плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення до Державного бюджету (зміни до статей 29 і 66 Кодексу).

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроект стосується сфери бюджетного законодавства. Нормативно-правовим актом, який регулює зазначене питання, є Бюджетний кодекс України.

Реалізація положень даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує видатків з державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття проекту цього Закону сприятиме збільшенню коштів місцевих бюджетів для регіонального розвитку, оновленню місцевої інфраструктури, а також покращенню стану фінансового забезпечення власних та делегованих повноважень органами місцевого самоврядування.

 

Народний депутат України

С. В. Гордієнко

Опрос