Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О государственном регулировании производства и оборота спирта этилового, коньячного и плодового, алкогольных напитков и табачных изделий" относительно поддержки отечественного плодово-ягодного виноделия

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 02.12.2013 № 3712
Дата рассмотрения: 02.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" щодо підтримки вітчизняного плодово-ягідного виноробства"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Основною перешкодою для відновлення плодово-ягідного виноробства є непомірно висока вартість ліцензії на оптову торгівлю (500 тис. грн.) та високі акцизні збори, тому ринок України заповнений неякісною імпортною продукцією зі шкідливими штучними наповнювачами, барвниками, консервантами тощо.

До 01.01.2007 року стаття 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", який регламентує видання ліцензій на оптову торгівлю алкогольними напоями, передбачала норму, за якою суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво або імпорт алкогольних напоїв, здійснювали поставку цієї продукції суб'єктам господарювання оптової та роздрібної торгівлі та іншим споживачам без ліцензій на оптову торгівлю лише в межах обсягів власного виробництва (імпорту).

Законом України від 17.11.2006 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо плати за ліцензії та акцизного збору на виробництво спиртів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" було внесено зміни до статті 15 зазначеного Закону, відповідно до яких суб'єкти підприємницької діяльності, що отримали ліцензії на виробництво або імпорт алкогольних напоїв (крім сидру та перрі (без додання спирту)), здійснюють поставку цієї продукції підприємствам оптової і роздрібної торгівлі та іншим українським споживачам за наявності ліцензії на оптову торгівлю вартістю 500000 гривень на рік.

В Законі визначено, що "алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08".

Відповідно до класифікації Українського класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) - 2204 "Вина виноградні натуральні", 2205 "Вермути та інші вина виноградні натуральні з доданням рослинних або ароматизувальних екстрактів", 2208 "Спирт етиловий, неденатурований, з концентрацією спирту менш як 80 об.%, спиртові дистиляти та спиртні напої одержані шляхом перегонки, лікери та інші напої, що містять спирт".

В групу 2206 "Інші зброджені напої (наприклад, сидр, перрі (грушевий напій), напій медовий; суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, (з доданням спирту)" входять вина плодово-ягідні та інші, тобто алкогольні напої, які суттєво відрізняються за своїми показниками. В цій групі окремо виділені лише сидр і перрі (без додання спирту) - 2206 00 31 00; 2206 00 51 00; 2206 00 81 00.

Отже, запровадження зазначеної норми Закону для алкогольних напоїв, які суттєво відрізняються за своїми якостями і призначенням, призвело до нерівних умов конкуренції між товаровиробниками та посилило монополізацію ринку алкогольних напоїв, зокрема вина, оскільки невеликі виноробні підприємства, що самі вирощують плоди та ягоди, маючи ліцензію на виробництво вартістю 780 гривень на рік, не мають можливості сплачувати високу вартість ліцензії на право оптової торгівлі.

2. Мета і завдання прийняття Закону

Метою запропонованих змін і доповнень є створення сприятливих умов для розвитку підприємств виноробної галузі і, в першу чергу, господарств, які самі вирощують виноград, плоди та ягоди, і надання їм можливості самостійного виходу зі своєю продукцією на ринок вина.

3. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів";

Закон України "Про виноград та виноградне вино".

Реалізація цього законопроекту, у разі прийняття його як Закону, не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Зазначений проект Закону України додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України на його реалізацію не потребує.

Навпаки, при створенні умов для розвитку малого та середнього бізнесу можливі додаткові надходження до Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація запропонованих заходів сприятиме стабільному розвитку та підвищенню конкурентоспроможності виноробних підприємств, що вирощують плоди та ягоди, виробляють виноматеріали та безпосередньо виготовляють вино, поліпшенню їх фінансового стану, в цілому забезпечить сприятливі умови для стабільного функціонування виноробної галузі та збільшення надходжень до Державного бюджету України.

Відновлення роботи малого та середнього бізнесу у галузі виноробства дозволить зменшити монополізацію та розширить випуск вітчизняної високоякісної конкурентоспроможної, екологічно чистої продукції оздоровчого призначення без використання харчових добавок штучного походження, виключно на основі місцевої рослинної сировини для населення України та експорту; витіснити з ринку збуту недоброякісну зі штучними наповнювачами продукцію; завантажити потужності виноробних підприємств; зацікавити сільськогосподарські підприємства у відновленні та розширенні насаджень плодово-ягідних культур; створити нові робочі місця в агропромисловому секторі; відновити роботу, крім плодопереробної і виноробної, садівничої, цукрової і спиртової галузей держави.

 

Народні депутати України

М. В. Джига

Я. П. Табачник

К. Т. Ващук

М. В. Апостол

Опрос