Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно введения монополии государства на осуществление лотерейной деятельности

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.11.2013 № 3697
Дата рассмотрения: 28.01.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження монополії держави на здійснення лотерейної діяльності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

На даний час ринок лотерей в Україні формується трьома приватними операторами, які отримують безоплатно ліцензію та провадять діяльність безконтрольно, часом намагаючись заповнити нішу забороненого грального бізнесу. Єдиний державний оператор - Ощадний банк України фактично діяльності не проводить, лише обмежується розповсюдженням лотерейних білетів приватних операторів.

За таких умов основні доходи від лотерейної діяльності надходять до кишені приватних структур, а не до державного бюджету, чим порушується принцип справедливого розподілу надмірних доходів, принцип участі та належного контролю держави в даному виді діяльності, який декларується в назві та в деяких положеннях Закону України "Про державні лотереї в Україні".

Низький рівень доходів населення держави спонукає менш захищені верстви шукати можливість збільшити свої статки більш швидким шляхом, чим вдало користуються приватні структури, збагачуючись за рахунок лотерейної галузі, отримуючи надприбутки. На жаль, в часи значного дефіциту коштів на вирішення соціальних питань громадян до державного бюджету надходять крихти.

Наприклад, якщо стан лотерейного ринку України на 2010, 2011 роки міг характеризуватися як дуже низький, при порівнянні основних економічних показників розвитку європейських держав у співставленні з показниками розвитку лотерейних ринків з аналогічними показниками України, то вже в 2012 - 2013 роках ріст ВВП на душу населення в Україні стримується, а обсяги лотерейного ринку (на душу населення) навпаки зростають.

Авторами законопроекту "Про державні лотереї в Україні" планувались, за умови його прийняття Верховною Радою, наступні обсяги надходжень до державного бюджету у 2012 році - 350 млн. грн., у 2013 році - 450 млн. грн.

Законопроект був підтриманий Верховною Радою, але за час його дії, на превеликий жаль, жодний з цих прогнозів не справдився - обсяги продажів шалено зросли, а доходи державного бюджету не наблизилися до запланованих навіть на піввідсотка.

Тому, саме лотерейний ринок найбільше за інші потребує сьогодні окремої уваги держави - одержання належного контролю над прибутками, що мають бути повністю використані на соціальні потреби.

У зв'язку з наведеним, саме дотримання принципу реальної державної монополії на проведення лотерей дозволить у найбільш повній мірі відобразити потребу в правильному розподілі доходів лотерейного ринку.

Цивілізоване функціонування лотерейного ринку неможливе без реалізації принципу соціальної спрямованості державних лотерей. Кожен гравець, який витрачає гроші на придбання лотерейного білету, повинен усвідомлювати те, що вони підуть на соціальні цілі (допомога онкохворим дітям, повернення вкладникам Ощадбанку СРСР їх знецінених заощаджень тощо). Таким чином, гра перетворюється з акту аморального на дію, що заохочується мораллю, - благодійність, соціальна справедливість.

Саме для цього пропонується запровадити в Україні абсолютну монополію держави на лотерейну діяльність. Вказана монополія полягатиме в тому, що в Україні діятиме єдиний організатор державних лотерей в особі Державного ощадного банку України, який є єдиною державною установою, яка має досвід проведення лотерейної діяльності на протязі багатьох років та, у тому числі, має розгалужену мережу розповсюдження лотерей.

При цьому вбачається справедливим, що така діяльність установ Ощадного банку України, із врахуванням його ролі і місця у механізмі реалізації положень Закону України "Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України", буде сприяти, у тому числі, виконанню зобов'язань держави перед громадянами України, які внаслідок знецінення втратили грошові заощадження, поміщені в період до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР.

2. Цілі і завдання законопроекту

Завданням проекту Закону є встановлення державної монополії у лотерейній сфері в Україні з метою створення належних умов для контролю лотерейного ринку, виходячи із принципів державної монополії на випуск і проведення лотерей, соціальної спрямованості лотерей, забезпечення потреб державного бюджету, прав і законних інтересів громадян.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується шляхом внесення змін до Закону України "Про державні лотереї в Україні" запровадити державну монополію на випуск та проведення державних лотерей в Україні, встановивши, що єдиним організатором діяльності з випуску та проведення лотерей є Державний ощадний банк України. Серед принципів проведення державних лотерей передбачена така новела, як захист учасників лотереї від ігрової залежності (лудоманії). Також пропонується переглянути питання спрямування у повному обсязі коштів, які надійшли від лотерейної діяльності, на конкретні соціально-економічні видатки державного бюджету.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Дані відносини регулюються Конституцією України, Господарським кодексом України, Законом України "Про державні лотереї в Україні".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту призведе до збільшення надходжень до Державного бюджету України і не потребує видатків державного та місцевих бюджетів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

З прийняттям пропонованого проекту Закону буде вдосконалено механізм правового регулювання лотерейної сфери в Україні з метою створення належних умов для контролю лотерейного бізнесу в Україні, а також впровадження повної соціальної спрямованості лотерей, забезпечення невідкладних потреб наповнення державного бюджету та дотримання прав і законних інтересів громадян.

 

Народний депутат України 

Л. Ю. Миримський

Опрос