Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 55 Закона Украины "О нотариате" (относительно недопущения лишения жилья детей)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.11.2013 № 3685
Дата рассмотрения: 22.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 55 Закону України "Про нотаріат" (щодо недопущення позбавлення житла дітей)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Закон України "Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей" закріплює обов'язок держави охороняти і захищати права та інтереси дітей при вчиненні правочинів щодо нерухомого майна (ч. 1 ст. 12).

Неприпустимим є зменшення або обмеження прав і охоронюваних законом інтересів дітей при вчиненні будь-яких правочинів стосовно жилих приміщень (ч. 2 ст. 12).

Попередня згода органів опіки та піклування потрібна для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти (ч. 4 ст. 12).

Укладення договорів, які підлягають нотаріальному посвідченню або спеціальній реєстрації, відмова від належних дитині майнових прав, розподіл, обмін, відчуження житла, заборонена батькам або особам, які їх замінюють, без дозволу органів опіки і піклування (ст. 17 Закону України "Про охорону дитинства").

Батьки малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки та піклування вчиняти правочини щодо її майнових прав, зокрема відмовлятися від майнових прав дитини, в тому числі від права дитини користуватися житловим приміщенням (ч. 3 ст. 177 Сімейного кодексу України).

Діти - члени сім'ї наймача або власника житлового приміщення мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем (ч. 2 ст. 18 Закону України "Про охорону дитинства").

Згідно ст. 29 Цивільного кодексу України, місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає.

Таким чином у випадках, коли з поданих нотаріусу документів, зокрема зі змісту правовстановлюючого документа, довідки про реєстрацію місця проживання або місця перебування дитини, вбачається, що у дитини наявне право користування цим майном, нотаріусом обов'язково вимагається згода органів опіки та піклування.

У випадку ж, коли з поданих документів нотаріусом встановлено, що така дитина проживає за іншою адресою, ніж адреса майна, що відчужується, нотаріус має право не витребовувати згоду органів опіки та піклування на посвідчення такого правочину.

Здавалося б, вказані заходи повинні захистити права дітей, однак їх виявилось недостатньо.

Дітей не завжди реєструють у житлових приміщеннях. Відтак, нотаріус, переконавшись у тому, що дитина не зареєстрована в ньому, посвідчує договір про відчуження житла без дозволу органів опіки і піклування, що може призвести до порушення прав дітей.

Більше того, іноді дітей взагалі виписують з квартири перед її продажем аби уникнути обов'язкового отримання дозволу органу опіки та піклування.

Саме з метою охорони особистих немайнових та майнових прав громадян здійснюється державна реєстрація актів цивільного стану громадян (п. 1 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні).

Народження фізичної особи, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (ч. 4 ст. 49 Цивільного кодексу України).

Згідно Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян нотаріуси мають право на безоплатне отримання витягу з даного реєстру.

Отже, з метою запобігання випадків порушення прав дітей користування житловим приміщенням, пропонується покласти на нотаріуса обов'язок перевірки наявності відомостей про дітей власника відчужуваного житлового приміщення у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

За наявності відомостей про дітей у Реєстрі актів цивільного стану та відсутності реєстрації дитини у приміщенні, що відчужується, власник приміщення повинен буде надати документ, що підтверджуватиме реєстрацію дитини за іншою адресою.

Якщо він такого документа не подасть, то в силу припису ст. 29 Цивільного кодексу України дитина буде вважатись такою, що проживає за місцем проживання батьків, і, відповідно, нотаріус, за відсутності дозволу органу опіки та піклування, повинен відмовити у посвідченні правочину.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект покликаний врегулювати недоліки у механізмі захисту прав дітей на житло.

Метою законопроекту є посилення заходів захисту прав дітей на користування житлом при його відчуженні.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до статті 55 Закону України "Про нотаріат" (щодо недопущення позбавлення житла дітей)" встановлює обов'язок нотаріуса при посвідченні угод про відчуження або заставу житлових приміщень та квартир перевірити наявність дітей у власника такої нерухомості. При їх наявності, угода про відчуження або заставу жилого будинку або квартири посвідчується у разі надання власником документів, що підтверджують реєстрацію місця проживання дитини за іншою адресою, або у разі наявності дозволу органу опіки та піклування на посвідчення такої угоди.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

В даній сфері правового регулювання діють:

- Закон України "Про нотаріат";

- Закон України "Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей";

- Закон України "Про охорону дитинства";

- Цивільний кодекс України;

- Сімейний кодекс України.

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах окрім тих, що зазначені у законопроекті.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону України "Про внесення змін до статті 55 Закону України "Про нотаріат" (щодо недопущення позбавлення житла дітей)" позитивно вплине на вирішення питання удосконалення законодавства з питань захисту прав дітей на користування житлом. Внаслідок реалізації положень законопроекту в майбутньому зменшиться кількість дітей, права на житло яких порушуються.

 

Народний депутат України 

О. Б. Фельдман

Опрос