Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О дополнении части 1 статьи 3 Уголовного процессуального кодекса Украины (относительно определения понятия специальные знания)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.11.2013 № 3679
Дата рассмотрения: 22.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про доповнення частини 1 статті 3 Кримінального процесуального кодексу України (щодо визначення поняття спеціальні знання)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

20 листопада 2012 року набув чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України.

За оцінками більшості правозахисників, працівників правоохоронних органів, впливових незалежних експертів у галузі права новий КПК України має величезну кількість недоліків.

Практичне застосування його норм створює потенційну вразливість прав і свобод людини, гарантованих Конституцією України, Загальною декларацією прав людини ООН, Конвенцією Ради Європи про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до статті 71 Кримінального процесуального кодексу України спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями, але визначення терміна "спеціальних знань" не наводиться, що призводить до неоднозначного трактування цього поняття суб'єктами досудового розслідування.

Правильне розуміння поняття спеціальних знань у кримінальному процесі - важлива умова їх використання в різних процесуальних формах учасниками кримінального судочинства. Спеціальні знання - є елементом, що визначає процесуально-правовий статус учасників кримінально-процесуальної діяльності, на основі якого формуються їх права та обов'язки, система гарантій, умови та порядок їх діяльності.

Відсутність чіткого трактування поняття спеціальних знань у діючому законодавстві призводить до виникнення складних ситуацій щодо його застосування.

Враховуючи викладене, пропонується розглянути та прийняти в цілому проект Закону України "Про доповнення частини 1 статті 3 Кримінального процесуального кодексу України (щодо визначення поняття спеціальні знання)".

2. Цілі й завдання прийняття акта

Метою запропонованого законопроекту є законодавче визначення поняття спеціальних знань, які використовуються у процесі досудового розслідування і досудового слідства.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту акта

Проектом передбачено викласти у новій редакції зміст пункту 27 частини 1 статті 3 Кримінального процесуального кодексу України, давши визначення поняттю спеціальних знань.

Спеціальні знання - це система незагальновідомих, незагальнодоступних, науково обґрунтованих і практично опрабованих знань, теоретично і прикладного характеру, в галузі науки, техніки, мистецтва, отриманих унаслідок спеціальної підготовки, підвищення кваліфікації, самоосвіти, наукової діяльності досвіду практичної роботи за спеціальністю, що не становлять професійних знань суб'єкта доказування і використовуються з метою одержання доказової та орієнтуючої інформації, необхідної для встановлення істини у кримінальному провадженні у випадках і в порядку визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання, є:

Конституція України, Кримінальний процесуальний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України "Про внесення зміни до Кримінального процесуального кодексу України (щодо визначення поняття спеціальні знання)" призведе до однакового тлумачення поняття спеціальних знань, вдосконалення правового регулювання порядку здійснення кримінального провадження, посилення охорони прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь.

 

Народний депутат України

А. Семенюк

Опрос