Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно укрепления судейского самоуправления

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.11.2013 № 3678
Дата рассмотрения: 22.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення з мін до деяких законодавчих актів України щодо зміцнення суддівського самоврядування"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

7 липня 2010 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про судоустрій і статус суддів", який радикально змінив систему суддівського самоврядування.

Зміни щодо суддівського самоврядування зазнали критики з боку Венеціанської комісії з огляду на те, що Закон передбачив:

1) дуже складну організацію системи суддівського самоврядування - таку складну, що подеколи вона просто спантеличує (п. 93);

2) непропорційне представництво суддів в органах суддівського самоврядування (п. 93, 96);

3) право групи осіб, які не відносяться до судової влади (Президент України, Голова Верховної Ради України, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, члени Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Міністр юстиції України) бути присутніми на з'їзді суддів України (п. 96);

4) обов'язковість запрошення Міністра юстиції України і Міністра фінансів України на засідання Ради суддів України, що не запобігає впливу цих установ (п. 97);

5) призначення та звільнення з посади голів судів та їх заступників (крім Голови Верховного Суду України і його заступника) Вищою радою юстиції, яка не захищена від політичного впливу (п. 19 Спільного висновку щодо Закону України "Про судоустрій і статус суддів" CDL-AD(2010)026).

Крім того, повноваження Вищої ради юстиції щодо призначення суддів на адміністративні посади суперечить статті 131 Конституції України, яка вичерпно визначила повноваження цього органу. Згідно з позицією Конституційного Суду України, "за змістом пункту 1 частини першої статті 131 Конституції України право внесення подань Верховній Раді України про обрання суддів безстроково та призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції на Вищу раду юстиції не поширюється" (див. п. 2 резолютивної частини Рішення у справі про призначення суддів від 16 жовтня 2001 року N 14-рп/2001).

На невідповідність Конституції України положень про призначення і звільнення голів судів і їх заступників Вищою радою юстиції звернула увагу і Венеціанська комісія (п. 26 Спільного висновку щодо Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо недопущення зловживань правом на оскарження" CDL 2010(098).

На думку українських експертів, зазначені "зміни створили передумови для посилення зовнішнього впливу на діяльність органів суддівського самоврядування, підвищення їх закритості, зниження ефективності" (Національна безпека і оборона. - 2013. - N 2-3. - С. 23).

У зв'язку з цим, законодавство про судоустрій і статус суддів потребує змін, які б вирішили наведені проблеми.

2. Цілі та завдання законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зміцнення суддівського самоврядування" спрямований на вдосконалення організації системи суддівського самоврядування з метою приведення її у відповідність до Конституції України і європейських стандартів.

Законопроектом пропонується зменшити кількість органів суддівського самоврядування, посиливши їхні повноваження; запровадити демократичні процедури формування органів суддівського самоврядування; усунути можливості для втручання у роботу суддівського самоврядування політичних органів.

Запровадження положень законопроекту сприятиме зміцненню суддівського самоврядування і утвердженню незалежності суддів.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом запропоновано внести зміни до низки статей Закону України "Про судоустрій і статус суддів", якими передбачено:

- передати повноваження щодо призначення та звільнення голів судів і їх заступників (за винятком Верховного Суду України) від Вищої ради юстиції зборам суддів у кожному суді, зменшивши строк їх повноважень з п'яти років до трьох років;

- відмовитися від конференцій і рад суддів загальних і спеціалізованих судів, які сьогодні призначають одні одних і формують з'їзд суддів України;

- запровадити простішу систему суддівського самоврядування: збори суддів у кожному суді - первинний рівень; з'їзд суддів України і Раду суддів України - вищий рівень;

- забезпечити пропорційне представництво суддів судів загальної юрисдикції різних рівнів і спеціалізацій у складі з'їзду суддів України, а також Ради суддів України: з'їзд суддів України буде зібранням делегатів від кожного суду, а до Ради суддів України входитимуть сорок членів, які пропорційно представлятимуть суддів усіх рівнів і спеціалізацій;

- замінити право Президента України, Голови Верховної Ради України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, членів Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Міністра юстиції України бути присутніми на з'їзді суддів України на можливість бути запрошеними;

- вилучити обов'язкове запрошення Міністра юстиції України на засідання Ради суддів України; замінити обов'язкове запрошення Міністра фінансів України на засідання Ради суддів України з питань фінансування судів на право Ради суддів України запросити Міністра фінансів України.

Законопроектом передбачено також зміни до Закону України "Про Вищу раду юстиції", пов'язані з переданням повноваження щодо призначення та звільнення голів судів і їх заступників від Вищої ради юстиції зборам суддів у кожному суді.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у цій сфері правового регулювання становлять Конституція України, Закон України "Про судоустрій і статус суддів", Закон України "Про Вищу раду юстиції".

Прийняття цього Закону не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових видатків із Державного бюджету України. Прийняття законопроекту дозволить вивільнити кошти, які передбачені на проведення конференцій і рад суддів загальних і спеціалізованих судів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Наслідком прийняття законопроекту стане зміцнення незалежності суддів, що сприятиме реалізації одного з найважливіших прав людини - права на справедливий суд, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

 

Народні депутати України

Пацкан В. В.

Агафонова Н. В.

Пишний А. Г.

Махніцький О. І.

Опрос