Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно делегирования органам местного самоуправления полномочий в проведении государственной регистрации права аренды земельных участков сельскохозяйственного назначения

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.11.2013 № 3677
Дата рассмотрения: 22.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо делегування органам місцевого самоврядування повноважень у проведенні державної реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Відповідно до статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

1 січня 2013 року набув чинності Закон України "Про Державний земельний кадастр", норми якого внесли ряд нововведень в земельні відносини. Це стосується процесу реєстрації землі та права власності на неї, а отже й порядку оформлення земельної документації.

Раніше вся інформація щодо земельних ділянок (за винятком деяких обтяжень і обмежень прав на них) реєструвалася в Державному реєстрі земель, в підпорядкуванні Держземагентства.

Відповідно власнику або користувачеві (орендарю) земельної ділянки потрібно було звернутися в одну установу для реєстрації прав на земельну ділянку чи змін його правового статусу.

В даний час реєстрація землі та прав власності на неї розділена між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно), в якому реєструються речові права на земельні ділянки та їх обтяження в порядку визначеному Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Державним земельним кадастром, в якому реєструються земельні ділянки як об'єкти права відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр".

В переважній більшості власниками земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема земельних паїв є непрацездатні громадяни похилого віку, з ослабленим станом здоров'я, що утруднює їх пересування.

Лише незначна кількість власників земельних паїв проживають у населених пунктах, у яких створені та функціонують органи, які мають право здійснювати державну реєстрацію.

Тому цим законопроектом пропонується делегувати органам місцевого самоврядування здійснення функції державного реєстратора щодо реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, крім випадків, коли орган місцевого самоврядування виступає стороною відповідного договору.

Такі зміни полегшать умови для реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, насамперед для громадян, які проживають у сільській місцевості та через похилий вік та нестабільний стан здоров'я не можуть самостійно їздити у районні центри.

Також запропоновані зміни дещо розвантажать державну реєстраційну службу.

2. Мета і завдання прийняття законопроекту

Законопроект розроблено з метою полегшення умов для реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, насамперед для громадян, які проживають у сільській місцевості та через похилий вік та нестабільний стан здоров'я не можуть самостійно їздити у районні центри.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується делегувати органам місцевого самоврядування здійснення функції державного реєстратора щодо реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, крім випадків, коли орган місцевого самоврядування виступає стороною відповідного договору.

4. Правові аспекти

Дана сфера правовідносин регулюється Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Законом України "Про місцеве самоврядування", інших Законів України, які не потребують внесення змін.

Також вказані відносини регулюються Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно" N 703 від 22 червня 2011 р.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує додаткових коштів з державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків

Законопроект сприятиме полегшення умов для реєстрації права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, насамперед для громадян, які проживають у сільській місцевості та через похилий вік та нестабільний стан здоров'я не можуть самостійно їздити у районні центри.

 

Народний депутат України 

С. Г. Міщенко

Опрос