Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Бюджетный кодекс Украины (относительно особенностей источников финансирования бюджетов городов - спутников промышленных объектов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.11.2013 № 3675
Дата рассмотрения: 21.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо особливостей формування бюджетів міст - супутників промислових об'єктів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Спадком Радянського Союзу для України стали проблеми із розвитком соціально-економічної інфраструктури адміністративних одиниць, які існують і часто створювалися з єдиною метою: забезпечення функціонування великого підприємства.

Одновекторність життєдіяльності таких міст має серйозні негативні ризики та наслідки. Так, згортання виробництва чи зменшення потужностей підприємства різко підвищує рівень безробіття в окремій адміністративно-територіальній одиниці, а також відрахування до бюджету. При цьому знижується рівень доходів місцевого бюджету населеного пункту, що призводить до зниження соціальних гарантій для населення, занепаду житлово-комунального господарства і міста в цілому.

Із зміною організації виробництва здебільшого керівництво великих підприємств перестає турбуватися про навчальні (у т. ч. дошкільні) заклади для дітей своїх працівників, про житлово-комунальні питання та благоустрій населеного пункту, який фактично обслуговує підприємство, а також про стан здоров'я членів сімей своїх працівників чи тих осіб, які з різних причин (пенсія, стан здоров'я, скорочення штату тощо) залишають роботу на підприємстві.

Крім того, великі промислові підприємства наслідками своєї діяльності майже завжди мають погіршення екологічної ситуації у навколишньому регіоні, а також ризики виникнення серйозних проблем із здоров'ям як у працівників підприємства, так і у мешканців найближчих населених пунктів.

Населення таких міст має значно менше можливостей для подолання зазначених проблем, ніж мешканці інших населених пунктів, а тому потребує особливого захисту.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою забезпечення умов соціально-економічного розвитку міст - супутників великих промислових об'єктів.

Завданнями законопроекту є визначення додаткових джерел фінансування місцевих бюджетів з метою підвищення рівня доходів бюджетів міст - супутників промислових об'єктів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується частину податків та зборів, що надходять до державного бюджету від міст - супутників промислових об'єктів, залишати в місцевому бюджеті такого населеного пункту.

Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроект регулює правовідносини у бюджетній сфері щодо особливостей формування місцевих бюджетів міст-супутників промислових об'єктів.

Прийняття запропонованого законопроекту є доцільним у поєднанні з прийняттям законопроекту "Про міста - супутники промислових об'єктів", а також про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування підприємств на території міст-супутників.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту та пов'язаних з ним законопроектів під час їх практичного застосування, після їх прийняття призведе до перерозподілу частини бюджетних коштів, що надходять від міст - супутників промислових об'єктів, від державного бюджету до місцевого. Крім того, пільги в оподаткуванні прибутку підприємств збільшать обсяги надходжень від нових підприємств у вигляді інших податків (податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб - працівників таких підприємств тощо).

При цьому додаткових видатків з державного бюджету не передбачається. Навпаки, підвищення рівня життя населення міст-супутників та покращення бізнес-клімату на їх території зумовлять збільшення надходжень до бюджетів всіх рівнів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Реалізація положень запропонованого законопроекту разом із втіленням положень законопроекту "Про міста-супутники промислових об'єктів" і змінами в Податковому кодексі України створить умови, які забезпечать належний рівень захисту соціальних та економічних прав мешканців міст-супутників великих промислових підприємств, розвиток інфраструктури таких населених пунктів, а також для створення нових робочих місць та покращення інвестиційної привабливості таких міст.

 

Народні депутати України 

О. Б. Мирний
І. М. Мірошниченко

Опрос