Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно особенностей налогообложения предприятий на территории городов - спутников промышленных объектов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.11.2013 № 3674
Дата рассмотрения: 21.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливостей оподаткування підприємств та території міст - супутників промислових об'єктів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Спадком Радянського Союзу для України стали проблеми із розвитком соціально-економічної інфраструктури адміністративних одиниць, які існують і часто створювалися з єдиною метою: забезпечення функціонування великого підприємства.

Одновекторність життєдіяльності таких міст має серйозні негативні ризики та наслідки. Так, згортання виробництва чи зменшення потужностей підприємства різко підвищує рівень безробіття в окремій адміністративно-територіальній одиниці. При цьому знижується рівень купівельної спроможності громадян, рівень благополуччя українських родин, люди змушені змінювати місце проживання, нерідко виїжджаючи на заробітки за кордон. Водночас збільшується рівень злочинності та загальної невдоволеності населення.

Додатковою проблемою є можливість маніпулювання керівництвом підприємства діями мешканців міст-супутників по захисту своїх прав (у т. ч. трудових), оскільки альтернативи робочих місць практично немає.

Самостійне, без втручання держави, подолання системних проблем міст-супутників, зокрема, диверсифікація підприємств, покращення інвестиційного клімату та забезпечення сприятливих і привабливих умов для створення підприємств з різними напрямами діяльності та новими робочими місцями, видається для мешканців міст-супутників промислових об'єктів непосильним завданням.

Населення таких міст має значно менше можливостей для подолання зазначених проблем, ніж мешканці інших населених пунктів, а тому потребує особливого захисту.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою забезпечення умов соціально-економічного розвитку міст - супутників великих промислових об'єктів.

Завданнями законопроекту є встановлення податкових пільг для підприємств, що створюють нові робочі місця на території міст - супутників промислових об'єктів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується на 5 років звільнити від оподаткування прибуток підприємств, що знаходяться на території міста-супутника або недалеко від нього, на яких з працівників понад 70 % є мешканцями міста-супутника промислового об'єкта.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроект регулює правовідносини у сфері оподаткування щодо особливості оподаткування підприємств на території міст - супутників промислових об'єктів.

Прийняття запропонованого законопроекту є доцільним у поєднанні з прийняттям законопроекту "Про міста - супутники промислових об'єктів", а також про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо особливостей джерел формування місцевих бюджетів міст - супутників промислових об'єктів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту та пов'язаних з ним законопроектів під час їх практичного застосування, після їх прийняття призведе до зменшення рівня надходжень від оподаткування прибутку новостворених підприємств на території міст - супутників промислових об'єктів.

Однак, пільги в оподаткуванні прибутку підприємств збільшать обсяги надходжень від нових підприємств у вигляді інших податків (податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб - працівників таких підприємств тощо).

При цьому додаткових видатків з державного бюджету не передбачається. Крім того, пільги в оподаткуванні застосовуються тимчасово, протягом перших 5 років діяльності підприємства на території міста - супутника промислового об'єкта. А підвищення рівня життя населення міст-супутників та покращення бізнес-клімату на їх території зумовлять збільшення надходжень до бюджетів всіх рівнів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Реалізація положень запропонованого законопроекту разом із втіленням положень законопроекту "Про міста - супутники промислових об'єктів" і змінами Бюджетному кодексі України створить умови, які забезпечать належний рівень захисту соціальних та економічних прав мешканців міст-супутників великих промислових підприємств, розвиток інфраструктури таких населених пунктів, а також для створення нових робочих місць та покращення інвестиційної привабливості таких міст.

 

Народні депутати України 

О. Б. Мирний
І. М. Мірошниченко

Опрос