Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О городах - спутниках промышленных объектов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.11.2013 № 3673
Дата рассмотрения: 21.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про міста - супутники промислових об'єктів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Спадком Радянського Союзу для України стали проблеми із розвитком соціально-економічної інфраструктури адміністративних одиниць, які існують і часто створювалися з єдиною метою: забезпечення функціонування великого підприємства.

Одновекторність життєдіяльності таких міст має серйозні негативні ризики та наслідки. Так, згортання виробництва чи зменшення потужностей підприємства різко підвищує рівень безробіття в окремій адміністративно-територіальній одиниці. При цьому знижується рівень купівельної спроможності громадян, рівень благополуччя українських родин, люди змушені змінювати місце проживання, нерідко виїжджаючи на заробітки за кордон. Водночас збільшується рівень злочинності та загальної невдоволеності населення.

Додатковою проблемою є можливість маніпулювання керівництвом підприємства діями мешканців міст-супутників по захисту своїх прав (в т. ч. трудових), оскільки альтернативи робочих місць практично немає.

Із зміною організації виробництва здебільшого керівництво великих підприємств перестає турбуватися про навчальні (в т. ч. дошкільні) заклади для дітей своїх працівників, про житлово-комунальні питання та благоустрій населеного пункту, який фактично обслуговує підприємство, а також про стан здоров'я членів сімей своїх працівників чи тих осіб, які з різних причин (пенсія, стан здоров'я, скорочення штату тощо) залишають роботу на підприємстві.

Крім того, великі промислові підприємства наслідками своєї діяльності майже завжди мають погіршення екологічної ситуації у навколишньому регіоні, а також ризики виникнення серйозних проблем із здоров'ям як у працівників підприємства, так і у мешканців найближчих населених пунктів.

Самостійне, без втручання держави, подолання системних проблем міст-супутників, зокрема, диверсифікація підприємств, поліпшення інвестиційного клімату та забезпечення сприятливих та привабливих умов для створення підприємств з різними напрямами діяльності та новими робочими місцями, видається для мешканців міст - супутників промислових об'єктів непосильним завданням.

Населення таких міст має значно менше можливостей для подолання зазначених проблем, ніж мешканці інших населених пунктів, а тому потребує особливого захисту.

2. Цілі та завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою забезпечення умов соціально-економічного розвитку міст-супутників великих промислових об'єктів.

Завданнями законопроекту є визначення принципів та порядку надання адміністративно-територіальній одиниці статусу міста - супутника промислового об'єкта, встановлення особливостей у наданні соціальних та податкових пільг, організації діяльності та фінансування медичних установ, дошкільних та шкільних навчальних закладів, інших особливостей статусу міста - супутника промислового об'єкта, правового регулювання особливостей фінансування соціально-економічної інфраструктури міст - супутників промислових об'єктів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується визначити критерії міста - супутника промислового об'єкта та встановити порядок надання такого статусу. При цьому пропонується визначити, що до категорії міст - супутників промислових об'єктів будуть відноситися міста, що обслуговують одне або два великих підприємства.

Для захисту основних соціальних прав населення таких міст пропонується встановити особливі додаткові джерела фінансування бюджетів міст-супутників, а також захистити статті витрат на соціальні напрями.

З метою підвищення інвестиційної привабливості міст-супутників пропонується надати податкові пільги для підприємств, що будуть створювати нові робочі місця на території таких міст.

Місце законопроекту в системі законодавства

Законопроект регулює соціально-економічний розвиток міст - супутників промислових об'єктів, у тому числі належного медичного забезпечення населення таких міст-супутників, забезпечення достатньої кількості дошкільних навчальних закладів, особливості бюджетного фінансування та оподаткування.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є Конституція України, Бюджетний кодекс України та Податковий кодекс України.

Враховуючи зазначене, реалізація положень запропонованого законопроекту потребує внесення змін до Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту та пов'язаних з ним законопроектів під час їх практичного застосування, після їх прийняття призведе до перерозподілу частини бюджетних коштів, що надходять від міст - супутників промислових об'єктів, від державного бюджету до місцевого. Крім того, пільги в оподаткуванні прибутку підприємств збільшать обсяги надходжень від нових підприємств у вигляді інших податків (податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб - працівників таких підприємств тощо).

При цьому додаткових видатків з державного бюджету не передбачається. Навпаки, підвищення рівня життя населення міст-супутників та покращення бізнес-клімату на їх території зумовлять збільшення надходжень до бюджетів всіх рівнів.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Реалізація положень запропонованого законопроекту разом із змінами в Бюджетному та Податковому кодексах України створить умови, які забезпечать належний рівень захисту соціальних та економічних прав мешканців міст - супутників великих промислових підприємств, розвиток інфраструктури таких населених пунктів, а також для створення нових робочих місць та покращення інвестиційної привабливості таких міст.

 

Народні депутати України 

О. Б. Мирний
І. М. Мірошниченко

Опрос