Идет загрузка документа (16 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно охраны биоразнообразия)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.11.2013 № 3672
Дата рассмотрения: 21.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо охорони біорізноманіття)"

1. Необхідність прийняття зазначеного законопроекту

Із серпня 1990 року Україна приєдналася до низки міжнародних конвенцій та угод з охорони біорізноманіття. У 1994 р. Україна ратифікувала міжнародну Конвенцію "Про охорону біологічного різноманіття", в 1996 р. була ратифікована Міжнародна конвенція "Про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі" (Бернська Конвенція), а також Конвенція "Про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення". У 1999 р. Україна ратифікувала Міжнародну угоду "Про збереження кажанів в Європі". У 1999 р. Україна приєдналася до міжнародної Конвенції "Про збереження мігруючих видів диких тварин" (Боннська Конвенція), а також до Угоди "Про збереження китоподібних Чорного моря, Середземного моря та прилеглої акваторії Атлантичного океану". У 2002 р. Україна ратифікувала Міжнародну угоду "Про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів".

Усі ці міжнародні документи, ратифіковані Україною, зобов'язують привести у відповідність до них українські закони з охорони біорізноманіття, частина з яких була ухвалена раніше.

Але, на жаль, деякі положення чинних національних законів з охорони біорізноманіття до цього часу не приведені у відповідність до вищеперелічених міжнародних конвенцій і угод, за виконання яких Україна несе відповідальність перед світовою спільнотою.

Наприклад, стаття 19 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" не включає до списку видів, на яких заборонено полювання, чернь червонодзьобу, нерозня, креха середнього, каменярку, казарок білощоку та червоноволу, пісочників, плавунців, баранця великого, а саме видів, які входять у Додаток 2 Бернської конвенції і підпадають під повну охорону.

Стаття 6 пункт "с" Бернської конвенції забороняє "порушення спокою дикої фауни, особливо у період виведення або вирощування потомства", але стаття 39 Закону України "Про тваринний світ" обходить це важливе питання стороною. Додаток 4 Бернської конвенції забороняє використовувати капкани, а стаття 20 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" не вносить їх до заборонених мисливських знарядь.

Декілька чинних законів України з охорони біорізноманіття суперечать один одному. Стаття 25 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження" забороняє створення пересувних звіринців, а стаття 38 Закону "Про ветеринарну медицину" створювати їх дозволяє. Стаття 52-1 Закону "Про тваринний світ" забороняє використання капканів, а стаття 20 Закону "Про мисливське господарство та полювання" такої заборони не має. Є й інші важливі причини для доробки деяких існуючих норм національних законів з охорони біорізноманіття.

Останнім часом у містах України значно поширився рух кроухантерів і догхантерів, які відстрілюють у межах населених пунктів собак, сорок, голубів, яструбів, ворон, галок, граків, шпаків та інших великих птахів із пневматичної та іншої зброї. У зв'язку з цим пропонуємо внести відповідні доповнення, які забороняють таку стрільбу, у цей Закон (стаття 23). Статтю 20 Закону пропонуємо доповнити, згідно з вимогами п. "а" статті 6 Бернської конвенції, рядком про заборону використання для притравки ведмедів і вовків, занесених у Додаток 2 цієї Конвенції, які перебувають під повною охороною.

Теперішня редакція Закону України "Про мисливське господарство та полювання" грубо порушує ст. 6 Міжнародної конвенції "Про охорону дикої флори й фауни та природних середовищ існування в Європі", яка була ратифікована Україною в 1996 р., тому що на цей час до списку мисливських птахів, які дозволено відстрілювати, належать 13 видів птахів, полювання на які забороняє вказана Конвенція. Це такі птахи -пісочник білий (Calidris alba); пісочник чорногрудий (Calidris alpine); пісочник червоногрудий (Calidris ferruginea); пісочник морський (Calidris maritima); пісочник малий (Calidris minuta); пісочник білохвостий (Calidris temminckii); пісочник болотяний (Limicola falcinellus); плавунець плоскодзьобий (Phalaropus fulicarius); плавунець круглодзьобий (Phalaropus lobatus); каменярка (Histrionicus histrionicus); козарка білощока (Branta leucopsis); козарка червоновола (Rufibrenta ruficollis), баранець великий (Gallinago media). Тому цих птахів необхідно виключити зі списку мисливських. Тим паче, що чисельність їх вкрай незначна і ніякого економічного інтересу для мисливського господарства вони не становлять.

Крім того, крех середній, чернь червонодзьоба, нерозень, казарка чорновола занесені до Червоної книги України і повинні також бути виключені зі списку мисливських видів.

Доцільно виключити зі статті 33 цього Закону сороку, грака і сойку, які є корисними птахами, оскільки приносять значну користь лісовому і сільському господарству, знищуючи шкідливих комах та мишовидних гризунів. Сойка сприяє природному поновленню дубових насаджень, закопуючи жолуді до землі. У раціоні граків та сойок міститься до 90 % мишовидних гризунів та хрущів. Слід зазначити, що, за потреби, регулювання чисельності цих та інших видів тварин вже передбачається статтею 32 Закону України "Про тваринний світ".

На вимогу Додатка 4 Бернської конвенції і статті 52-1 Закону "Про тваринний світ" внести у статтю 20 Закону "Про мисливське господарство і полювання" норму про заборону капканів.

У статті 32 Закону вноситься норма про жорсткіші вимоги до проведення селекційного відстрілу, який поки що є здебільшого офіційним прикриттям браконьєрства.

Бернська, Боннська конвенції, Конвенція "Про охорону біологічного різноманіття", Угоди "Про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів", "Про збереження кажанів в Європі", Закон України "Про Червону книгу України" вимагають брати під сувору охорону місця існування рідких видів флори і фауни.

Разом з тим, на території біосферних заповідників і національних природних парків ведуться добування піску і гравію у річках, різноманітні види поступових та суцільних рубок, що робить неможливим виконання міжнародних зобов'язань з охорони біорізноманіття, які взяла на себе Україна.

Наприклад, усі 18 видів кажанів, які існують у лісах і охороняються Бернською конвенцією і Червоною книгою України, гніздяться тільки у дуплястих деревах, які знищують під час санітарних рубок найперше.

У зв'язку з цим у статті 18 і 21 Закону "Про природно-заповідний фонд України" слід внести відповідні норми, які забороняють цю діяльність.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою прийняття проекту Закону є посилення заходів щодо охорони біорізноманіття.

Завданнями є: вдосконалення охорони об'єктів Червоної книги України; збереження територій природно-заповідного фонду України; охорона середовищ існування об'єктів біорізноманіття; приведення законів України до норм міжнародного екологічного права; формування сучасного екологічного ставлення до об'єктів біорізноманіття; зміцнення авторитету України на міжнародній арені.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо охорони біорізноманіття)" посилює вимоги стосовно охорони птахів, занесених в Додаток 2 Бернської конвенції, забороняє знищення середовища існування рідкісних видів тварин і рослин у біосферних заповідниках та національних природних парках, забороняє використання пневматичної зброї у непристосованих для цього місцях.

4. Місце законопроекту в системі законодавства

Суспільні відносини у сфері охорони біорізноманіття регламентуються Конституцією України, законами України "Про тваринний світ", "Про Червону книгу України", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про мисливське господарство і полювання", "Про ветеринарну медицину", "Про природно-заповідний фонд України", Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5 Фінансово-економічне обґрунтування

Проект Закону не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття законопроекту створить правове підґрунтя для ефективного функціонування системи державного та громадського контролю у сфері охорони біорізноманіття і сприятиме:

- вдосконаленню охорони об'єктів Червоної книги України;

- збереженню територій природно-заповідного фонду України;

- встановленню заборони та обмежень у використанні об'єктів біорізноманіття;

- охороні середовищ існування об'єктів біорізноманіття;

- приведенню Законів України до норм міжнародного екологічного права;

- формуванню сучасного екологічного ставлення до об'єктів біорізноманіття;

- зміцненню авторитету України на міжнародній арені.

 

Народні депутати України 

І. Сех
А. Тягнибок 

Опрос