Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О коммерческом учете тепловой энергии, воды и водоотвода в сфере коммунальных услуг

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.11.2013 № 3670
Дата рассмотрения: 21.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про комерційний облік теплової енергії, води та водовідведення у сфері комунальних послуг"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Житлово-комунальне господарство України (далі - ЖКГ) потребує ефективного використання енергетичних та водних ресурсів. У ЖКГ споживається 44 % усіх енергоресурсів країни. Більша частина будинків побудована в 50-х - 90-х роках минулого століття та потребує значної реновації або капітального ремонту.

Проект Закону України "Про комерційний облік теплової енергії, води та водовідведення у сфері комунальних послуг" розроблено на виконання підпункту 161.1 пункту 161 Національного плану дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 12.03.2013 N 128/2013.

2. Мета і основні положення

Основною метою проекту Закону України є визначення правових, економічних та організаційних засад функціонування системи комерційного обліку теплової енергії, води та водовідведення під час надання комунальних послуг та здійснення контролю за її функціонуванням. Запровадження комерційного обліку теплової енергії та води для усіх категорій споживачів забезпечить раціональне споживання цих ресурсів, зменшить негативний вплив на економіку України від значного зростання цін на імпортований природний газ, підвищить рівень енергетичної безпеки держави.

Законопроектом передбачено, що:

1. Централізоване теплопостачання здійснюється за умови обов'язкового комерційного обліку теплової енергії:

1) для юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, що здійснюють управління багатоквартирним будинком, - з 1 січня 2018 року;

2) для інших споживачів - з 1 січня 2017 року.

2. Централізоване водопостачання здійснюється за умови обов'язкового комерційного обліку води:

1) для юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, що здійснюють управління багатоквартирним будинком, - з 1 січня 2017 року;

2) для інших споживачів - з 1 січня 2016 року.

3. Централізоване постачання гарячої води здійснюється за умови її обов'язкового комерційного обліку:

1) для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що здійснюють управління багатоквартирним будинком, - з 1 січня 2017 року;

2) для інших споживачів - з 1 січня 2016 року.

3. З 1 січня 2018 року стічні води, що скидаються до систем централізованого водовідведення юридичними особами, фізичними особами-підприємцями (крім тих, що виконують функції з управління багатоквартирними будинками), відводяться виключно за умови обов'язкового комерційного обліку їх об'єму, якщо інше не визначено договором.

Законопроектом передбачається розроблення методики щодо здійснення комерційного обліку теплової енергії та води у сфері комунальних послуг.

Законопроектом пропонується встановити відповідальність за порушення норм цього закону, а також запровадити державний нагляд (контроль) комерційного обліку теплової енергії та води.

3. Правові аспекти

Правовою основою функціонування системи є цей Закон, закони України "Про питну воду та питне водопостачання", "Про житлово-комунальні послуги", "Про метрологію та метрологічну діяльність", "Про стандартизацію", "Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідальності", "Про теплопостачання" та інші нормативно-правові акти.

4. Фінансово-економічне обґрунтування.

Станом на 1 січня 2013 року за даними Ради Міністрів АР Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій фактично оснащено будинковими засобами обліку холодної води 47757 будинків (або 24 % потреби), гарячої води 8575 будинків (або 19 % потреби) 31,6 % - теплової енергії та регуляторами температури.

Такий стан спричинено недосконалістю законодавства у сфері комерційного обліку.

Законопроектом передбачається поетапне впровадження обов'язкового комерційного обліку.

За розрахунковими даними, потребують оснащення приладами обліку:

- холодної води - 115178 будинків;

- гарячої води - 31006 будинків;

- теплової енергії з регулюванням її споживання - 72,12 тис. будинків.

Усього для запровадження комерційного обліку необхідно встановити 146,184 тис. приладів обліку холодної та гарячої води та 72,12 тис. приладів обліку теплової енергії.

Середня розрахункова вартість встановлення лічильника холодної води складає 3,5 тис. грн; гарячої води - 12 тис. грн.; теплової енергії та регулятора температури - 40,0 тис. грн. Загальний обсяг коштів становить близько 3,8 млрд. гривень.

5. Регіональний аспект

Законопроект не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць. Проект Закону не потребує погодження з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

6. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про комерційний облік теплової енергії, води та водовідведення у сфері комунальних послуг" дозволить створити умови для запровадження обов'язкового комерційного обліку теплової енергії та води, раціонального споживання таких ресурсів, забезпечити їх реалізацію лише за умови комерційного обліку і, як наслідок, скоротити бюджетні видатки на субсидії та пільги. Закон також стимулюватиме власників/співвласників будівель до покращання їх енергетичних характеристик.

 

Народні депутати України

Володимир Сальдо

Володимир Вечерко

Сергій Брайко

Євген Карташов

Юрій Любоненко

Володимир Мисик

Опрос