Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об установлении ставок вывозной (экспортной) пошлины на рапс

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.11.2013 № 3658
Дата рассмотрения: 21.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про встановлення ставок вивізного (експортного) мита на ріпак"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

У тих, хто бачив яскраво-жовті поля під час цвітіння ріпаку на тлі безхмарного блакитного неба, не раз виникала асоціація з Національним прапором України. От тільки значимість цієї культури не йшла в жодне порівняння із солідною пшеницею, чиє "жовте колосся" традиційно оспівують поети як "прототип" частини Державного прапора. Однак часи змінюються, і у скромного ріпака, схоже, з'явились серйозні шанси одержати зовсім інший статус. Через якихось п'ять років, на думку фахівців, біопальне з нього може повністю замінити у вітчизняному сільськогосподарському виробництві таку незамінну нині солярку.

Потенційною "столицею" біодизеля вважається Тернопільщина, яка має взагалі десять відсотків усіх українських посівних площ цієї культури (до речі, саме західні регіони кліматично найсприятливіші для її вирощування). Рентабельність виробництва цієї олійної культури сягає ста відсотків, але за умови використання сучасних технологій може досягати 200 % і більше. Основне застосування ріпаку - виробництво біопального, попит на яке в Європі постійно збільшується у зв'язку з підвищенням цін на енергоресурси і жорсткими екологічними вимогами. Тому дуже доречним буде і питання будівництва заводів з переробки ріпаку і виробництва з нього екологічно чистого біологічного пального.

Зараз на основі Загальнодержавної програми розвитку ріпаківництва майже в кожному регіоні розробляється своя програма. Так, наприклад,на Тернопільщині, при умові, що там буде побудовано завод з переробки ріпаку, необхідно мінімум 400 тисяч тонн ріпаку на рік, тобто ним має бути засіяно 150 тисяч гектарів. Чи реально для невеликого регіону віддати під ріпак стільки площ? Зараз в області не обробляють понад 100 тисяч цілком придатної для цього землі. До того ж, можна вивільнити частину полів, які не обробляються.

Експорт ріпаку з України вийшов на піковий рівень, сукупний експорт олійної досяг вражаючих обсягів, чому сприяли, як і раніший початок жнив, так і обнадійливий попит на український ріпак на світових товарних ринках - перш за все, з боку держав Європейського Союзу. Але, за аналізами експертів, наявні мита призведуть до збитків українських виробників.

Стосовно товарів, що вивозяться з території Республіки Білорусь, встановлена ставка вивізного мита на ріпак у розмірі 100 євро за тону, у Республіці Казахстан ставка вивізного мита на ріпак становить не менш ніж за 30 євро за тонну.

Україна зараз виступає лише експортером ріпаку як сировини, яку переробляють на біопальне в Європі. Сьогодні майже весь урожай ріпаку йде на експорт у вигляді сировини, тому головне завдання - налагодити його переробку в Україні. Впровадження ефективних технологій вирощування ріпаку, контроль за дотриманням сівозміни і організація його переробки в Україні є ефективнішими діями, ніж примусове зменшення обсягів вирощування цієї прибуткової культури в Україні.

Найбільші імпортери українського ріпаку стали Польща - 304 тисячі тонн, Бельгія - 216 тисяч тонн, Франція - 183 тисячі тонн та Нідерланди - 180 тисяч тонн. У 2012 році Україна відкрила для себе нові ринки для поставок цієї культури, наприклад, ОАЕ, Португалію, Італію.

Тим часом у Європі ріпакове пальне успішно використовується вже кілька років, стаючи все популярнішим. Наприклад, у Німеччині, яка зараз передує у виробництві біодизеля, його можна придбати на будь-якій заправці, причому значно дешевше, ніж звичайну солярку. Тому сільгоспвиробники, водії таксі та "далекобійники" надають перевагу саме цьому виду пального.

В Україні 31 мільйон гектарів ріллі. Якщо ми доведемо посіви ріпаку до 1,5 мільйона гектарів, тобто до п'яти відсотків (що потенційно цілком можливо), то, переробивши його на біодизель, повністю забезпечимо пальним сільське господарство. З одного гектара посівів ріпаку можна отримати тонну біопалива. А прогнози валового збору ріпаку в 2013/2014 році становить 2057 тис. тонн.

Подібний показник виглядає досить позитивно для української економіки і не тільки в контексті торгового балансу, а й з огляду на те, що демонструє енергійний розвиток переробних галузей і збільшення частки продажів високомаржинальної продукції щодо продажів сировини в рамках українського ріпакового комплексу, що говорить про чималі перспективи його подальшого розвитку в країні.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття Закону України "Про встановлення ставок вивізного (експортного) мита на ріпак" є зменшення обсягів експорту сировинних ресурсів з України та створення умов для організації переробного виробництва на митній території України, створення нових робочих місць, збільшення податкових надходжень, підсилення енергетичної незалежності України.

3. Загальна характеристика і основні положення акта

Даний законопроект встановлює тарифні обмеження на експорт ріпаку та направлений на стимулювання інвестиційної активності сільськогосподарської галузі.

4. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють:

Закон України від 16.04.1991 року N 959-XII "Про зовнішньоекономічну діяльність";

Закон України від 05.04.2001 N 2371-III "Про Митний тариф України";

Закон України від 10.04.2008 N 250-VI "Про ратифікацію Протоколу про вступ України до Світової організації торгівлі".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Розподіл ринку в 2013 - 2014 сезоні буде практично таким же, як і в попередніх сезонах: так, весь вирощений в Україні ріпак буде експортований.

Завдяки зростанню врожаю майже на 71 % Україна зможе наростити експорт ріпаку до 2,00 млн. тонн проти 1,27 млн. тонн в 2012 - 2013 році.

Тобто загальний обсяг додаткових надходжень до бюджету становитиме понад 300 млн. гривень.

Законопроект не потребує додаткових видатків з Державного бюджету.

6. Прогноз результатів

Запровадження ставок вивізного мита на ріпак дозволить створити сприятливий інвестиційний клімат для розвитку нової переробної галузі, що в свою чергу забезпечить зростання надходжень до Державного бюджету.

Крім того, є всі підстави вважати, що наслідком прийняття законопроекту стане також збереження існуючих та створення багатьох нових робочих місць у сільськогосподарській галузі та забезпечення надходжень до бюджетів різних рівнів.

 

Народний депутат України

В. О. Немілостівий

Опрос