Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах народных депутатов" (относительно предупреждения злоупотребления во время избирательного процесса)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 15.11.2013 № 3625
Дата рассмотрения: 15.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів" (щодо запобігання зловживанню під час виборчого процесу)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Розробка проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори народних депутатів"(щодо запобігання зловживанню під час виборчого процесу) (далі - Проект) зумовлена необхідністю забезпечення реалізації встановлених законодавством принципів публічності і відкритості виборчого процесу та запобігання зловживанням кандидатами у депутати щодо введення виборців в оману, стосовно своєї особистості, шляхом зміни прізвищ та/чи імен напередодні виборчого процесу.

Досвід минулих виборів показав, що серед найбільш поширених в Україні брудних технологій, що використовуються у виборчому процесі, є і використання "двійників" кандидатів у депутати. Деякі особи, напередодні або після початку виборчого процесу, навмисно змінюють свої прізвища та імена, на прізвища та/чи імена основних кандидатів, з метою перебирання голосів та підвищення шансів "своїх" кандидатів.

Про наявність таких випадків було зазначено і в Підсумковому звіті за результатами спостереження за виборами народних депутатів України 2012 року Всеукраїнської громадської організації "Комітет виборців України" (КВУ).

Описана технологія застосовується саме в одномандатних округах, де виборці голосують за конкретну особу. При голосуванні по партійних списках виборці обирають партію, а тому така технологія не спрацьовує.

Даний проект спрямований саме на боротьбу з описаною брудною технологією, що застосовується в одномандатних округах.

Зазначена технологія порушує як право виборців на вільне волевиявлення, створюючи ситуацію, яка може ввести їх в оману відносно реальної інформації про кандидата, а також заплутати під час голосування та заповнення виборчого бюлетеня.

Крім того, зазначена технологія порушує право кандидата у народні депутати мати рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.

Враховуючи викладене, на сьогодні є актуальним внесення запропонованих Проектом змін до Закону України "Про вибори народних депутатів" щодо обов'язковості інформування виборців про такі особисті дані кандидатів у депутати, як зміна прізвища та/чи імені (імен) під час всього виборчого процесу.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою законопроекту є запобігання використанню виборчих технологій, які створюють умови для перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права.

Реалізацію зазначеної мети можливо здійснити шляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону Україну "Про вибори народних депутатів", взявши за основу запропонований Проект.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Запропонований проект, враховуючи досвід попередніх виборів, спрямований на забезпечення всебічного і повного інформування виборців про осіб, що балотуються в одномандатних округах.

Так, Проект пропонує доповнити обов'язковий перелік документів, що подаються для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатних округах, заявою, що містить відомості про наявність чи відсутність факту зміни протягом року, що передує дню виборів, прізвища та/чи імені (імен) кандидата у депутати - при висуванні кандидата партією (Проект доповнює частину першу статті 55 Закону пунктом 9); та заявою, що містить відомості про наявність чи відсутність факту зміни протягом року, що передує дню виборів прізвища та/чи імені (імен) кандидата у депутати - при самовисуванні (Проект доповнює частину другу статті 55 Закону пунктом 7).

Проектом також пропонується під час оприлюднення переліку кандидатів у депутати в одномандатному окрузі в газетах "Голос України", "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії зазначати відомості про зміну протягом року, що передує дню виборів, прізвища та/чи імені (імен) кандидата, або про їх відсутність (Такі доповнення Проектом вносяться в частину восьму статті 59 та в частину другу статті 63 Закону).

З метою чіткого і повного усвідомлення виборцями інформації про всіх кандидатів, Проектом пропонується:

- доповнити дані, що містяться на інформаційних плакатах відомостями про зміну протягом року, що передує дню виборів прізвища та/чи імені (імен) кандидата у депутати та заборонити виготовлення та розповсюдження друкованих передвиборних агітаційних матеріалів, що не містять зазначених відомостей (Проект доповнює частину другу статті 69 Закону та викладає в новій редакції частину 22 статті 74);

- для кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, які протягом року, що передує дню проведення виборів, змінювали прізвище та/чи ім'я (імена), обов'язковим є зазначення такої інформації протягом демонстрації політичної реклами (Проект доповнює відповідним реченням частину тринадцяту статті 72 Закону);

- Для кандидатів у депутати, зареєстрованих в одномандатних округах, які протягом року, що передує дню проведення виборів, змінювали прізвище та/чи ім'я (імена), обов'язковим є зазначення такої інформації в виборчому бюлетені для голосування (Проект пропонує нову редакцію абзацу другого частини четвертої статті 80 Закону).

4. Правові аспекти

Запропонований Проект поширюється на відносини з реалізації громадянами України своїх пасивного та активного виборчого прав протягом всього виборчого процесу виборів народних депутатів.

Базовими нормативними актами у цій сфері є Конституція України, Закон України "Про вибори народних депутатів" від 17 листопада 2011 року N 4061-VI та інші закони, у яких визначено окремі питання пов'язані із визначеними відносинами.

Реалізація запропонованого Проекту не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Проекту не передбачає додаткових матеріальних та фінансових витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз результатів прийняття законопроекту

Прийняття запропонованого Проекту дозволить позбутися такого зловживання під час виборчого процесу як висування "двійників" або, принаймні, значно зменшити його вплив на волевиявлення виборців, не порушуючи при цьому прав людини, та сприятиме прозорості виборчого процесу.

 

Народний депутат України  

Ю. Іоффе 

Опрос