Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты" относительно пожизненного денежного содержания членам семей погибших военнослужащих

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.11.2013 № 3615
Дата рассмотрения: 13.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо довічного грошового утримання членам сімей загиблих військовослужбовців

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

20 березня 2013 р. у Комітеті у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів відбулися комітетські слухання на тему: "Про стан дотримання законодавства щодо окремих питань соціального захисту ветеранів війни в Республіці Афганістан та воєнних конфліктів в інших іноземних державах, а також членів їх сімей".

У лютому наступного року виповниться 25 років від дня, коли останній радянський солдат залишив територію Республіки Афганістан. За 9 років війни в Афганістані загинуло понад 3,5 тис. українців, пропало безвісті - 80, поранено - 8,5 тисяч вихідців з України, стали інвалідами понад 3500 осіб. За національним складом втрати українців є на другому місці серед інших народів колишнього Радянського Союзу.

Найболючішим є те, що серед загиблих у цій війні найбільша кількість, а це понад 63 %, припало на солдат, яким не виповнилося ще й 20 років. Тобто по суті гинули діти.

І членами Комітету, і учасниками слухань було акцентовано увагу на необхідності суттєвого доопрацювання питання належного матеріального забезпечення матерів та вдів загиблих воїнів. Чинним Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачена система соціальних пільг та преференцій членам сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців із числа учасників бойових дій, які дуже часто при реалізації перетворюються лише на деклараційні гасла.

Так, середній розмір пенсійних виплат, які отримують матері та вдови загиблих солдат, становить 1600 гривень, що лише на 20 % більше середнього розміру пенсії, і не дає можливості забезпечити найелементарніші людські потреби.

З метою підвищення матеріального становища зазначеної категорії осіб, які втратили своїх дітей, чоловіків і батьків під час виконання ними військового обов'язку по захисту Батьківщини, підготовлений зазначений законопроект.

2. Мета та завдання законопроекту

Метою прийняття даного законопроекту є підвищення рівня соціального захисту однієї з найменш соціально захищеної категорії пенсіонерів - матерів, дружин і дітей із числа інвалідів, військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) при виконанні військового обов'язку.

3. Загальна характеристика законопроекту

Законопроектом передбачено внести зміни до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якими надати право батькам, одному з подружжя, який не одружився вдруге, дітям, які стали інвалідами до досягнення повноліття, військовослужбовців, партизанів, підпільників, які загинули (пропали безвісти) під час участі у бойових діях в період Великої Вітчизняної війни та воєнних дій і конфліктів на території інших держав на безплатне щорічне забезпечення санаторно - курортним лікуванням (згідно діючої редакції Закону такі особи мають прав на санаторно - курортне лікування один раз на два роки).

Крім того, законопроектом пропонується передбачити з 1 січня 2014 року щомісячну виплату грошової допомоги батькам, одному з подружжя, який не одружився вдруге, дітям, які стали інвалідами до досягнення повноліття, військовослужбовців, партизанів, підпільників, які загинули (пропали безвісти) під час участі у бойових діях в період Великої Вітчизняної війни та воєнних дій і конфліктів на території інших держав, з таким розрахунком, щоб розмір їх пенсійної виплати (державної соціальної допомоги або щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії) з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, пенсій за особливі заслуги перед Україною, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій (державної соціальної допомоги або щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії), встановлених законодавством, становив не менше не менше 285 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребуватиме внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту

Реалізація положень законопроекту не потребуватиме додаткових витрат з Державного бюджету. Реалізацію пропозиції можливо здійснити в межах коштів, які виділяються на реалізацію Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням щорічного зменшення кількості осіб, яким надаються пільги відповідно до цього Закону.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту дозволить підвищити рівень соціального захисту сімей загиблих військовослужбовців.

 

Народні депутати України Куніцин С. В.

Сушкевич В. М.

Томенко М. В.

Андрієвський Д. Й.

Катеринчук М. Д.

Опрос