Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законы Украины относительно сохранения объектов культурного наследия

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.11.2013 № 3613
Дата рассмотрения: 13.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження культурної спадщини"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Протягом останніх років в Україні відбувається знищення пам'яток культури державного та місцевого значення, забудова історико-культурних заповідників будівлями, які руйнують історичний архітектурний ландшафт. Особливо гостро зазначена проблема постала внаслідок будівництва в буферній (охоронній) зоні Софії Київської, внаслідок чого зазначений об'єкт може бути виключений із Списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО в Україні. За інформацією Міністерства культури в 2012 році незаконне будівництво велось в межах охоронних зон пам'яток, що перебувають на балансі заповідників Національний заповідник "Херсонес Таврійський", Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Національний історико-культурний заповідник "Кам'янець", Бахчисарайський історико-культурний заповідник та ін.

Така ситуація значною мірою зумовлена недоліками чинного законодавства в сфері охорони культурної спадщини. Зокрема, чинним законодавством передбачена кримінальна відповідальність за руйнування пам'яток архітектури, проте відсутність відповідальності власників та користувачів цих пам'яток за стан їх збереження стає причиною навмисного доведення історичних будівель до аварійного стану з метою їх подальшого знесення та нового будівництва на місті аварійних споруд. Відсутність законодавчих вимог щодо висотності забудови в межах історико-культурних заповідників призводить до забудови зазначених територій без урахування їх історичного вигляду і, як наслідок, - руйнування цілісних історико-архітектурних ансамблів.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Завданням даного законопроекту є удосконалення законодавчого механізму охорони об'єктів культурної спадщини та традиційного середовища історико-культурних заповідників з метою їх збереження.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується ввести законодавчі обмеження будівництва на території історико-культурних заповідників, обмеживши поверховість нового будівництва та заборонити нове будівництво на території буферних (охоронюваних) зон об'єктів включених до Списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО в Україні.

Крім цього, пропонується внести зміни до Кримінального кодексу України передбачивши відповідальність не тільки за умисне пошкодження, знищення або руйнування об'єктів культурної спадщини, але і за бездіяльність, внаслідок якої відбувається знищення зазначених об'єктів. Також передбачається в Кодексі України про адміністративні правопорушення збільшення розміру штрафів за порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини.

4. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Земельний кодекс України, Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення;

закони України:

"Про регулювання містобудівної діяльності";

"Про охорону культурної спадщини".

Положення даного законопроекту не потребують внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного проекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз результатів

Реалізація положень законопроекту дозволить створити належні умови для збереження нерухомих об'єктів культурної спадщини, що, в свою чергу, дозволить в повній мірі реалізувати туристичний, просвітницький, науковий потенціал нашої країни.

 

Народні депутати України

Андрієвський Д. Й.

Бригинець О. М.

Нечаєв О. І.

Марцінків Р. Р.

Чугунніков В. С.

Опрос