Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно льгот по налогообложению инвестиций украинских трудовых мигрантов)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.11.2013 № 3611
Дата рассмотрения: 13.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо пільг в оподаткуванні інвестицій українських трудових мігрантів)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Сучасний етап розвитку України характеризується відтоком кваліфікованої робочої сили за кордон, в зв'язку з важким соціально-економічним станом в Україні. За різними даними за межи України для працевлаштування виїхало від 4 до 7 мільйонів громадян України переважно працездатного віку. Вони є одними з найбільших донорів економіки України, щороку переказуючи своїм родинам мільярди доларів.

У 2012 році обсяги приватних грошових переказів громадян України з закордону збільшилися на 7,2 % - до 7,5 млрд. доларів. Співвідношення обсягів грошових переказів до ВВП залишилося на рівні попередніх двох років і склало 4,3 %, згідно даних НБУ.

Також згідно з даними НБУ за допомогою платіжних систем в минулому році з-за кордону було переказано близько 43 % всіх коштів (на 3 % більше, ніж у 2011 році). Ще 13,8 % коштів, або 1,035 млрд. доларів, надійшло в Україну неофіційними шляхом (передача готівки). При цьому в 2012 році її обсяги збільшилися - порівняно з 963 млн. доларів у 2011 році.

В якості оплати праці українців, що працюють за кордоном, в 2012 році в Україну надійшло 4,6 млрд. доларів (на 14,8 % більше, ніж в 2011 році). Перекази у формі приватних трансфертів навпаки знизилися на 3 % і становили 2,9 млрд. доларів.

За даними Держстату, у 2012 році іноземні інвестори вклали в українську економіку 6,013 млрд. доларів. При цьому більша частина коштів надійшла з Кіпру.

Таким чином, у 2012 році вперше сума грошових переказів українських трудових мігрантів перевищила обсяг коштів, що надійшли в Україну у вигляді прямих іноземних інвестицій: 7,5 млрд. доларів проти 6,013 млрд. доларів (за даними Держстату).

У 2011 році надходження коштів від українців, що працюють за кордоном, становили 7,02 мільярда доларів, що майже дорівнювало сумі прямих іноземних інвестицій в економіку країни, що складали 7,2 мільярда доларів. Основна сума переказів - 3,25 мільярда доларів пройшла через кореспондентські рахунки банків. Другим за пріоритетністю каналом стали міжнародні системи переказу грошей - 2,8 мільярда доларів. При цьому обсяг коштів, перевезених неофіційно, також збільшився - з 777 мільйонів доларів у 2010 році до 963 мільйонів доларів. В 2011 році головним постачальником валютних коштів в Україну були трудові мігранти, які працювали за кордоном менше року - 4,02 мільярда доларів, тоді як "постійні" трудові мігранти перерахували 1,89 мільярда доларів.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Проект Закону має на меті сприяння поверненню з-за кордону громадян України, які виїхали на тимчасове або постійне проживання, разом з заробленим ними за кордоном майном та коштами для інвестування їх в економіку України. Повернення в Україну економічно активного населення сприятиме покращенню соціально-економічної та демографічної ситуації в Україні.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Основними положеннями проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо пільг в оподаткуванні інвестицій українських трудових мігрантів)" є визначення в чинному законодавстві поняття "український трудовий мігрант", визначення операцій, які звільняються від оподаткування відповідними податками та зборами.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативними актами, що регулюють дану сферу, є:

Податковий кодекс України.

Прийняття цього Закону не потребуватиме подальших змін до інших законодавчих актів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Фінансування заходів, передбачених проектом Закону, не потребуватиме додаткових видатків з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття зазначеного Закону має надзвичайно важливе соціально-економічне значення, сприятиме збільшенню інвестицій в економіку України за рахунок коштів українських трудових мігрантів, покращить демографічну ситуацію в Україні шляхом повернення з-за кордону громадян України економічно активного віку.

 

Народний депутат України П. В. Кириленко

Народний депутат України Ю. А. Михальчишин

Народний депутат України В. В. Черняков

Опрос