Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 13 Закона Украины "О правовом статусе иностранцев и лиц без гражданства" (относительно улучшения управления миграционными процессами)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.11.2013 № 3603
Дата рассмотрения: 13.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 13 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (щодо поліпшення управління міграційними процесами)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Внесення законопроекту обґрунтовано необхідністю удосконалення положень національного законодавства, створення належних правових засад для посилення боротьби з нелегальною міграцією, поліпшення управління міграційними процесами, а також надання відповідним підрозділам міліції права застосовувати заходи адміністративного впливу до порушників законодавства про правовий статус іноземців (складати протоколи у справах про відповідні адміністративні правопорушення, приймати рішення про скорочення терміну перебування, про примусове повернення та ініціювати видворення іноземних громадян тощо).

Найбільше проблем і найбільший конфліктогенний потенціал спричиняє нелегальна імміграція, що особливо актуально для України, яка виступає в двох ролях: 1) кінцевого пункту призначення для іммігрантів переважно з країн СНД; 2) транзитної території на шляху до країн Європейського Союзу, переважно для іммігрантів з країн Азії та Африки.

Уявлення про масштаби нелегальної міграції дає статистика. Починаючи з 2013 року збільшується кількість затриманих нелегалів на ділянці українсько-словацького кордону. Якщо 2008 року там було затримано 947 осіб, через рік - 2174, то 2010 року - 17,9 тисячі, 2012 - 31,7 тисячі, а за 9 місяців 2013 року - 26 тисяч осіб. На нелегалів припадає левова частка у вилученні в порушників кордону 667 одиниць зброї, 16684 одиниці набоїв та 718 кілограмів наркотичних речовин протягом року. За даними МВС України, 2012 року 733 тисячі іноземців перебували в Україні без законних підстав, з них притягнуто до відповідальності 52,3 тисячі осіб, депортовано з України 2008 осіб. За даними Адміністрації Державної прикордонної служби України, протягом 2008 - 2012 років не виїхало з України більше 123 тисяч іноземців з країн - постачальників нелегальних мігрантів, що створює реальну загрозу національній безпеці України, оскільки ніхто не знає, де зараз ці люди і що вони роблять.

Крім того, якщо п'ять років тому Україна була транзитною країною переважно для громадян Китаю, В'єтнаму, Бангладеш, Індії, то нині більшість порушників кордону прибуває з Молдови, Грузії, Чечні, Азербайджану, Вірменії. Це зумовлено, насамперед, можливістю безвізового в'їзду на територію України громадянам з цих регіонів. Як наслідок, в Україні виникають потенційні загрози, пов'язані з нелегальними мігрантами. Протягом останніх п'яти років спостерігається збільшення кількості затримань громадян України - жителів прикордонних населених пунктів, які співпрацювали з нелегальними мігрантами як пособники.

Отже, для України актуальною є проблема врегулювання міграції.

Органи внутрішніх справ продовж тривалого часу брали активну участь у реалізації державної політики боротьби з нелегальною міграцією. Сьогодні, згідно із Указом Президента України 5 "Питання Державної міграційної служби України" від 06 квітня 2011 року N40 органом, уповноваженим вживати заходи протидії нелегальній міграції, визначено Державну міграційну службу України.

Відповідно до статті 3 вказаного вище Указу з метою виконання покладених на Державну міграційну службу України завдань з реалізації державної політики у сфері протидії нелегальній міграції, у структурі МВС України було утворено підрозділ міліції міграційного контролю, функціонально підпорядкований Державній міграційній службі України, який в подальшому було ліквідовано. Після ліквідації міліції міграційного контролю Державна міграційна служба України стала єдиним суб'єктом з контролю за дотриманням міграційного законодавства, але відсутність у неї повноважень щодо виявлення нелегальних мігрантів, їх затримання, супроводу у випадках примусового видворення за межі держави, перевірки можливих місць їх проживання і перебування, та виконувати профілактичні заходи щодо іноземців-порушників, здійснюють торгівлю на ринках або є учасниками дорожнього руху, неефективно сприяє боротьбі з нелегальною міграцією. Крім того, згідно із кримінальним процесуальним законодавством України, органи міграційної служби не можуть здійснювати боротьбу з організованими формами нелегальної міграції, виявляти та припиняти протиправну діяльність у цій сфері та ліквідовувати канали нелегальної міграції, оскільки не є суб'єктом оперативно-розшукової діяльності, а також у структурі Державної міграційної служби взагалі немає уповноваженого підрозділу, який би займався нелегальною міграцією.

Таким чином, виникла необхідність у врегулюванні на законодавчому рівні питання щодо покладення обов'язку на підрозділи міліції, у визначеному Міністерством внутрішніх справ України порядку забезпечувати безпеку громадян, захист їх прав і свобод під час здійснення певних заходів щодо нелегальних мігрантів.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Законопроект спрямований на удосконалення положень національного законодавства, створення належних правових засад для посилення боротьби з нелегальною міграцією, поліпшення управління міграційними процесами, а також надання відповідним підрозділам міліції права застосовувати заходи адміністративного впливу до порушників законодавства про правовий статус іноземців.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується доповнити статтю 13 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" новою частиною четвертою такого змісту:

"4. Охорона, забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів тощо під час здійснення певних заходів щодо нелегальних мігрантів покладається на відповідні підрозділи міліції, у порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини у цій сфері виступають: Конституція України, Закони України "Про громадянство", "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", "Про імміграцію", "Про біженців", "Про міліцію".

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не впливатиме на видаткову та доходну частини державного або місцевих бюджетів

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття

Прийняття законопроекту сприятиме усуненню негативних наслідків неорганізованої й неконтрольованої міграції, надасть можливість ліквідувати канали нелегальної міграції.

 

Народний депутат України 

Р. М. Сольвар

Опрос