Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в статью 1 Закона Украины "О повышении престижности шахтерского труда" относительно работников калиево-магниевых рудников

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.11.2013 № 3574
Дата рассмотрения: 06.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" щодо працівників калієво-магнієвих копалень"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Необхідність внесення проекту Закону України "Про внесення зміни до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" щодо працівників калійно-магнієвих копалень" обумовлена об'єктивною необхідністю поширення на шахтарів України, які повний робочий день видобували на підземних роботах руду шахтним способом, дії Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Гірничорудні комплекси, на яких вони працювали, розробляли та добували поліметалічну калієво-магнієву руду з вмістом сполук різних хімічних елементів, основними з яких за часткою металу були калій, магній та натрій.

В процесі комплексної глибокої металургійної переробки і збагачення цієї руди вилучали тільки цих три кольорових метали калій, магній, натрій, що дало можливість, наприклад, працювати магнієвому заводу ВО "Хлорвініл", а також іншим підприємствам України.

В Законі України "Про престижність шахтарської праці" вказується, що "його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди". Згідно Класифікатора корисних копалин, розробленого Державним науково-виробничим підприємством "Державний інформаційний геологічний фонд України" та прийнятого з наданням чинності наказом Держспоживстандарту України від 12.12.2007 р. N 357 на зміну ДК 008-96, "солі калієво-магнієві (код 22 005 030) та солі магнієві (код 22 005 040) відносяться до підгрупи "руди магнієві" (код 22 005 000) групи "руди кольорових та легувальних металів (код 22 000 000) класу "металовмісні (металічні) корисні копалини (код 20 000 000)". Таким чином дія Закону України "Про престижність шахтарської праці" має поширюватися на шахтарів, які видобували калієво-магнієві та магнієві солі. Однак органи Пенсійного фонду України, посилаючись на те, що у статті 1 даного закону в переліку є "марганцеві та уранові руди" і немає "калієво-магнієві солі та магнієві солі", не поширюють його дію на шахтарів, які їх видобували.

Тому потребує уточнення ст. 1 Закону України "Про престижність шахтарської праці" шляхом заміни слів "марганцеві та уранові руди" на слова "марганцеві, уранові руди та калієво-магнієві і магнієві солі". Це дасть можливість усунути несправедливість, коли шахтарі з 15 - 20-річним і більшим стажем підземних робіт, ризикуючи життям та втрачаючи здоров'я, видобували поліметалічну калієво-магнієву руду, розвивали кольорову металургію країни, отримували державні нагороди за відмінну шахтарську працю, але при виході на пенсію не отримують ніяких пільг та підтримки держави. Адже згідно з чинним законодавством на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, при зайнятості у повний робочий день, надається право на пенсію за віком на пільгових умовах.

2. Цілі та завдання прийняття проекту Закону України

Цілі і завдання розробленого законопроекту полягають у створенні сприятливих засад для усунення несправедливості та напруженості, пов'язаної з вирішенням питання поширення положень Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" на пенсіонерів - колишніх шахтарів калієво-магнієвих копалень.

3. Загальна характеристика та головні положення проекту Закону

Законопроектом передбачається внесення зміни у статтю 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а саме: слова "марганцеві та уранові руди" замінити словами "марганцеві, уранові руди та калієво-магнієві і магнієві солі".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткового внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту потребує зовсім незначних витрат із Державного бюджету України. Згідно даних Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційно-геологічний фонд України" калієво-магнієві солі видобувалися в Україні у місті Калуші Івано-Франківської області та у місті Стебнику Львівської області. За даними Управління пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області на обліку перебуває 54 особи, на яких у разі прийняття законопроекту буде поширюватися дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Збільшення пенсійних виплат в місяць становитиме 58428,00 гривень. У м. Дрогобичі та Дрогобицького району Львівської області на обліку перебуває 322 таких пенсіонерів і пенсійні виплати збільшаться на 343252,00 гривень в місяць. Таким чином, в результаті застосування дії Закону України "Про престижність шахтарської праці" до пенсіонерів, які видобували калієво-магнієві солі", приведе до збільшення виплат Пенсійного фонду України на рік в сумі 4820160,00 чотири мільйони вісімсот двадцять тисяч сто шістдесят) гривень. Кількість пенсіонерів в інших областях є незначною, тому можливе несуттєве збільшення суми виплат.

6. Прогноз соціально-економічних показників та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття даного законопроекту усуне штучно створені умови для несправедливого ставлення до людей, що працювали під землею багато років та допоможе розв'язати наболілу проблему їх пенсійного забезпечення, усуне соціальну напругу в регіоні, надасть допомогу держави тим, хто її заслуговує.

 

Народний депутат України

О. М. Сікора

Опрос