Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении дополнений в статью 1268 Гражданского кодекса Украины относительно принятия наследства

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.11.2013 № 3573
Дата рассмотрения: 06.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення доповнень до статті 1268 Цивільного кодексу України щодо прийняття спадщини"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Цивільний кодексу України встановив для спадкоємців строк для прийняття спадщини, який становить 6 місяців. За загальним правилом, протягом цього строку з часу прийняття спадщини спадкоємець повинен звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Однак, якщо спадкоємець пропустив вказаний строк для прийняття спадщини, він повинен звертатися до суду про визначення йому додаткового строку, а суд може задовольнити такий позов лише за наявності доказів поважної причини пропуску шестимісячного строку прийняття спадщини.

Судова практика свідчить, що переважна кількість спадкоємців, які звертаються до суду із заявою про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, посилаються на юридичну необізнаність у процедурах спадкування.

Однак, як роз'яснив Пленум Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 16.05.2013 р. N 24-753/0/4-13, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Отже, можливості для спадкоємців оформити спадщину після пропуску шестимісячного строку у зв'язку з юридичною необізнаністю, значно зменшилися. Особливо гостро ця проблема виникає у сільській місцевості, де спадкоємці роками не можуть оформити право власності на житлові будинки, що не сприяє стабільності відносин власності.

З наведених підстав, з метою усунути недоліки нинішнього правового регулювання та захисту інтересів спадкоємців, пропонується внести доповнення до ст. 1268 ЦК України та частково відтворити положення Цивільного кодексу УРСР 1963 року щодо прийняття спадщини шляхом вступу у фактичне володіння спадковим майном.

2. Цілі та завдання проекту

Метою законопроекту є посилення захисту інтересів спадкоємців під час оформлення спадщини.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту

Проектом Закону пропонується доповнити частину третю статті 1268 Цивільного кодексу України новим абзацом такого змісту: "Спадкоємець, який постійно не проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, але фактично вступив у володіння спадковим майном, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу в даній сфері складає Цивільний кодекс України, Закон України "Про нотаріат".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація даного законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту сприятиме посиленню захисту інтересів спадкоємців під час прийняття спадщини та зміцнить правові гарантії для вчасного та належного оформлення спадкових прав.

 

Народний депутат України

Ю. В. Вознюк

Опрос