Идет загрузка документа (19 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно выполнения Конвенции 1979 года об охране дикой флоры и фауны и природных сред обитания в Европе)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 07.11.2013 № 3570
Дата рассмотрения: 07.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі)"

1. Необхідність прийняття даного законопроекту

У 1996 р. Україною була прийнята одна з найважливіших міжнародних європейських екологічних конвенцій - Конвенція 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі, відома ще як Бернська конвенція. Україна підписала цю Конвенцію і взяла на себе зобов'язання з охорони рідких видів тварин і рослин, які входять у Додаток 1, 2, 3 до цієї Конвенції; щодо захисту природних місць мешкання цих видів; щодо заборони невибіркових засобів добування тварин, перш за все капканів, а також щодо обмеження вільного використання зброї.

Разом з тим, у декількох законах України, які регламентують охорону і використання видів тварин і рослин, у тому числі й видів, занесених у Додатки до Бернської Конвенції, ці умови не виконуються, а деякі українські екологічні закони взагалі суперечать Бернській конвенції, у зв'язку з чим виникає необхідність приведення їх у відповідність до міжнародного європейського законодавства.

Так, до Додатка 2 Бернської конвенції входить десять видів куликів, які відносяться до пісочників і плавунців, і підпадають під повну охорону. У той же час згідно із законом України "Про мисливське господарство та полювання", ці види до цього часу є мисливськими, що є грубим порушенням Бернської конвенції. Законопроектом пропонується внести у ст. 19 даного Закону відповідні зміни.

Бернська конвенція забороняє використання таких засобів знищення та вилову тварин як капкани та отрута. Що стосується заборони капканів, то відповідні зміни, згідно вимог Бернської конвенції, вже були введені у 2011 р. Законом України "Про тваринний світ" (статті 52-1, 53), але до цього часу не введені у ст. 20 Закону України "Про мисливське господарство та полювання" і до ст. 2 Закону України "Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі".

Даний законопроект вносить відповідні зміни до вище перелічених законів. Що стосується використання отрут, то згідно до вимог Бернської конвенції законопроектом вносяться доповнення до ст. 17 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження", що забороняють фосфід цинку, який є наймасовішим способом отруєння дикої фауни а також сільськогосподарських і домашніх тварин, і який заборонений практично у всіх країнах Європи, а також у наших сусідів - Польщі, Білорусі та Росії.

Наразі в Україні з'явився новий і небезпечний рух т.зв. "сіті-хантерів" ("міських мисливців"), які використовують пневматичну зброю калібром 4,5 і менше. Ця зброя не підпадає ні під які обмеження, з неї "сіті-хантери" займаються масовим відстрілом у містах кажанів, які підпадають під охорону Бернської конвенції, а також хижих птахів, зокрема, різних видів соколів. Нерідко жертвами таких міських стрілків стають і люди.

Тому законопроектом пропонується внести зміни до ст. 174 Кодексу України про адміністративні правопорушення, які дозволить залучати людей, які стріляють із пневматичної зброї калібром 4,5 мм і менше у містах і населених пунктах до відповідальності.

Також законопроектом передбачено підняття штрафів за порушення статей 87, 88, 88-2 Кодексу, які регламентують охорону флори та фауни.

У 2001 р. до Червоної книги України був внесений ведмідь бурий (Ursus arctos), який охороняється Бернською конвенцією. Разом з тим, згідно Закону України "Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі" цей вид підлягає "вибірковому регулюванню", в зв'язку з чим законопроектом вносяться зміни у ст. 1 цього Закону, а також до ст. 20 Закону України "Про захист тварин від жорстокого поводження", які забороняють використання ведмедя, а також вовка згідно до вимог ст. 6 Бернської конвенції для притравки мисливських собак, а також забороняють утримувати цих тварин у ресторанах, кафе й інших непристосованих для цього місцях.

Значна частка видів тварин, занесених у Додаток 3 Бернської конвенції, належить до немисливських видів тварин, а також до видів, які не занесені до Червоної книги України. На жаль, для цих видів тварин до цього часу не розроблений з урахуванням сучасних реалій розмір компенсації за незаконне добування.

До ст. 63 Закону "Про тваринний світ" пропонується внести доповнення, які дозволяють Кабінету Міністрів України затверджувати розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тварин, які не занесені до Червоної книги України чи до переліку мисливських тварин.

Згідно з резолюцією 1.12 від 2001 р. Конференції сторін, які підписали Угоду щодо збереження китоподібних Чорного та Середземного морів і прилеглої Атлантичної акваторії і Рекомендації N 86 від 2001 р. Бернської конвенції, у ст. 53 Закону України "Про тваринний світ" вносяться доповнення, які забороняють імпорт, експорт і реекспорт в Україну дельфіна афаліни (Tursiops truncatus).

Стаття 5 Бернської конвенції зобов'язує країни, які її підписали, вжити необхідних законодавчих і адміністративних заходів для забезпечення охорони рідкісних видів флори, занесених у Додаток 1. Це стосується посилення заходів боротьби з незаконним продажем рідкісних рослин.

На жаль, діюча редакція ст. 3 Закону України "Про рослинний світ" не відносить (на відміну від Закону України "Про тваринний світ") до об'єктів рослинного світу частини рослин, внаслідок чого не завжди можна притягти до відповідальності браконьєрів, які добувають і продають, наприклад, цибулини занесеного у Додаток 1 Бернської конвенції і Червону книгу України цикламена Кузнєцова, тому що суди відмовляють у прийнятті позовів через те, що це не ціла рослина, а її частка. Законопроект розширює поняття "об'єкти рослинного світу" за рахунок включення в нього не тільки самих цілих рослин, але й її частин.

Стаття 6 Бернської конвенції зобов'язує країни-учасниці прийняти дієві заходи для охорони середовища існування рідкісних тварин і рослин, які зазначені у Додатках 1 і 2. У зв'язку з чим у ст. 70 Лісового кодексу України вводиться доповнення, яке забороняє знищувати під час рубок гніздівлі птахів, які охороняються цією конвенцією - чорного лелеки, скопи, орлана-білохвоста, а також вирубати дуплясті дерева, де гніздяться рідкі види кажанів, які також охороняються Бернською конвенцією.

З метою захисту місць гніздування рідкісних видів тварин, які охороняються Бернською конвенцією, вносяться доповнення до ст. 16 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", які забороняють сінокосіння механізованим засобом, всі види екскурсій, крім пішохідних, лісокультурну діяльність, рубку дуплястих дерев, всі регуляційні й інші дії, через які у природних заповідниках знищуються місця існування кажанів, дятлів, хижих птахів, сов, 15 видів комах, занесених у Додаток 2 Бернської конвенції. З цією самою метою до ст. 14, 16 Закону України "Про екологічну експертизу" вносяться доповнення про обов'язкову екологічну експертизу лімітів на спеціальне користування в заповідниках та національних парках.

2. Цілі та завдання прийняття акта

Метою прийняття Закону є посилення охорони рідкісних видів тварин та рослин, занесених до Бернської конвенції.

Завданнями є захист середовищ існування рідкісних видів, занесених до Бернської конвенції, перш за все місць існування у лісах, а також на територіях державних природних заповідників; посилення заходів з охорони дельфіна-афаліни, ведмедя бурого, кажанів, чорного лелеки, скопи; заборона на застосування невибіркових засобів добування тварин - капканів, а також заборона на вільне застосування пневматичної зброї; посилення боротьби з браконьєрством.

3. Загальна характеристика та основні положення акта

Законопроект вносить зміни і приводить у відповідність з вимогами Бернської конвенції наступні закони України: "Про тваринний світ", "Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі", Лісовий кодекс України, "Про природно-заповідний фонд України", "Про екологічну експертизу", "Про рослинний світ", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про мисливське господарство та полювання", Кодекс України про адміністративні правопорушення.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові відносини у сфері охорони тваринного та рослинного світу регламентуються Законами України "Про приєднання України до Конвенції 1979 року про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі", "Про Червону книгу України", "Про тваринний світ", "Про екологічну експертизу", "Про рослинний світ", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про природно-заповідний фонд України", "Про захист тварин від жорстокого поводження", "Про мисливське господарство та полювання", Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Даний законопроект змін до інших законів не потребує.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного Закону не потребує додаткових матеріальних чи інших витрат з державного та місцевих бюджетів.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття нормативно-правового акта

Прийняття даного Закону буде сприяти приведенню українського законодавства у відповідність до Міжнародної Конвенції 1979 р. про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі, посиленню захисту територій і об'єктів природно-заповідного фонду, посиленню боротьби з браконьєрством.

 

Народні депутати України

Є. В. Балицький (N 305)

О. М. Сікора (N 310)

Л. Ф. Литвинов (N 278)

Ю. І. Боярський (N 273)

С. М. Аверченко (N 163)

Л. Л. Котеляк (N 347)

С. Б. Брайко (N 232)

Опрос