Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно урегулирования некоторых вопросов государственной регистрации земельных участков и вещных прав на недвижимое имущество)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 06.11.2013 № 3554
Дата рассмотрения: 06.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання деяких питань державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття Закону України

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання деяких питань державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно)" розроблений для врегулювання на законодавчому рівні деяких питань, які виникли з 01 січня 2013 року після набрання чинності деяких законодавчих норм, що регулюють реєстрацію права власності на земельну ділянку, а також на нерухоме майно, яке розташовано на ній.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення" від 02.10.2012 внесено зміни до ст. 50 Закону України "Про землеустрій", якими встановлено вичерпний перелік документів, які повинен містити проект землеустрою. Одними з них є копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів). Однак на даний час в багатьох випадках при оформленні громадянами земельних ділянок виявляються на них споруди (об'єкти нерухомості), які по різних причинах не введені в експлуатацію, та власники не мають правовстановлюючих документів на них. Деякі таки громадяни мають дозволи на будівництво, які видані встановленим порядком на день їх видачі, їх ніхто не скасовував, але на теперішній час згідно діючого законодавства вони не можуть зареєструвати право власності на такі об'єкти.

Таким чином, без законодавчого врегулювання вищевказаного питання неможливо як оформити такі земельні ділянки у власність, так і оформити самі споруди у власність (в зв'язку з відсутністю чинним порядком оформлених правових підстав користування земельної ділянкою).

З 01 січня 2013 року державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, а саме на земельні ділянки, здійснює Державна реєстраційна служби України. Державні акти на право власності на земельні ділянки з 01 січня 2013 року не видаються. Однак на даний час чимало випадків виявлення громадянами технічних описок, помилок в раніше виданих Державних актах. Але порядку заміни такого Державного акту, так як і порядку видачі нового замість пошкодженого, зіпсованого або втраченого, немає. Таким чином, є необхідність законодавчо врегулювати порядок видачі свідоцтв про право власності на земельні ділянки, на які раніше видані Державні акти на право власності (користування) та які пошкодженні, зіпсовані, втрачені або в яких виявленні описки (помилки).

Після прийняття запропонованих змін до деяких законодавчих актів України на працівників Державної реєстраційної служби України в декілька разів збільшиться навантаження щодо реєстрації речових прав та видачі відповідних свідоцтв про право власності. Таким чином, встановлені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно" від 04.07.2012 зміни щодо зменшення термінів державної реєстрації прав до 5 днів є недоцільним, та пропонується на рік відтермінувати це введення.

2. Цілі та завдання прийняття законопроекту

Законопроект розширює перелік документів, які повинен містити проект землеустрою. Це надасть можливість врегулювати питання оформлення у власність земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомості, на які власник немає правовстановлюючих документів.

Вдосконалюється механізм державної реєстрації речових прав та видачі нових правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на які раніше вже був виданий Державний акт на право власності або користування, та в подальшому такий акт втрачений, зіпсований, пошкоджений або в якому виявлені описки (помилки).

Законодавчо встановлюється порядок введення в експлуатацію нерухомих об'єктів, які побудовані до 12 березня 2011 року.

Пропонується відтермінувати на рік введення зменшеного терміну державної реєстрації речових прав.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом передбачається внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в частині зміни кінцевого строку спрощеного механізму прийняття в експлуатацію вичерпних об'єктів будівництва, які побудовані без дозволу. А також на законодавчому рівні встановити підстави прийняття в експлуатацію об'єктів будівництва, побудованих до 5 серпня 1992 року.

Законопроектом вносяться зміни до статті 50 Закону України "Про землеустрій", якими пропонується розширити перелік документів, які повинні містити проекти землеустроями, при виявленні об'єктів нерухомості, які побудовані до 12 березня 2011 року та на які відсутні правовстановлюючі документи. Пропонується надати можливість власнику таких об'єктів долучати до проекту землеустрою на вибір копію дозволу відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування на початок виконання будівельних робіт, або рішення суду, що підтверджує право власності особи на будівельні матеріали об'єкта нерухомості, або довідку відповідного органу місцевого самоврядування, якою підтверджується виконання будівельних робіт до 12 березня 2011 року саме особою, яка здійснює відведення земельної ділянки. Це як спрощує і регулює питання оформлення земельних ділянок, на яких розташовані такі споруди, так й виключає незаконне заволодіння особами чужим майном при оформленні відповідної земельної ділянки.

Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" доповнюється новою статтею 271, яка регулює питання видачі нового правовстановлюючого документа на земельну ділянку, на яку раніше вже був виданий Державний акт на право власності або користування, та в подальшому такий акт втрачений, зіпсований, пошкоджений або в якому виявлені описки (помилки). Такими підставами пропонується встановити:

у разі виявлення у раніше виданому державному акті орфографічних або технічних помилок землевласником (землекористувачем) - витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, оригінал раніше виданого державного акту та копія рішення органу місцевого самоврядування про надання такої ділянки землевласнику (землекористувачу);

у разі втрати (пошкодженні) або псування раніше виданого державного акту державна реєстрація прав та видача свідоцтва - витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, копія архівного примірнику раніше виданого державного акта, посвідченої відповідним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, копія рішення органу місцевого самоврядування про надання такої ділянки землевласнику (землекористувачу) у власність або користування, відомості про розміщення повідомлення в місцевих друкованих засобах масової інформації.

В зв'язку з вищезапропонованими внесеннями змін до деяких законодавчих актів України законопроектом передбачається відтермінувати зменшення строку державної реєстрації речових прав на один рік до 01 січня 2015 року.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є:

- Конституція України;

- Земельний кодекс України;

- Закон України "Про землеустрій";

- Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності";

- Закон України "Про Державний земельний кадастр України";

- Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень";

- Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо врегулювання деяких питань державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно)" забезпечить вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, належний рівень захисту речових прав фізичних та юридичних осіб на земельні ділянки, гарантованих Конституцією України, зніме соціальне напруження серед відповідної категорії громадян та буде сприяти в подальшому підвищенню рейтингу України на міжнародному рівні серед експертів Всесвітнього банку за критерієм "Реєстрація власності".

 

Народний депутат України

О. Д. Парасків

Опрос