Идет загрузка документа (13 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О прокуратуре

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 05.11.2013 № 3541-1
Дата рассмотрения: 05.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про прокуратуру"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Реформування органів прокуратури залишається останнім невиконаним зобов'язанням України, взятим нашою державою перед вступом до Ради Європи. У підпункті vi пункту 11 Висновку N 190 (1995) від 26 вересня 1995 року ПАРЄ щодо заявки України на вступ до Ради Європи зазначається, що "роль та функції прокуратури будуть змінені (особливо щодо здійснення загального контролю за законністю) шляхом перетворення цієї інституції в орган, який відповідатиме стандартам Ради Європи".

При ухваленні Конституції України у 1996 році прокуратура була позбавлена двох функцій - нагляду за додержанням і застосуванням законів та попереднього слідства. Однак органи прокуратури продовжують виконувати ці функції на підставі пункту 9 Перехідних положень Основного Закону. Хоча конституційні умови, за яких було можливим збереження цих повноважень, вже виконані. Здійснення так званого загального нагляду прокуратури ставилося в залежність від "введення в дію законів, що регулюють діяльність державних органів щодо контролю за додержанням законів". Але Закон України "Про центральні органи виконавчої влади" визначає особливості створення та функціонування інспекцій як органів, більшість функцій яких складають контрольно-наглядові функції за дотриманням актів законодавства. А новий КПК України сформував систему досудового слідства і означає необхідність позбавлення прокуратури функції попереднього слідства.

Основний напрям діяльності прокуратури має обмежуватися кримінальною юстицією: процесуальним керівництвом розслідуванням, підтриманням державного обвинувачення у суді та наглядом за виконанням судових рішень у кримінальному судочинстві. Статус прокурорів у питаннях добору, кар'єри, відповідальності має бути наближений до статусу суддів.

Виходячи з цих засад було підготовлено цей законопроект про прокуратуру. При його розробці враховано стандарти, закріплені в документах ООН, ПАРЄ, Комітету міністрів Ради Європи, Венеціанської комісії, Консультативної ради європейських обвинувачів, а також відповідні закони держав Західної (ФРН, Франції, Австрії, Іспанії, Португалії) та Східної Європи (Естонії, Польщі, Молдови, Грузії, Словенії). За основу було взято законопроект, який у 2012 році був позитивно схвалений Венеціанською комісією.

2. Цілі та завдання законопроекту

Метою законопроекту є створення системи прокуратури, яка відповідає стандартам Ради Європи.

Зазначена мета реалізується за допомогою таких основних завдань:

- перетворення прокуратури в орган системи правосуддя України;

- зменшення можливостей впливу на прокуратуру політичних органів державної влади;

- обмеження компетенції прокуратури сферою кримінальної юстиції;

- децентралізація прокуратури;

- демілітаризація прокурорів;

- суттєве скорочення кількості прокурорів;

- наближення статусу прокурорів до статусу суддів в питаннях їх добору, просування по службі, дисциплінарної відповідальності та звільнення.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроект складається з 93 статей, які своєю чергою розподілені на такі 11 розділів:

- "Засади організації і діяльності прокуратури";

- "Система прокуратури";

- "Статус прокурорів";

- "Порядок зайняття посади прокурора";

- "Дисциплінарна відповідальність прокурора";

- "Звільнення з посади прокурора, припинення і зупинення його повноважень";

- "Виконання повноважень прокуратури";

- "Прокурорське самоврядування";

- "Забезпечення прокурора";

- "Організаційне забезпечення діяльності прокуратури";

- "Прикінцеві та перехідні положення".

Проект передбачає повну реорганізацію системи прокуратури. Будуть створені нові окружні, регіональні прокуратури і реформована Генеральна прокуратура. Юрисдикція кожної з окружних прокуратур поширюватиметься на територію нинішніх 3 - 4 адміністративно-територіальних районів. Це дозволить значно послабити сталі, у тому числі корупційні, зв'язки за схемою "районний прокурор - керівник районної міліції - голова районного суду - голова райдержадміністрації". А нинішній розвиток засобів зв'язку і комунікації не перешкоджатиме ефективному виконанню основних повноважень щодо керівництва розслідуванням.

Важливою новацією статусу прокурорів стане позбавлення їх - за зразком того, як це раніше було зроблено в судовій системі зі створенням Державної судової адміністрації України та її територіальних органів, - нинішніх функцій з матеріально-технічного, адміністративно-господарського, фінансового забезпечення органів прокуратури. Це дозволить зменшити можливості для неправового впливу на прокурорів.

Зайняття посади прокурора, а також призначення на посаду в іншу прокуратуру, на адміністративні посаду, в тому числі на посаду Генерального прокурора України, здійснюватиметься у відкритий спосіб, виключно на конкурсних засадах за участю нового органу - Кваліфікаційної комісії суддів і прокурорів. Вона має бути створена на основі реорганізації нинішньої Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Ця комісія застосовуватиме аналогічні правила для добору як суддів, так і прокурорів. Таким чином буде відкрито доступ до прокурорської професії всім бажаючим, хто виявить належні професійні і особисті якості, а також можливість для суддів за їх бажанням випробувати свої знання і сили на посаді прокурора, а для прокурорів - на посаді судді. Подібні рокіровки, як свідчить зарубіжний досвід, є надзвичайно корисними з точки зору набуття нових досвіду і знань.

Дисциплінарні положення встановлюють чіткі підстави для відповідальності прокурора, відкриту і змагальну дисциплінарну процедуру, яка здійснюватиметься новою інституцією - Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів. Визначені проектом Закону механізми повинні унеможливити необґрунтовані звільнення прокурорів з посади. З іншого боку, наявність в складі Комісії більше половини представників судової влади стане ще одним засобом зміцнення незалежності суддів, в тому числі від невиправданого втручання з боку прокуратури.

Повноваження органів прокуратури будуть приведені у повну відповідність до вимог Конституції України і рекомендацій Ради Європи. Основним завданням прокурорів стане процесуальне керівництво досудовим розслідуванням і підтримання державного обвинувачення в суді, а також представлення інтересів держави і окремих категорій фізичних осіб у суді. Прокуратура позбавляється неконституційних повноважень проводити перевірки і приймати за їх наслідками акти реагування.

Іншою новацією законопроекту є створення системи прокурорського самоврядування, яка складатиметься зі зборів прокурорів кожної прокуратури, Ради прокурорів України і всеукраїнської конференції працівників прокуратури. Метою їх створення є забезпечення колективного вирішення проблем прокуратури і забезпечення незалежності кожного прокурора від можливих внутрішніх і зовнішніх тисків.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Законодавство щодо статусу прокуратури і прокурорів становлять: Закон України "Про прокуратуру" від 5 листопада 1991 року N 1789-XII, Постанова Верховної Ради України "Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України" від 6 листопада 1991 року N 1795-XII, Постанова Верховної Ради України "Про затвердження дисциплінарного статуту прокуратури України" від 6 листопада 1991 року N 1796-XII.

Порядок виконання повноважень прокурорами визначається також Господарським процесуальним кодексом України від 6 листопада 1991 року N 1798-XII, Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" від 18 лютого 1992 року N 2135-XII, Кримінально-виконавчим кодексом України від 11 липня 2003 року N 1129-IV, Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року 1618-IV, Кодексом адміністративного судочинства України від 6 липня 2005 року N 2747-IV, Кримінальним процесуальним кодексом України від 13 квітня 2012 року N 4651-VI.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Законопроект передбачає збільшення видатків Державного бюджету України на утримання прокуратури внаслідок суттєвого збільшення винагороди прокурорів, створення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів і забезпечення діяльності Ради прокурорів України.

Однак ці витрати будуть покриті за рахунок триразового скорочення кількості прокурорів, значного зменшення кількості місцевих (районних, районних у місті, міських) прокуратур, ліквідації Дніпровської екологічної прокуратури і прокуратур з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Ухвалення Закону України "Про прокуратуру" у запропонованій редакції дозволить виконати вимоги Конституції України. Оновлена прокуратура перестане бути всесильним органом, не зможе проводити перевірки діяльності будь-яких фізичних, юридичних осіб, органів державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб. Це повинно позитивно відобразитися на стані економіки, адже зникне ще одна адміністративна перешкода для підприємницької ініціативи.

 

Народні депутати України

Кличко В. В.

Тягнибок О. Я.

Яценюк А. П.

Чумак В. В.

Карпунцов В. В.

Агафонова Н. В.

Петренко П. Д.

Кожем'якін А. А.

Махніцький О. І.

Опрос