Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О дополнении статьи 16 Закона Украины "О дорожном движении" относительно права водителя использовать видеорегистратор

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.05.2013 № 2965
Дата рассмотрения: 26.12.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про доповнення статті 16 Закону України "Про дорожній рух" щодо права водія використовувати відеореєстратор"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Останніми роками серед автолюбителів стали популярні відеореєстратори.

Відеозаписи з відеореєстратора допомагають з'ясувати істину в разі дорожньо-транспортної пригоди, а також у спірних ситуаціях із іншими автомобілістами та працівниками ДАІ.

Як правило, відеореєстратори кріпляться у салоні машини і через лобове скло знімають на відео зображення руху автомобіля. Блок живлення пристрою під'єднують до гнізда підкурювача машини. Після запуску двигуна реєстратор автоматично вмикається. Він записує декількахвилинні ролики на карту пам'яті. Коли вона заповнюється, видаляє найстаріші файли.

Є також пристрої, які мають індикатори зовнішнього руху, і автоматично включаються, навіть якщо двигун автомобіля вимкнений. Такі відеореєстратори допомагають дізнатися автовласнику про все, що траплялося з його машиною, поки він були відсутній, - в наш час небезпечно залишати свою машину без нагляду не те що в безлюдному місці, а навіть на стоянці біля магазину - можуть подряпати.

Сьогодні ці пристрої стали широко поширені - купити відеореєстратор може собі дозволити практично будь-який автовласник. Необхідність такого приладу, до речі, все більше зростає із збільшенням щільності транспортного потоку.

ЗМІ повідомляють, що відеореєстратори допомагають розкривати злочини, а також захищають водіїв, які виконують вимоги Правил дорожнього руху, від випадків необґрунтованого притягнення до відповідальності у разі ДТП, безпідставного звинувачення з боку інспекторів ДАІ, від різного роду шахраїв на дорозі тощо.

Практика показує, що витрати на придбання навіть найдешевшого відеореєстратора "окупаються з лишком" у разі потрапляння у неприємну ситуацію на дорозі.

Встановивши автомобільний відеореєстратор, власник авто забезпечує в деякому сенсі свою безпеку. Від дорожньо-траспортних пригод наявність приладу, звичайно, не застрахує, але, якщо щось трапиться - його записи допоможуть розібратися в події і в разі необхідності встановити справжнього винуватця аварії.

При цьому з'являється інформація про окремі спроби кваліфікувати дії щодо встановлення та використання записів автомобільного відеореєстратора як здійснення незаконного візуального спостереження за особою у публічно доступних місцях.

Крім цього, на різних автофорумах з'являються записи конфліктних ситуацій, коли працівники Державтоінспекції всупереч положень низки законодавчих актів намагаються перешкоджати водіям здійснювати відеозапис свого спілкування з інспектором, який знаходиться при виконанні службових обов'язків.

В цій ситуації видається за необхідне введення на законодавчому рівні права водія обладнати автомобіль відеореєстратором та використовувати його під час експлуатації автомобіля.

Враховуючи викладене, пропонується розглянути та прийняти в цілому проект Закону України "Про доповнення статті 16 Закону України "Про дорожній рух" щодо права водія використовувати відеореєстратор".

2. Цілі й завдання прийняття акта

Законопроект розроблено із власної ініціативи та з метою законодавчого закріплення права водія використовувати відеореєстратор, запобігання можливості кваліфікувати встановлення та використання записів автомобільного відеореєстратора як негласне спостереження, яке дозволене лише відповідним правоохоронним органам (тобто як дії, що порушують права інших осіб на недоторканість приватного життя), а також з метою зменшення випадків неналежної поведінки інспекторів департаменту державної автомобільної інспекції, підвищення дисциплінованості та загальної безпеки учасників дорожнього руху.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту акта

Проектом передбачено частину першу статті 16 Закону України "Про дорожній рух" доповнити новим абзацом, відповідно до якого до прав водія додатково віднести використання ним відеореєстратора під час експлуатації автомобіля.

4. Стан нормативно-правової бази в даній сфері правового регулювання

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють зазначене питання є:

Конституція України;

Закон України "Про дорожній рух";

постанова Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306 "Про Правила дорожнього руху" та інші нормативно-правові акти.

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових витрат державного та місцевих бюджетів України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Прийняття Закону України "Про доповнення статті 16 Закону України "Про дорожній рух" щодо права водія використовувати відеореєстратор" призведе до зменшення випадків неналежної поведінки інспекторів департаменту державної автомобільної інспекції, а також унеможливить спроби кваліфікувати дії щодо встановлення та використання записів автомобільного відеореєстратора як незаконне негласне спостереження, що порушує права інших осіб на недоторканість життя.

Загалом законопроект сприятиме підвищенню дисциплінованості на українських дорогах та захистить права водіїв, які керують транспортними засобами з додержанням вимог ПДР.

 

Народний депутат України 

Г. Москаль

Опрос