Идет загрузка документа (8 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 19 Закона Украины "О государственной регистрации вещных прав на недвижимое имущество и их отягощений" относительно особенностей государственной регистрации прав собственности на объекты недвижимого имущества, завершенные строительством до 05.08.92 года

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.02.2013 № 2252
Дата рассмотрения: 13.11.2013 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" щодо особливостей державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна закінчених будівництвом до 05.08.92 року

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

На сьогоднішній день чинним законодавством передбачені різні правила введення в експлуатацію та реєстрації прав власності на житлові будинки. Своєю чергою, не передбачено введення в експлуатацію об'єктів, закінчених будівництвом до 5 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них. Такий спрощений підхід до реєстрації прав власності, в цілому, не суперечить законодавству.

Однак існує також необхідність на законодавчому рівні додатково спростити процедуру реєстрації прав власності на зазначені об'єкти нерухомості, що знаходяться у сільських населених пунктах. Відповідно до законодавства, що діяло на момент введення в експлуатацію об'єктів нерухомого майна, що знаходились у сільській місцевості, такі об'єкти не підлягали реєстрації в органах БТІ. Документом, що містив вичерпну інформацію про об'єкт та його власника була погосподарська книга, яка зберігалась у відповідних сільських радах. Таким чином, нині діюча обов'язковість проводити технічну інвентаризацію зазначених об'єктів нерухомого майна закінчених, будівництвом до 5 серпня 1992 року, повинна бути скасована. Державна реєстрація прав власності на ці об'єкти повинна здійснюватись, у разі відсутності технічного паспорта, за умови пред'явлення виписки з погосподарської книги, виданої виконавчим органом сільських рад (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою.

Окрім юридичної складової даного питання, важливою обставиною яка змушує запровадити спрощену схему реєстрації прав власності на зазначені об'єкти нерухомості, виступає той факт, що власники таких будинків - пенсіонери, які не в змозі оплатити, зокрема, послуги за виготовлення технічного паспорта. Крім того, це не єдина грошова оплата, яку необхідно віддати пенсіонеру.

У разі запровадження спрощеної схеми реєстрації прав власності на вказані об'єкти нерухомості, їх власники зможуть вчиняти цивільно-правові дії зі своєю нерухомістю, від чого отримає користь як родина власників, до яких переходитимуть права на будинки, та держава, що матиме дохід від сплати державного мита за реєстрацію прав власності та укладених угод.

2. Цілі і завдання проекту Закону

Проект Закону спрямований на запровадження спрощеної схеми реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності на об'єкти, закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що розташовані у сільських населених пунктах, без проведення їх технічної інвентаризації, замість якої пред'являється виписка з погосподарської книги, що видається виконавчим органом сільських рад (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою.

3. Загальна характеристика та основні положення проекту Закону

Проектом Закону запропоновано доповнити статтю 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначити, що для здійснення державної реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти, що розташовані на територіях сільських рад, які закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, проведення технічної інвентаризації не потребується. Документом, що замінює технічний паспорт, у разі його відсутності, є виписка з погосподарської книги, яка надається виконавчим органом сільських рад (у разі, якщо такий орган не створений - сільським головою) або відповідною архівною установою.

Для здійснення державної реєстрації прав власності зазначених об'єктів нерухомості, документами, що посвідчують речові права на земельні ділянки під такими об'єктами, можуть також вважатися рішення відповідної сільської ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Державна реєстрація прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності, на об'єкти, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, та на які раніше не здійснювалась державна реєстрація прав власності, для осіб, за якими закріплені особові рахунки в погосподарських книгах відповідних сільських рад, здійснюється на підставі поданої заяви та виписки із зазначених книг, наданої виконавчим органом сільських рад (у разі, якщо такий орган не створений, - сільським головою) або відповідною архівною установою, а також інших документів, визначених у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основним законодавчим актом у зазначеній сфері відносин є Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Після прийняття у першому читанні проекту Закону "Про перелік адміністративних послуг та плату (адміністративний збір) за їх надання", розробленого Міністерством економіки України, необхідно до другого читання внести до нього правки, яким передбачити певну плату за виготовлення виписки з погосподарської книги, виданої виконавчим органом сільської ради (у разі, якщо такий орган не створений - сільським головою) або відповідною архівною установою.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття даного законопроекту не потребує додаткових видатків з державного бюджету України.

Наслідком запровадження спрощеної схеми реєстрації прав власності, з подальшою видачею відповідного свідоцтва про право власності на об'єкти, закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, стане введення їх в цивільно-правовий оборот, що зумовить додаткові надходження до бюджету при здійсненні правочинів з даними об'єктами нерухомості.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття запропонованого проекту Закону надасть можливість за спрощеною процедурою, а саме, без проведення технічної інвентаризації, оформити право власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, що розташовані у сільській місцевості та ввести їх в цивільно-правовий оборот.

 

Народний депутат України 

В. М. Ничипоренко

Опрос