Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О выборах депутатов Верховной Рады Автономной Республики Крым, местных советов и сельских, поселковых, городских голов" (относительно дальнейшей демократизации избирательного процесса)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.12.2012 № 1148
Дата рассмотрения: 12.02.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (щодо подальшої демократизації виборчого процесу)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Закон України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" було застосовано під час проведення чергових місцевих виборів 2010 року. За час його застосування було виявлено ряд суттєвих недоліків, що ускладнюють його застосування. Крім того, чинні положення Закону не дозволяють організувати та провести вибори у містах з районним поділом у випадку, коли у них не створені районні у місті ради.

Враховуючи дані обставини, виникає необхідність внесення змін до Закону з метою усунення вказаних проблем.

2. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом передбачається уточнення наступних положень діючого виборчого Закону.

1) Уточнюються положення щодо визначення чисельності місцевої ради у випадку, якщо уповноважена рада не прийняла відповідного рішення. На даний момент існує нелогічна ситуація, коли у випадку, якщо в минулому скликанні кількість депутатів була парною - вона залишається без змін, а якщо непарною - зменшується до мінімально можливої кількості. Пропонується встановити, що в такому випадку кількість депутатів зменшується на одного.

2) На даний момент законом передбачається створення районних у місті виборчих комісій виключно у випадку, коли у місті існують районні у місті ради. Про те це призводить до неможливості проведення виборів у великих містах з районним поділом, в яких не утворені районні у місті ради. Так у місті Києві організація місцевих виборів є неможливою, оскільки міська виборча комісія фізично не зможе встановити підсумки виборів у встановлений законом 5-денний строк за умови, що саме вона повинна буде прийняти та врахувати протоколи та виборчу документацію від понад 1000 виборчих дільниць. Пропонується передбачити створення районних у місті виборчих комісій як проміжного рівня виборчих комісій з місцевих виборів, незалежно від утворення районних у місті рад.

3) Пропонується доповнити Закон положенням, відповідно до якого до складу виборчої комісії не можуть входити особи, які вже були членами виборчої комісії, але були виключені за порушення виборчого законодавства. Дане обмеження має діяти протягом 5 років з дня виключення. Таким чином ми уникнемо ситуацій, коли один і той самий порушник виборчого законодавства подається до різних виборчих комісій, або навіть до тієї самої виборчої комісії, оскільки на даний момент жодних обмежень щодо включення таких осіб закон не передбачає.

4) Пропонується уточнити положення Закону щодо можливості видалення з засідання виборчої комісії осіб, які на думку виборчої комісії перешкоджають проведенню засідання. На даний момент Закон дозволяє виборчій комісії видалити зі свого засідання членів вищестоящої виборчої комісії (у тому числі і ЦВК), що порушує ієрархію виборчих комісій. Пропонується зазначити на неможливість видалення з засідання виборчої комісії членів вищестоящих виборчих комісій.

5) Відповідно до діючого Закону у випадках, коли член виборчої комісії припиняє свої повноваження, суб'єкт від якого його було включено, фактично, втрачає квоту у відповідній виборчій комісії. Пропонується привести Закон у відповідність із положеннями інших виборчих законів, передбачивши, що у випадку відкликання суб'єктом виборчого процесу члена виборчої комісії той самий суб'єкт має право подати особу на заміну. Це дозволить не допускати суттєвого зменшення чисельності виборчих комісій, що ускладнює їх роботу, а також забезпечить збереження рівності суб'єктів виборчого процесу.

6) Пропонується вилучити положення, відповідно до яких підставою для скасування реєстрації кандидата у депутати або кандидата на посаду міського, сільського, селищного голови є повторне порушення законодавства про вибори. Законами України "Про вибори Президента України" та "Про вибори народних депутатів України" не передбачено такої підстави для скасування реєстрації, оскільки, фактично, таким чином створюється можливість для тиску на кандидатів, а також надаються непропорційно великі можливості виборчим комісіям впливати на результати виборів. З метою усунення такої невідповідності пропонується вилучити відповідну підставу скасування реєстрації.

7) Пропонується уточнити положення Закону щодо можливості бути членом виборчої комісії. На даний момент особа, яка бажає бути членом дільничної виборчої комісії, має бути зареєстрована у тій же адміністративно-територіальній одиниці, на якій знаходиться відповідна дільниця. Таким чином, наприклад, членом ДВК, що знаходиться в місті з районним поділом, може бути лише особа, яка зареєстрована у тому ж районі, оскільки має мати право голосу з усіх відповідних місцевих виборів. Пропонується встановити, що членом виборчої комісії може бути особа, яка має право голосу хоча б з одних місцевих виборів, організацію та проведення яких здійснює відповідна виборча комісія. Таким чином забезпечується баланс прав членів територіальних громад та можливостей громадян здійснювати своє право на участь у виборах через членство у виборчих комісіях.

8) Пропонується вилучити положення, відповідно до якого представником партії та уповноваженою особою партії може бути виключно особа, яка має право голосу на відповідних місцевих виборах. Дані особи, як правило, є фахівцями з питань виборчого процесу і займаються захистом прав суб'єктів виборчого процесу. Їх участь жодним чином не пов'язується із правом голосу на місцевих виборах. Особливо нелогічним це виглядає під час проведення проміжних виборів, коли юристи партій та кандидатів не можуть бути уповноваженими особами партії через те, що не проживають у межах виборчого округу, на якому проводяться проміжні вибори. Крім того, представнику партії в територіальній виборчій комісії надаються права уповноваженої особи партії, оскільки на даний момент представник в ТВК фактично позбавлений будь-яких можливостей із спостереженням за виборчим, крім як шляхом участі в роботі ТВК.

9) Пропонується уточнити положення Закону щодо голосування на дому. На даний момент правом голосувати поза межами виборчої дільниці володіють всі виборці, які подали відповідну заяву. Така заява нічим не обґрунтовується та автоматично задовольняється. З метою уникнення зловживань процедурою голосування на дому запроваджується процедура розгляду заяви та медичної довідки відповідною виборчою комісією з прийняттям обґрунтованого рішення. Крім того, чітко визначаються реквізити медичної довідки.

10) Є необхідним внесення уточнення до Закону щодо визначення осіб, які супроводжують виборчу документацію. За аналогією з Законом України "Про вибори народних депутатів України" до числа таких членів включаються представники партій, які набрали найбільший та другий за кількістю результати голосування. Таким чином забезпечується прозорий контроль різних за політичним спрямуванням політичних партій над збереження виборчої документації під час транспортування.

11) Пропонується надати можливість політичним партіям виключати із виборчого списку кандидатів у депутати після набуття повноважень новим складом місцевої ради. Строк повноважень місцевих рад становить 5 років. За цей час кандидати у депутати можуть змінити свою партійну приналежність або взагалі відійти від політики. "Консервація" списку на весь строк повноваження ради може призвести до того, що на заміну вибувшому депутату місцевої ради прийде особа, яка протягом тривалого часу не має жодного відношення до відповідної партії, що призведе до викривлення волевиявлення виборців.

3. Місце законопроекту в системі законодавства

Законом вносяться зміни до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Зміни до інших нормативно-правових актів не потребуються.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту під час практичного застосування після його прийняття не потребуватиме додаткових видатків з державного або місцевих бюджетів.

5. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Внаслідок прийняття даного законопроекту буде забезпечено право обирати та бути обраними на місцевих виборах, врегульовані окремі недоліки у процедурі проведення місцевих виборів.

 

Народні депутати України

Одарченко Ю. В.

Чорноволенко О. В.

Бондаренко В. Д.

Чумак В. В.

Новак Н. В.

Опрос