Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О денонсации Договора о нераспространении ядерного оружия от 1 июля 1968 года

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.03.2014 № 76
Дата рассмотрения: 20.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про денонсацію Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта.

Проект Закону України "Про денонсацію Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року" (далі - законопроект) спрямований на захист національних інтересів України та національної безпеки України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Криму, що грубо порушує принципові засади міжнародного публічного права та чинні міжнародні зобов'язання Російської Федерації. Такі зобов'язання випливають, у тому числі, із статусу Російської Федерації як гаранта територіальної цілісності та суверенітету України у зв'язку із відмовою України в добровільному порядку від ядерної зброї.

Договір про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року (далі - Договір) було ратифіковано Законом України від 16 листопада 1994 р. N 248/94-ВР (далі - Закон).

Ратифікувавши Договір, Україна виходила із того, що її територіальна цілісність та державний суверенітет після відмови від ядерної зброї, гарантуватиметься державами-учасницями Договору як на підставі положень Договору, так і на підставі інших міжнародних договорів, в тому числі Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору від 05.12.1994 р. (Будапештський меморандум).

Так, відповідно до п. 2 Меморандуму Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй. Вочевидь, що названий обов'язок грубо порушено Російською Федерацією збройним вторгненням до Криму, прийняттям законодавчими органами цієї країни та її Президентом рішень щодо включення Криму до складу Російської Федерації на правах суб'єкта федерації, а також організацією і проведенням в південно-східних регіонах України провокацій, спрямованих на дестабілізацію ситуації в інших регіонах України.

Очевидно, що такі дії Російської Федерації мають місце через наявність у неї статусу держави, що володіє арсеналом ядерної зброї та, з іншого боку, відсутністю такого статусу та зброї в України, що було б стримуючим фактором і достатнім для недопущення російської агресії.

Відповідно до статті X Договору кожний учасник цього Договору в порядку здійснення свого державного суверенітету має право вийти з Договору, якщо він вирішить, що пов'язані зі змістом цього Договору виняткові обставини поставили під загрозу найвищі інтереси його країни.

Очевидно, що дії Російської Федерації щодо анексії частини території України, є "винятковими обставинами, що поставили під загрозу її найвищі інтереси", а відтак - Україна має підстави для виходу із Договору.

2. Цілі і завдання прийняття акта.

Метою і завданнями прийняття цього законопроекту є захист національних інтересів та територіальної цілісності України та посилення гарантій припинення та попередження порушень територіальної цілісності та державного суверенітету України з боку Російської Федерації та будь-якого іншого агресора.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта.

Законопроектом пропонується прийняти рішення про денонсацію Договору, уповноважити МЗС України вчинити необхідні дії щодо цього та уповноважити Кабінету Міністрів України розробити Державну програму відновлення ядерного статусу України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Питання, що відносяться до предмету правового регулювання законопроекту, регламентуються Договором та Законом України "Про міжнародні договори України".

Реалізація положень поданого законопроекту, після його прийняття не потребує змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування.

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних, правових та інших наслідків прийняття акта.

Прийняття законопроекту створить додаткові гарантії припинення та попередження порушень територіальної цілісності та державного суверенітету України.

 

Народні депутати України:

Чорноволенко О. В. (N 441)

Королюк В. А. (N 377)

Каплін С. М. (N 367)

Опрос