Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О денонсации Соглашения о создании Содружества Независимых Государств

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 20.03.2014 № 74-1
Дата рассмотрения: 20.03.2014 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про денонсацію Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Метою прийняття Закону є денонсація Угоди про створення Співдружності Незалежних Держав, підписаної 8 грудня 1991 року в. м. Мінську і ратифікованої із застереженнями Постановою Верховної Ради України N 1958-XII від 10 грудня 1991 року.

В Угоді про створення Співдружності Незалежних Держав, держави-засновники (Республіка Білорусь, Російська Федерація (РРФСР), Україна) визначили базові принципи співробітництва між країнами-учасниками Співдружності Незалежних Держав (СНД). Зокрема, в Угоді зазначено, що Високі Договірні Сторони створюють СНД,

"маючи намір розвивати свої відносини на основі взаємного визнання і поваги до державного суверенітету, невід'ємного права на самовизначення, принципів рівноправності і невтручання у внутрішні справи, відмови від застосування сили, економічних або будь-яких інших методів тиску, врегулювання спірних проблем погоджувальними засобами, інших загальновизнаних принципів і норм міжнародного права, вважаючи, що подальший розвиток і зміцнення відносин дружби, добросусідства і взаємовигідного співробітництва між нашими державами відповідають докорінним національним інтересам їхніх народів і служать справі миру і безпеки,

підтверджуючи свою прихильність до цілей і принципів Статуту Організації Об'єднаних Націй, Хельсінкського Заключного Акта та інших документів Наради з безпеки і співробітництва в Європі,

зобов'язуючись дотримуватись загальновизнаних міжнародних норм про права людини і народів".

У статті 5 Угоди зазначено:

"Високі Договірні Сторони визнають і поважають територіальну цілісність одна одної і недоторканність існуючих кордонів у рамках Співдружності".

Події, які, починаючи з 27 лютого 2014 року, відбуваються на території Автономній республіки Крим, активні дії Збройних Сил та Чорноморського Флоту Російської Федерації, визнання Російською Федерацією нелегітимної республіки Крим та підписання Договору про прийняття до складу РФ "Республіки Крим" та міста Севастополь фактично означають неспровокований акт агресії проти України з боку Російської Федерації та її спроби анексувати частину території суверенної держави.

Такі дії Російської Федерації, однієї з країн-засновниць СНД, є грубим порушенням норм міжнародного права і, зокрема основних принципів, визначених в Угоді про створення Співдружності Незалежних Держав.

За таких обставин Україна вимушена припинити свою участь в СНД та денонсувати Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав.

2. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону передбачається денонсувати Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав, підписану 8 грудня 1991 року в. м. Мінську і ратифіковану із застереженнями Постановою Верховної Ради України N 1958-XII від 10 грудня 1991 року.

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Закон України "Про міжнародні договори України".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону у разі його прийняття призведе до економії коштів Державного бюджету за рахунок зменшення витрат, призначених на забезпечення участі України в структурах СНД.

5. Прогноз соціально-економічних наслідків прийняття акта

Прийняття цього Закону сприятиме захисту національних інтересів, суверенітету та територіальної цілісності України.

 

Народний депутат України

В. Кириленко

Опрос