Идет загрузка документа (15 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины относительно налогообложения операций, связанных с использованием грантов Глобального фонда для борьбы со СПИДом, туберкулезом и малярией в Украине

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.02.2012 № 10122
Дата рассмотрения: 23.02.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій, пов'язаних з використанням грантів Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про здійснення програм Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні" розроблено Міністерством охорони здоров'я України з метою забезпечення ефективності використання грантів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (далі - Глобальний фонд) в Україні.

Глобальний фонд є міжнародним фінансовим закладом, який протягом останніх семи років надає Україні фінансову допомогу у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу.

Протягом 2004 - 2009 років через громадську організацію "Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД" було впроваджено програму "Подолання епідемії ВІЛ/СНІД в Україні", бюджет якої становив 98 млн. доларів США.

Програма сприяла впровадженню профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини з охопленням близько 20 тисяч ВІЛ позитивних вагітних та їх дітей; дозволила запровадити життєво необхідне лікування для хворих на ВІЛ-інфекцію з охопленням більше 6 тисяч осіб.

Завдяки цій програмі було запроваджено освітні програми з профілактики ВІЛ-інфекції у межах шкільного предмету "Основи здоров'я" (охоплено 3 млн. учнів 1 - 7 класів); підготовлено понад 13 тисяч вчителів; навчання за програмою "Школа проти СНІДу" пройшло більше 140 тис. учнів навчальних закладів.

Профілактичними програмами було охоплено більше 300 тисяч представників уразливих щодо інфікування ВІЛ груп населення.

Завдяки у т.ч. профілактичним заходам темпи приросту захворюваності на ВІЛ-інфекцію в державі вдалося зменшити у понад три рази (з 25 % у 2004 до 7 % у 2008 році).

З серпня 2007 року впроваджується грант 6 раунду Глобального фонду з бюджетом 136 млн. доларів США.

Основними реципієнтами за цим грантом є дві громадські організації -"Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні" та "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ".

Програма має переважно профілактичний напрям діяльності на роботу з уразливими щодо інфікування ВІЛ груп населення, а також містить компонент забезпечення доступу до лікування, надання психологічно-соціальної підтримки та догляду для людей, які живуть з ВІЛ.

З січня 2011 року розпочалася програма, направлена на протидію поширенню туберкульозу, яка впроваджуватиметься протягом 5 років через фонд Ріната Ахметова "Розвиток України". Бюджет - більше 92 млн доларів США.

Грант буде спрямований на розвиток сучасної мережі з лабораторної діагностики туберкульозу, підвищення якості медичних послуг щодо діагностики та лікування для уразливих груп населення, діагностику та лікування хворих на поєднанні з ВІЛ-інфекцією форми туберкульозу, розвиток інформаційної кампанії для соціальної мобілізації суспільства для боротьби із туберкульозом.

Таким чином, Глобальний фонд вже виділив для України кошти в обсязі 326 млн доларів, які державі не потрібно повертати. В умовах систематичного недофінансування заходів протидії туберкульозу та СНІДу ця допомога є суттєвою та відчутною.

При цьому впровадження грантів Глобального фонду систематично стикається з перепонами, обумовленими певними відмінностями національного законодавства від процедур Глобального фонду та міжнародної практики використання таких грантових коштів.

Так, кошти, які є благодійною допомогою для України, обкладаються податками (ПДВ) і в результаті охорона здоров'я втрачала всі ці роки 20 % коштів, а після прийняття Податкового кодексу може втратити 17 %, які могли би бути спрямованими на реалізацію необхідних заходів, адже відповідно до Конституції України життя та здоров'я є найвищими цінностями в нашій державі.

Тривалий час витрачається на проведення процедур з визнання товарів, закуплених за гранти, гуманітарною допомогою.

Закупівля товарів, робіт і послуг державними організаціями має здійснюватись відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель", процедури якого не відповідають вимогам Глобального фонду та міжнародної практики у сфері закупівель лікарських засобів та виробів медичного призначення, оскільки не враховують особливостей закупівель таких товарів, а процедури оскарження закупівель ставлять під загрозу своєчасність проведення закупівель відповідно до нагальних потреб охорони здоров'я.

Глобальний фонд систематично звертає увагу на необхідність усунути проблемні питання, що підвищить ефективність використання грантової допомоги та результати в охороні здоров'я.

Політика Глобального фонду останніх років спрямована на підтримку розвитку саме державних систем боротьби із СНІДом та туберкульозом. Отримання гранту державною установою дозволить забезпечити комплексний підхід до розвитку різних елементів державної системи, спрямованої на боротьбу із СНІДом та туберкульозом в Україні.

Глобальним фондом по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією у грудні 2010 року прийнято заявку Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу на отримання Українським центром профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ України статусу Основного реципієнта гранту Глобального Фонду.

Фінансування програми "Довгострокова система надання комплексних послуг з профілактики ВІЛ/СНІДу, лікування, догляду та підтримки серед груп найвищого ризику в Україні" за зазначеним грантом складатиме біля 300 млн. доларів США протягом 5 років.

Одним із основних напрямків даного гранту є посилення спроможності системи охорони здоров'я, що в умовах реформування стане суттєвою допомогою для розвитку мережі закладів охорони здоров'я та посилить її кадровий потенціал.

Профілактичний характер гранту спрямовуватиметься не лише на уразливі групи, а й на загальне населення через Міністерство освіти, науки, молоді та спорту, Міністерство соціальної політики, які визначені субреципієнтами гранту. Передбачається суттєве (більше 26 тисяч) охоплення лікуванням хворих на ВІЛ-інфекцію як у закладах загальної мережі, так і у пенітенціарній системі, де дана проблема набуває загрозливих ознак розвитку.

2. Мета і шляхи її досягнення

Прийняття законопроекту дозволить залучити в Україну на тривалий період додаткове джерело фінансування - кошти Глобального Фонду для подолання епідемії СНІДу, туберкульозу в Україні, враховуючи обмеження бюджетного фінансування в Україні.

Законопроектом визначається порядок здійснення програм Глобального фонду в Україні.

Так, законопроектом визначено загальні положення щодо порядку координації з боку держави здійснення програм Глобального фонду в Україні, щодо отримання та використання грантів Основними реципієнтами, звільнення від оподаткування та обкладання митом, порядку митного оформлення вантажів, оплачених за рахунок грантів, здійснення звітності та аудиту Основних реципієнтів, моніторингу стану реалізації програм Глобального фонду, відповідальності за цільове використання гранту.

У Перехідних та прикінцевих положеннях з метою забезпечення виконання закону та досягнення мети його прийняття пропонується внести зміни до Податкового кодексу України щодо надання податкових пільг, до Закону України "Про Єдиний митний тариф" щодо звільнення від сплати мита та Закону України "Про здійснення державних закупівель" в частині виключення з під сфери дії цього закону закупівель товарів, робіт і послуг, що здійснюються за рахунок грантів Глобального фонду.

3. Правові аспекти

У сфері відносин, що пропонується врегулювати законопроектом, діють такі нормативно-правові акти: Закон України "Про здійснення державних закупівель", Закон України "Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ", Закон України "Про затвердження Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009-2013 роки", Податковий кодекс України.

Реалізація законопроекту у разі його прийняття передбачає внесення змін до Податкового кодексу України, Закону України "Про Єдиний митний тариф" та Закону України "Про здійснення державних закупівель".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація Закону в разі його прийняття не потребуватиме додаткових фінансових витрат із Державного бюджету України.

В той же час, реалізація Закону дозволить отримати Україні додаткове джерело фінансування профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД у розмірі біля 300 млн. доларів США, що навіть перевищує обсяг бюджетного фінансування відповідно до Загальнодержавної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009 - 2013 роки та в подальшому інші гранти Глобального Фонду.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону стосується інтересів Мінфіну, Мінекономрозвитку, МЗС, Мін'юсту та НБУ, а також таких центральних органів виконавчої влади як Державна податкова служба України, Державна митна служба України, Державна казначейська служба України та Державна фінансова інспекція України.

Мінекономрозвитку, МЗС за результатами повторного погодження погодили проект Закону без зауважень.

Зауваження Мінфіну враховано частково.

Державна податкова служба та Державна фінансова інспекція за результатами повторного погодження погодили проект Закону без зауважень.

Зауваження Державної казначейської служби враховано повністю.

Зауваження Державної митної служби враховано частково.

Зауваження НБУ враховано частково.

Зауваження Мін'юсту враховано частково.

6. Регіональний аспект

Проект закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України "Про здійснення програм Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні" обговорено з громадськими організаціями - "Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні" та "Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ", які є Основними реципієнтами грантів Глобального фонду. Надані пропозиції та зауваження враховано.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Оцінка регуляторного впливу

Проект Закону не є регуляторним актом

11. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про здійснення програм Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні", про проект якого йдеться, сприятиме належному правовому врегулюванню питань реалізації програм Глобального фонду в Україні, дозволить Україні отримати додаткове джерело фінансування профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД у розмірі біля 300 млн. доларів США, а в подальшому й інші гранти Глобального Фонду та досягти позитивних зрушень у боротьбі з епідемією СНІДу та туберкульозу в Україні.

 

Міністр охорони здоров'я України 

О. В. Аніщенко

Опрос