Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно переработки и захоронения бытовых отходов

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 24.02.2012 № 10120
Дата рассмотрения: 24.02.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перероблення та захоронення побутових відходів"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Специфіка ринку перероблення побутових відходів, який є суміжним з ринками, що знаходяться у стані природної монополії, зокрема, з ринком розміщення побутових відходів, вимагає створення та запровадження ефективного механізму державного регулювання на основі забезпечення збалансованості інтересів суб'єктів ринку та інтересів споживачів щодо надання їм послуг належної якості за обґрунтованими цінами.

Водночас, діюча в Україні система регулювання відносин на згаданих ринках призводить до необґрунтованого накопичення побутових відходів на полігонах, нехтування інтересів споживачів послуг з утилізації і розміщення побутових відходів, до зниження конкурентоспроможності підприємств, не забезпечує розвитку ринку перероблення побутових відходів, суміжного до природної монополії.

Внаслідок цього порушуються права та інтереси споживачів, оскільки вони змушенні сплачувати за отримані ними послуги за завищеними тарифами, за рахунок включення до цих тарифів витрат, які не відносяться безпосередньо до самих послуг.

Передача національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, на яку покладаються функції регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, що надають послуги з централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, функцій регулювання ринку перероблення побутових відходів є оптимальним шляхом вдосконалення системи ціноутворення на цьому ринку.

2. Цілі і завдання прийняття акта

Підвищення ефективності державного регулювання і контролю суб'єктів природних монополій на ринку розміщення побутових відходів, проведення аналізу діяльності суб'єктів господарювання, що надають послуги з перероблення побутових відходів щодо забезпечення прозорості їх фінансово-господарської звітності та контролю з питань, пов'язаних з встановленням та застосуванням тарифів на вказаних ринках передбачені нормами Закону України "Про природні монополії", положеннями Указів Президента України від 19 серпня 1997 р. N 853 "Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій" та від 27 вересня 2007р. N 921 "Про Концепцію вдосконалення державного регулювання природних монополій".

На основі наведеного підготовлено проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перероблення та захоронення побутових відходів".

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Цей проект Закону спрямований на визначення правових засад регулювання ринків перероблення та розміщення побутових відходів в Україні.

З цією метою до основних завдань НКРКП віднесено здійснення державного регулювання діяльності суб'єктів господарювання на ринках перероблення та розміщення побутових відходів шляхом:

- забезпечення прозорості та відкритості діяльності на ринках утилізації та розміщення побутових відходів;

- формування і забезпечення прогнозованості цінової і тарифної політики на ринках перероблення та розміщення побутових відходів, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін;

- врегулювання впливу суб'єктів природних монополій на державну політику та сприяння конкуренції на ринках перероблення та розміщення побутових відходів з метою забезпечення ефективного функціонування відповідних галузей.

Також до повноважень НКРКП віднесено:

здійснення постійного моніторингу та аналізу ситуації на ринках перероблення та розміщення побутових відходів;

участь в розробці правил перероблення та розміщення побутових відходів.

У прикінцевих положеннях проекту Закону передбачено внесення змін до деяких законів України, спрямованих на приведення їх у відповідність з нормами цього проекту Закону, зокрема, до законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про природні монополії", "Про житлово-комунальні послуги", "Про ціни і ціноутворення".

Реалізація положень поданого законопроекту, після його прийняття, не потребує внесення змін до інших Законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує видатків з Державного бюджету України та місцевих бюджетів.

5. Прогноз результатів прийняття акта

Передача функцій регулювання ринку перероблення побутових відходів Національній комісії регулювання ринку комунальних послуг України матиме позитивні соціально-економічні наслідки на ринках перероблення та розміщення побутових відходів, а саме:

- матиме наслідком зменшення, мінімум вдвічі, темпів накопичення побутових відходів на полігонах;

- сприятиме поліпшенню прозорості механізму формування тарифів на послуги з перероблення та захоронення побутових відходів;

- дозволить удосконалити нормативно-правову базу щодо порядку взаємодії суб'єктів ринку розміщення побутових відходів із суб'єктами господарювання, що діють на ринках перероблення побутових відходів;

- сприятиме наданню послуг належної якості у необхідному обсязі за економічно обґрунтованими тарифами.

 

Народний депутат України 

Ю. В. Льовочкіна 

Народний депутат України 

Ю. Р. Мірошниченко 

Опрос