Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно административных данных, направляемых работодателями в государственную службу занятости)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.02.2012 № 10107
Дата рассмотрения: 23.02.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо адміністративних даних, які подаються роботодавцями до державної служби зайнятості)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо адміністративних даних, які подаються роботодавцями до державної служби зайнятості)" (далі - проект Закону) підготовлений з метою суттєвого зменшення обсягів адміністративних даних, які подаються роботодавцями до державної служби зайнятості, та розмірів штрафних санкцій за їх неподання або несвоєчасне подання. Пропонується зменшити кількість звітностей з чотирьох до двох.

Так, законами України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" закріплено обов'язок роботодавців подавати до центрів зайнятості звіт про кожного прийнятого працівника протягом 10 днів від дня прийому. У разі неподання цього звіту роботодавець несе відповідальність у порядку Кодексу України про адміністративні правопорушення. В той же час відомості про зайнятість тієї чи іншої особи, кількість працівників у окремого роботодавця центри зайнятості можуть отримувати шляхом обміну даних з Пенсійним фондом України та з інших джерел.

Також, проектом Закону пропонується виключити з переліку даних, що подаються роботодавцями до служби зайнятості, звітів про фактичне вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, за неподання якого з роботодавця стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. На сьогоднішній день збір таких даних здійснює також Державна служба статистики України (у рамках щоквартального звіту N 1-ПВ "Звіт з праці"). Таким чином, роботодавці змушені подавати аналогічні дані у два різні органи.

Крім того, передбачено суттєве зменшення штрафу за неподання, порушення строків подання даних про планове вивільнення з розміру річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника до чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати за неподання, несвоєчасне подання або подання недостовірної звітності.

Проект Закону також спрямований на приведення Закону України "Про зайнятість населення" у відповідність до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо виключення положення про реєстрацію роботодавців у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платників збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою проекту Закону є зменшення обсягів адміністративних даних, які подаються роботодавцями до державної служби зайнятості, та приведення Закону України "Про зайнятість населення" у відповідність до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується:

- виключити із законів України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" норми щодо подання роботодавцями до центрів зайнятості даних про кожного прийнятого працівника;

- привести статтю 20 Закону України "Про зайнятість населення" у відповідність до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо виключення положення про реєстрацію роботодавців у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платників збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття;

- виключити із вищезазначеної статті Закону України "Про зайнятість населення" положення щодо обов'язку роботодавців подавати службі зайнятості дані про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин (такі дані необхідні для надання допомоги по частковому безробіттю. Питання врегульоване статтями 24 - 26 Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та підзаконними актами з цього питання, дію яких на сьогоднішній день зупинено);

- передбачити у Законі України "Про зайнятість населення", що адміністративні дані про наявність вільних робочих місць (вакансій) подаються роботодавцями не щомісячно, а у разі потреби;

- виключити з переліку даних, що подаються роботодавцями до служби зайнятості, звітів про фактичне вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці;

- зменшити штраф за неподання, порушення строків подання даних про планове вивільнення з розміру річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника до чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини, пов'язані з реалізацією проекту Закону, регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, законами України "Про зайнятість населення" та "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та підзаконними актами.

Прийняття даного законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з державного та місцевих бюджетів, а також із Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття Закону дозволить зменшити обсяги адміністративних даних, які подаються роботодавцями до державної служби зайнятості, і при цьому не призведе до ускладнення роботи державної служби зайнятості та не вплине на її можливості належним чином виконувати функції, передбачені законодавством.

 

Народні депутати України 

О. Б. Шевчук

Я. М. Сухий

Опрос