Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Украины (относительно ужесточения уголовной ответственности за жестокое обращение с животными)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 23.02.2012 № 10096-1
Дата рассмотрения: 23.02.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо посилення кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Законодавством України за жорстоке поводження з тваринами встановлено як кримінальну, так і адміністративну відповідальність.

Стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, їх мордування або вчинення інших дій, що призвели до їх мучення, каліцтва чи загибелі. Диспозиція цієї норми свого часу цілком узгоджувалася з відповідною нормою статті 207-1 Кримінального кодексу України 1960 року, яка визначала відповідальність за ці ж діяння особи, до якої протягом року було застосовано адміністративне стягнення.

На сьогодні статтею 299 Кримінального кодексу України встановлено відповідальність за знущання над тваринами, що відносяться до хребетних, вчинене із застосуванням жорстоких методів або з хуліганських мотивів, а також нацькування зазначених тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, а також ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього.

Фактично створюється ситуація, за якою особа за вчинення одного й того самого діяння одночасно може нести два різних види юридичної відповідальності - адміністративну та кримінальну. Це, у свою чергу, суперечить одному із конституційних приписів про те, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення. Вбачається, що за сучасних умов розвитку суспільства знущання над тваринами потребує встановлення лише одного виду юридичної відповідальності - кримінальної.

Також слід зазначити, що вказані норми Кримінального кодексу України не встановлюють окремої відповідальності за знущання над тваринами, яке призвело до їх загибелі або каліцтва. З урахуванням ступеня суспільної небезпеки таких дій вбачається, що зазначене діяння має вважатися окремим складом злочину, з віднесенням його до злочинів середньої тяжкості.

Так само потребує посилення відповідальність за таке діяння, скоєне групою осіб або повторно.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою даного законопроекту є вдосконалення кримінального законодавства щодо відповідальності осіб жорстоке поводження з тваринами, зокрема, яке призвело до їх загибелі або каліцтва.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, виключивши норми, які передбачають адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами.

Також пропонується посилити санкції за жорстоке поводження з тваринами, передбачені статтю 299 Кримінального кодексу України, а також доповнити цю статтю нормами, які запроваджують кримінальну відповідальність за знущання над тваринами, яке призвело до їх загибелі або каліцтва. Також законопроект посилює відповідальність у випадках скоєння зазначеного діяння групою осіб або повторно.

4. Стан нормативно-правової бази у цій сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Конституція України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний кодекс України.

Прийняття цього законопроекту не потребує внесення змін до інших законів України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація зазначеного законопроекту не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків

Прийняття законопроекту про внесення змін та доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо посилення кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами) сприятиме підвищенню ефективності боротьби з правопорушеннями щодо жорсткого поводження з тваринами та посилить відповідальність за такі діяння відповідно до рівня їх суспільної небезпеки.

 

Народний депутат України  

С. Міщенко 

Опрос