Идет загрузка документа (11 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно усовершенствования условий назначения пенсии)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.02.2012 № 10085
Дата рассмотрения: 21.02.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення умов призначення пенсії)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Проблема встановлення вікових меж виходу осіб на пенсію є однією з найактуальніших в Україні. Натомість за наслідками прийнятого у 2011 році Закону "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" вона ще більш загострилася, оскільки пенсійний вік для жінок було підвищено з 55 років до 60 років, для чоловіків з 60 років до 62 років. Мінімальний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у солідарній системі, збільшений з 5 до 15 років, а страховий стаж, необхідний для призначення повного розміру мінімальної пенсії за віком, збільшений для жінок з 20 до 30 років, а для чоловіків - з 25 до 35 років. Такі зміни в законодавстві не можуть бути соціально справедливими з наступних причин.

За даними Державного комітету статистики середня тривалість життя чоловіків за 2010 рік становила 65 років, жінок 75 років, проти 80 у розвинутих країнах світу. Варто нагадати, що саме на громадян, що сьогодні досягли або досягають пенсійного віку, припали найскладніші роки відбудови економіки після завершення другої світової війни та створення належного виробничо-інтелектуального потенціалу держави. Внаслідок підвищення пенсійного віку до 62 років середньостатистична кількість чоловіків зможе жити на пенсії всього 3 роки, а жінок 15, що є неприпустимо низьким показником для держави, яка прагне втілювати Європейські стандарти життя.

Щодо підвищення страхового стажу, то 16,2 % всього населення України є на сьогодні не працевлаштованим після закінчення загальноосвітніх та вищих навчальних закладів І - IV рівнів акредитації. Рівень зайнятості серед осіб у віці 25 - 29 років в середньому по Україні становить сьогодні 72,0 %. Серед осіб у віці 15 - 24 роки зайнятим є лише кожен третій Українець.

В умовах високого рівня незайнятого населення підвищувати страховий стаж на 10 років є несправедливим, оскільки через високий рівень безробіття громадяни не мають можливості напрацювати страховий стаж, який на сьогодні становить 30 - 35 років. Вік виходу на пенсію та страховий стаж дійсно потрібно підвищувати, але за умов підвищення рівня життя населення, суттєвого збільшення його тривалості, так само як і істотне підвищення страхового стажу є доцільним і справедливим лише за умов суттєвого зменшення рівня безробіття.

2. Цілі та завдання проекту Закону

Завданням проекту Закону є:

1) Зменшення віку виходу на пенсію для жінок з 60 до 55 років, для чоловіків з 62 років до 60 років;

2) Зменшення тривалості мінімального страхового стажу для призначення пенсії у солідарній системі з 15 до 5 років та страхового стажу, необхідного для призначення повного розміру мінімальної пенсії за віком, для жінок з 30 років до 20 років, для чоловіків з 35 років до 25 років.

3. Загальна характеристика й основні положення проекту Закону

Проектом Закону пропонується внести зміни до таких законодавчих актів України:

1) Закону України "Про державну службу";

2) Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування";

3) Закону України "Про дипломатичну службу";

4) Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність";

5) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

6) Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей";

7) Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Проект Закону змін до інших нормативно-правових актів не потребує.

4. Стан нормативно-правової бази

Пенсійно-правові відносини регулюються такими законодавчими актами:

1) Конституцією України;

2) Основами законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

3) Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

4) Законом України "Про пенсійне забезпечення";

5) Законом України "Про зайнятість населення";

6) Законом України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні";

7) Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

8) Законом України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей";

9) Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей";

10) Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

11) Законом України "Про недержавне пенсійне забезпечення";

12) Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам";

13) Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування";

14) Законом України "Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу".

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення умов призначення пенсії)" не потребуватиме витрат з Державного бюджету України.

Система наповнення Пенсійного фонду виглядатиме таким чином: коли особа виходить на пенсію, її місце займає інший працівник, з заробітної плати якого здійснюються відрахування до Пенсійного фонду.

Наприклад, якщо особа починає працювати максимум з 25 років і виходить на пенсію у 60 років, а фактично набагато пізніше (за рахунок працюючих пенсіонерів), загальний страховий стаж її складає щонайменше 35 років. Середній розмір відрахування заробітної плати з працівника за місяць сьогодні становить як мінімум 350 гривень. Таким чином за рік особа здійснює 4200 гривень (350*12=4200) відрахувань до пенсійного фонду, а за 35 років 147000 тисяч гривень (4200*35=147000).

Середня тривалість життя особи після досягнення нею пенсійного віку становить 9 років, тобто кожна особа забезпечує 147000/9=16333 гривні середньої пенсії на рік або 16333/12=1361 гривні на місяць.

Окрім того, в Україні є Державне агентство з інвестицій та управління національними проектами України, завданням якого є залучення інвестицій в економіку України, за рахунок чого уряд зобов'язаний створювати умови для організації нових робочих місць, що слугуватиме джерелом додаткових надходжень до пенсійного фонду України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття проекту Закону

Проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення умов призначення пенсії)" дозволить відновити справедливість та попередні досягнення у соціальній сфері, внаслідок чого право на пенсію буде мати вразлива категорія громадян, зокрема тих жінок і чоловіків, які народилися у післявоєнний час (1950 р. - 1960 р.) та які працювали на розбудову України у надважкий післявоєнний період та власною працею здобули таке право.

 

Народний депутат України

О. І. Тищенко

Опрос