Идет загрузка документа (9 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" относительно снижения ставок единого взноса для физических лиц - предпринимателей

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 31.01.2012 № 9765
Дата рассмотрения: 31.01.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" щодо зниження ставок єдиного внеску для фізичних осіб - підприємців"

1. Обгрунтування необхідності прийняття проекту

Відповідно до статті 4 Закону України N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон 2464-VI) платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, а також особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

Мінімальна ставка єдиного внеску для зазначених осіб встановлена на рівні 34,7 % від мінімальної заробітної плати (мінімальна заробітна плата з 1 січня по 31 березня 2012 року становить 1073 грн.).

Отже, мінімальна ставка єдиного внеску становить 372,33 грн. на місяць.

Крім того, ставка єдиного податку для різних груп підприємців становить в межах 1 - 10 %, 2 - 20 % мінімальної заробітної плати, а також у відсотках до отриманого доходу (3 % або 5 %).

А ті хто не являються "спрощенцями" або забезпечують себе роботою самостійно взагалі зобов'язані сплачувати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 % від доходу.

Як видно із наведених цифр, ставка єдиного внеску є значно більшою, ніж ставка самого єдиного податку.

Таким чином, з прийняттям Закону 2464-VI відбулося значне навантаження на фізосіб - підприємців та самозайнятих осіб, яке для більшості із них стало непосильним.

Наслідком цього стало припинення підприємницької діяльності значною частиною підприємців. Ще дуже багато із них ведуть мову про її припинення у зв'язку із неможливістю сплачувати, крім податкових платежів, ще і єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або перехід "у тінь".

Сотні тисяч людей можуть стати безробітними, наслідком чого буде критичний стан у сфері зайнятості населення. Держава змушена буде понести непомірні витрати на виплати допомоги по безробіттю та збитки у зв'язку із неотриманням доходів від підприємницької діяльності.

Крім того слід зазначити, що сплата єдиного внеску до солідарної системи державного пенсійного страхування жодним чином не вплине на розмір пенсій у майбутньому для підприємців, які його сплачують.

Розуміючи роль платників єдиного внеску у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, пропонується не повністю звільнити вказаних осіб від сплати єдиного внеску, а зменшити у 2 рази розмір зазначеного внеску.

При попередньому розгляді у Парламенті законодавчої ініціативи щодо зменшення ставок єдиного внеску висловлювалися нарікання, що це може призвести до порушення принципу загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, який передбачає рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, до зменшення доходної частини бюджетів фондів соціального страхування, Пенсійного фонду України.

Такі зауваженнями є однобокими, які оцінюють лише невигоди для фондів соціального страхування та пенсійного фонду. Але ж ніхто не оцінює рівень матеріального забезпечення сімей, які втрачають єдине джерело існування - мізерні доходи від підприємницької діяльності, ніхто не оцінює втрати місцевих бюджетів від недоотримання єдиного податку та збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності.

Само собою зрозуміло, що проти такого законопроекту будуть виступати самі розпорядники відповідних коштів - Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та ін. владні структури.

З цього приводу слід зазначити, що при наданні пільг, компенсацій, гарантій держава розуміє ризики певних преференцій, але все ж таки іде на деякі "жертви" з метою створення сприятливих умов для розвитку тієї чи іншої галузі виробництва чи сфери діяльності. Прикладом цього є пільги, передбачені у податковому законодавстві для космічної галузі, літакобудування, видавничої сфери, пільги, пов'язані із проведенням в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу тощо.

У зв'язку з цим постає питання, чому держава не може надати пільги зі сплати непомірно великого єдиного внеску для підприємців, які забезпечують себе роботою самостійно та, як можуть, виживають у вкрай важких економічних умовах? Це створило б сприятливі умови для підвищення підприємницької активності та створення нових робочих місць.

2. Цілі і завдання прийняття акту

Мета і завдання законопроекту - зниження ставок єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для фізосіб-підприємців та самозайнятих осіб, що дозволить стримати останніх від припинення підприємницької діяльності та отримання статусу безробітних.

3. Загальна характеристика і основні положення проекту акта

Проектом пропонується внести зміни до статті 8 Закону "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яка визначає розмір єдиного внеску, та передбачити у 2 рази нижчі ставки для фізосіб - підприємців та самозайнятих осіб.

Крім того, вносяться зміни до ст. 10, що випливають із зміною ставок єдиного внеску у ст. 8 Закону.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правові акти, що діють у відповідній сфері суспільних відносин:

Конституція України;

Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Реалізація запропонованого проекту не потребує внесення змін до інших законодавчих актів України.

5. Фінансово-економічне обгрунтування

Прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат коштів з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття акта

Реалізація проекту Закону дозволить зменшити фінансове навантаження у вигляді єдиного внеску на фізосіб - підприємців та самозайнятих осіб. Завдяки цьому буде збережено сотні тисяч робочих місць і відповідні бюджети не втратять надходження, які можливі у зв'язку із припиненням підприємницької діяльності великою кількістю підприємців.

 

Народний депутат України  

Н. Ю. Королевська  

Опрос