Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины (относительно установления новых ставкок налога с доходов физических лиц и налогообложения отдельных транспортных средств, которые могут быть отнесены к предметам роскоши)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.01.2012 № 9754
Дата рассмотрения: 26.01.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо встановлення нових ставок податку з доходів фізичних осіб та оподаткування окремих транспортних засобів, що можуть бути віднесеними до предметів розкоші)"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Норма Конституції України (ст. 1) про соціальний характер Української держави передбачає, зокрема, справедливий перерозподіл соціальних благ.

Однак на практиці спостерігаємо катастрофічно високий рівень диференціації доходів і статків населення.

Це пояснюється тим, що багаті не усвідомлюють своєї соціальної відповідальності. Навіть коли багаті політики шукають підтримки бідних виборців у формі передвиборчих обіцянок, потім вони не вважають своїм обов'язком дотримуватися своїх обіцянок.

Зокрема, Президент України В. Янукович неодноразово обіцяв вжити дієвих заходів для скорочення прірви між багатими та бідними, однак нічого не зробив, хоча й було сказано багато правильних слів про реформи.

Відповідно до програми економічних реформ Президента України В. Януковича "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", реформа податкової системи передбачає зменшення глибини соціальної нерівності.

Загальноприйнятою практикою у світі є скорочення розриву між доходами багатих та бідних шляхом запровадження додаткового оподаткування високого рівня доходів та предметів розкоші.

При цьому об'єктами оподаткування обираються найдорожчі види майна, що свідчать про VIP-статус, гарантоване багатство їх власників.

Таким майном є, зокрема, транспортні засоби екстра-класу (з великим об'ємом двигуна), літаки, яхти тощо.

2. Цілі, завдання та основні положення законопроекту

Законопроектом пропонується внести зміни до статті 167 Податкового Кодексу України щодо встановлення нових ставок податку на доходи фізичних осіб, а саме: зменшити податкове навантаження на громадян із рівнем доходу до десяти мінімальних заробітних плат і збільшити його для осіб з високим рівнем доходу (десятикратний розмір мінімальної заробітної плати та вище).

Також, проектом пропонується доповнити Кодекс новим розділом VII-1 щодо оподаткування окремих транспортних засобів, що можуть бути віднесеними до предметів розкоші.

Так, об'єктами оподаткування є: легкові автомобілі з об'ємом циліндрів двигуна понад 3510 куб. сантиметрів та мотоцикли з об'ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. сантиметрів (за ставкою 10 % мінімальної заробітної плати за 100 куб. см); судна (яхти та інші плавучі засоби для дозвілля або спорту, зазначені у товарній позиції 8903 згідно з УКТ ЗЕД), зареєстровані у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України, оснащені стаціонарним або підвісним двигуном (двигунами) потужністю понад 55 кВт (крім тих, що використовувалися понад 20 років) - за ставкою 10 % мінімальної заробітної плати за 1 кВт потужності двигуна чи двигунів; літаки і вертольоти, зареєстровані у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або у Реєстрі державних повітряних суден України (за ставкою 0,5 % мінімальної заробітної плати за кожен кілограм максимальної злітної маси).

3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

У даній сфері правового регулювання діють Бюджетний кодекс України та Податковий кодекс України.

Реалізація положень законопроекту не потребує внесення змін до інших Законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребує додаткових видатків з Державного бюджету України.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття проекту Закону забезпечить досягнення відносної соціальної справедливості, акумулювання додаткових джерел наповнення дохідної частини державного бюджету.

 

Народні депутати України

А. М. Павловський

І. Г. Кириленко

А. В. Болюра

Опрос