Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины (относительно усиления ответственности акционеров акционерных обществ, являющихся должностными лицами органов акционерного общества)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 13.01.2012 № 9711
Дата рассмотрения: 12.01.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення відповідальності акціонерів акціонерних товариств, які є посадовими особами органів акціонерного товариства)"

1. Обгрунтування необхідності прийняття законопроекту

Згідно з пунктом 2 статті 41 Закону України "Про акціонерні товариства" "загальні збори акціонерного товариства мають кворум за умови реєстрації для участі у них акціонерів, які сукупно є власниками не менш як 60 відсотків голосуючих акцій".

Моніторинг діяльності акціонерних товариств свідчить про непоодинокі випадки, коли окремі особи (або група осіб - акціонерів),що діють спільно, набувають більше 40 відсотків акцій (40+1) і блокують проведення загальних зборів акціонерів. Така ситуація вигідна і використовується в особистих цілях особами, які є членами виконавчого чи наглядового органу акціонерного товариства, а,відповідно, контролюють його господарську діяльність.

Тому, навіть при незадовільних результатах роботи (збиткова діяльність товариства, невиплата дивідендів, укладання угод на завідомо невигідних для товариства умовах, розпродаж його майна тощо) таких акціонерів неможливо відкликати з займаних посад або призначити на їх місце інших осіб.

Ігнорування проведення загальних зборів призводить до численних зловживань і порушень прав та інтересів акціонерів: неможливо своєчасно прийняти важливі та невідкладні рішення, затвердити річний звіт, визначити основні напрямки діяльності товариства, надати згоду на укладання значного правочину тощо.

Саме тому в законодавство, що регулює правовідносини, пов'язані з функціонуванням акціонерних товариств необхідно внести визначення "блокуючий пакет акцій".

Внесення та прийняття запропонованих змін та доповнень дасть можливість більш ефективно управляти підприємством та забезпечать захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття даного законопроекту є забезпечення захисту прав основних акціонерів, більш ефективне управління підприємством, уникнення його знищення й розпродажу його основних засобів, запобігання зловживанню окремими посадовими особами-акціонерами своїми правами шляхом внесення відповідних змін до законів України, якими передбачено санкції, а також методи і способи запобіганню зловживань.

3. Правові аспекти

У даній сфері правового регулювання діють такі нормативно - правові акти:

- Закон України "Про акціонерні товариства";

- Цивільний кодекс України;

- Господарський Кодекс України;

- Кодекс України про адміністративні порушення;

- Кримінальний кодекс України.

Прийняття даного законопроекту не потребує змін до інших законодавчих актів.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація законопроекту не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Законопроект погодження не потребує.

6. Регіональні аспекти

Законопроект не стосується розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

Законопроект передбачає правила, процедури і методи запобіганню корупції з боку окремих акціонерів, які займають керівні посади в органах управління акціонерних товариств.

8. Громадське обговорення

Законопроект не потребує громадського обговорення, оскільки не зачіпає основних прав і свобод громадян.

9. Позиція соціальних партнерів

Законопроект стосується соціально-трудової сфери тільки в частині звільнення членів акціонерних товариств, що зловживають своїм посадовим становищем.

10. Прогноз результатів

Прийняття законопроекту дозволить створити правові умови для запобігання корпоративних конфліктів та їх оперативного вирішення, а також для унеможливлення зловживань з боку недобросовісних посадових осіб акціонерних товариств.

 

Народний депутат України

П. В. Лебедєв 

Опрос