Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О телекоммуникациях" относительно предотвращения пользования терминалами, законность ввоза которых на территорию Украины не подтверждена

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 12.01.2012 № 9695
Дата рассмотрения: 12.01.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про телекомунікації" щодо запобігання користуванню терміналами, законність ввезення яких на територію України не підтверджена"

1. Обґрунтування необхідності прийняття проекту Закону

Відповідно до Закону України "Про радіочастотний ресурс України" ввезення з-за кордону та експлуатація радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, зокрема мобільних терміналів, здійснюються в Україні на дозвільній основі. Відповідні дозволи надаються Державним підприємством "Український державний центр радіочастот" (далі - УДЦР).

Слід зазначити, що дозвіл на ввезення є обов'язковою умовою оформлення ввізної митної декларації.

Крім того, відповідно до Положення про надання дозволів на ввезення з-за кордону в Україну радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, затвердженого рішенням Національної комісії з питань регулювання зв'язку (НКРЗ) від 05.02.2009 р. N 1338, для подальшого використання на території України терміналів мереж стільникового зв'язку, які ввозяться до України, здійснюється реєстрація їх кодів ІМЕІ (міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання) в узагальненої базі даних кодів ІМЕІ, яку веде УДЦР.

Також, згідно з Порядком реалізації в Україні радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, затвердженим рішенням НКРЗ від 05.02.2009 р. N 1339, не дозволяється реалізація терміналів, коди ІМЕІ яких відсутні в узагальненій базі даних кодів ІМЕІ терміналів.

Однак, значна кількість радіоелектронних засобів зв'язку ввозиться на митну територію України незаконно, без отримання відповідних дозволів, сплати необхідних податків і зборів, що призводить до значних втрат Державного бюджету щорічно. При цьому, оператори і провайдери телекомунікацій зобов'язані забезпечувати експлуатацію таких терміналів в своїх мережах, у зв'язку з тим, що відповідно до Закону України "Про телекомунікації" відключення мобільних терміналів можливе лише на підставі рішення суду і якщо термінал використовується абонентом для вчинення протиправних дій або дій, що загрожують інтересам державної безпеки. Інших правових підстав для відключення терміналів оператори не мають.

Окрім цього, нагальним є вирішення проблеми незаконного заволодіння мобільними терміналами. Недосконала нормативна база робить процедуру відключення викрадених або загублених терміналів досить довгою і неефективною.

Враховуючи вищезазначене, існуюча законодавча та нормативно-правова база не дозволяє ефективно вирішити зазначені проблеми, а тому потребує вдосконалення.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект передбачає внесення змін до Закону України "Про телекомунікації" стосовно законодавчого закріплення за Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) повноважень щодо встановлення наступних порядків:

- порядку створення і ведення узагальненої бази даних, а також умов обслуговування терміналу в телекомунікаційних мережах;

- порядку подання та внесення ідентифікаторів викрадених або загублених терміналів до бази даних терміналів, не дозволених для обслуговування в телекомунікаційних мережах.

Також, пропонується встановити додаткові обов'язки операторів і провайдерів телекомунікацій щодо:

- перевірки під час реєстрації терміналу в телекомунікаційній мережі наявності ідентифікатора цього мобільного терміналу в базі даних ідентифікаторів та в базі даних терміналів, не дозволених для обслуговування в телекомунікаційних мережах;

- відмови або припинення обслуговування в телекомунікаційній мережі терміналу, ідентифікатор якого знаходиться в базі даних терміналів, не дозволених для обслуговування в телекомунікаційних мережах.

3. Правові аспекти

Нормативно-правовими актами, які регулюють відносини у цій сфері, є Закони України "Про телекомунікації", "Про радіочастотний ресурс України", постанова Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 р. N 720 "Про затвердження Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг", Положення про надання дозволів на ввезення з-за кордону в Україну радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, затверджене рішенням НКРЗ від 05.02.2009 р. N 1338, Порядок реалізації в Україні радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, затверджений рішенням НКРЗ від 05.02.2009 р. N 1339.

Реалізація положень цього законопроекту після його прийняття не потребує додаткового внесення змін до інших законів України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових матеріальних та інших витрат з державного та місцевих бюджетів.

5. Регіональний аспект

Проект Закону не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

6. Прогноз результатів

Прийняття даного законопроекту дозволить запобігти незаконному ввозу і розповсюдженню на території України мобільних терміналів, що сприятиме збільшенню надходження до Державного бюджету. При цьому, прийняття проекту дозволить частково вирішити проблему незаконного заволодіння мобільними терміналами.

 

Народні депутати України 

Ю. М. Мороко
В. Т. Корж 

Опрос