Идет загрузка документа (10 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в статью 352 Таможенного кодекса Украины относительно приведения Таможенного кодекса Украины в соответствие с Международной конвенцией об упрощении и гармонизации таможенных процедур

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 10.01.2012 № 9672
Дата рассмотрения: 10.01.2012 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до статті 352 Митного кодексу України"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Законопроект розроблено на підставі Законів України від 15.02.2011 р. N 3018-VI "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур у зміненій редакції згідно з Додатком I до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур" та від 01.08.2006 N 57-V "Про приєднання України до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів".

2. Мета і завдання запропонованого проекту Закону

Завданням законопроекту є приведення Митного кодексу України у відповідність до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур та до Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Проектом Закону пропонується розв'язати проблему недосконалості правового регулювання питань, пов'язаних з вилученням транспортних засобів, які не мають спеціально виготовлених сховищ (тайників) і належать резидентам, в ході дізнання по справі про порушення митних правил, передбачених статтею 352 Митного кодексу України та призначенням стягнення у вигляді конфіскації транспортних засобів, які не належать винній особі.

На сьогодні пункт 3 статті 322 Митного кодексу України передбачає, що конфіскація транспортних засобів застосовується незалежно від того, чи є ці транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення, а також чи обладнаний транспортний засіб спеціально виготовленими сховищами (тайниками).

За таких обставин цілком правомірно виникає питання щодо обґрунтованості конфіскації власності третіх осіб, які не вчиняли порушення митних правил, та транспортних засобів, що належать резидентам і не мають спеціально виготовлених сховищ (тайників). Згідно статті 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Тому в чинній редакції норми пункту 3 статті 322 та статті 352 щодо конфіскації транспортних засобів, що не є власністю особи, яка притягається до відповідальності, і не мають спеціально виготовлених сховищ (тайників), суперечить статті 61 Конституції.

Крім того, розмір покарання, передбачений статтею 352 Митного кодексу, після набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності" від 15 листопада 2011 року N 4025-VI, не буде об'єктивно співвідноситись з характером вчиненого правопорушення.

Статтею 8 Конвенції про договір міжнародного дорожнього перевезення вантажів (Конвенція КДПВ), до якої Україна приєдналась в серпні 2006 року, передбачено, що при прийнятті вантажу до перевезення водій несе відповідальність лише за зовнішній стан вантажу та його упакування, а також точність даних в міжнародній накладній CMR відносно кількості вантажних місць та їх розмітки.

Відповідно до статті 11 Конвенції КДПВ відправник повинен прикласти до накладної або надати перевізникові документи, необхідні для виконання митних формальностей. Також, відповідно до норм Конвенції КДПВ саме відправник несе відповідальність перед перевізником за збиток, заподіяний відсутністю, недостатністю або неправильністю таких документів, а також внаслідок неточності заповнення накладної у частині поданої вантажовідправником інформації.

Залишення ст. 352 в редакції Закону N 4025 дозволить неправомірно перекладати вину за некоректне оформлення товарно-супровідних документів безпосередньо на перевізника, який жодного відношення та впливу на цей процес не має.

Таким чином, перевізник стає заручником чужих порушень, що йому вартуватиме конфіскації транспортного засобу та сплати штрафу у сумі 100 % вартості товару, який перевозиться.

Крім того, необхідно підкреслити, що вступ в силу ст. 352 в редакції Закону України від 15.11.2011 р. N 4025 всупереч положенням міжнародного договору України - Конвенції КДПВ 1956 р., неодмінно призведе до суттєвого зниження транзитного потенціалу держави.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

На сьогодні питання здійснення митної справи регулюються, зокрема:

Митним кодексом України від 11.07.2002 N 92-IV;

Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 N 8073-X;

Кримінальний кодекс України від 05.04.2001 року 2341-III;

Законом України "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей" від 21.09.99 N 1068-XIV.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень Закону України "Про внесення змін до статті 352 Митного кодексу України" коштів Державного бюджету України і додаткових асигнувань (видатків) на фінансування митних органів не потребуватиме.

6. Прогноз результатів соціально-економічних результатів та інших наслідків прийняття законопроекту

Редакція законопроекту сприятиме:

- забезпеченню відповідності законодавства України з питань митної справи міжнародним стандартам;

- - законності при прийнятті рішень митними органами про вилучення транспортних засобів;

- усунення умов для виникнення проявів корупції, зменшення впливу "людського фактору" на процес та результат митного оформлення товарів.

Крім цього очікується, що прийняття Закону, проект якого пропонується, справить позитивний вплив на показники розвитку зовнішньоекономічної діяльності України, сприятиме зростанню транзитного потенціалу України, підвищенню інвестиційної привабливості нашої країни.

 

Народний депутат України 

Є. І. Царьков

Опрос