Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Закон Украины "О лицензировании определенных видов хозяйственной деятельности"

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 27.12.2011 № 9654
Дата рассмотрения: 27.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" розроблено на виконання завдання, визначеного пунктом 9.8.1 Національного плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 27.04.2011 N 504/2011, із урахуванням доручення Президента України від 30.11.2011 N 1-1/2821.

Однією із складових програми реалізації економічних реформ є зменшення впливу державних органів на діяльність суб'єктів господарювання, зокрема, у сфері ліцензування. Разом із тим ліцензування є засобом узгодження інтересів суб'єктів господарювання з публічними інтересами всього суспільства. Відтак, процедура ліцензування має бути оптимізована таким чином, щоб виключати можливість допуску до провадження відповідних видів господарської діяльності недобросовісних суб'єктів, а сумлінні мали можливість отримувати ліцензії без зайвих зволікань.

Серед недоліків діючої системи ліцензування слід зазначити відсутність законодавчо закріплених критеріїв щодо запровадження ліцензування видів господарської діяльності, недосконало визначені принципи та процедури одержання ліцензій та їх копій, що потребують уніфікації, та високий ступінь централізації функцій органів ліцензування, що створює труднощі як для суб'єктів господарювання, пов'язані із збільшенням витрат часу та коштів для отримання ліцензії, так і для самих органів ліцензування в частині здійснення заходів контролю на місцевому рівні.

Крім того, сучасний стан забезпечення органами ліцензування прозорості своєї діяльності має недостатній рівень, зокрема, в частині якості обґрунтувань зауважень у разі відмови заявникам у видачі ліцензії або залишення їхніх заяв без розгляду, висвітлення принципів прийняття відповідних рішень та результатів власної роботи.

Зазначені проблеми обумовлюють необхідність вдосконалення механізму ліцензування певних видів господарської діяльності.

2. Мета і шляхи її досягнення

Метою прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" є вдосконалення системи ліцензування господарської діяльності для спрощення започаткування та ведення бізнесу у видах господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, зокрема шляхом законодавчого закріплення критеріїв введення ліцензування видів господарської діяльності, скорочення строків одержання ліцензій шляхом децентралізації функцій органів ліцензування, спрощення порядку видачі копії ліцензії, уніфікації принципів та процедур одержання ліцензій та їх копій.

3. Правові аспекти

Правовими підставами для розроблення проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" є відповідне завдання Уряду, визначене пунктом 9.8.1 Національного плану дій на 2011 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010 - 2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", затвердженого Указом Президента України від 27.04.2011 N 504/2011.

Виходячи із змісту проекту, його реалізація передбачає внесення зміни до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" шляхом викладення його у новій редакції.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" не потребує додаткових матеріальних та фінансових витрат з Державного бюджету України.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" погоджено з Міністерством фінансів України та Міністерством юстиції України.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" стосується інтересів центральних та місцевих органів виконавчої влади, які є органами ліцензування, та опосередковано може позитивно вплинути на розвиток регіонів.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних діянь.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" розміщено на сайті Мінекономрозвитку України.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" забезпечить спрощення започаткування та ведення бізнесу у видах господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню.

 

Перший віце-прем'єр-міністр України -
Міністр економічного розвитку
і торгівлі України 

А. П. Клюєв

Опрос