Идет загрузка документа (5 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменения в Закон Украины "О телекоммуникациях" (относительно информирования потребителей о цене услуги, непредусмотренной договором)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 22.12.2011 № 9633
Дата рассмотрения: 22.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про телекомунікації" (щодо інформування споживачів про ціну послуги, яка не передбачена договором)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Нагальність прийняття цього законопроекту викликана високим рівнем невдоволення, яке склалось серед населення щодо рахунків, які приходять за телефонні розмови.

По-перше, широкого розповсюдження в Україні набули так звані "інтерактивні" послуги, за користування якими з телефонних рахунків споживачів знімаються величезні кошти. За декілька хвилин розмови, а частіше - тільки чекання на розмову, абонент може втратити суму, що відповідає рівню мінімальної заробітної плати в країні.

Це шахрайство, фактично, позбавлене персоналізації саме завдяки сучасним засобам комунікації - телебаченню, радіо, Інтернету та телефонному зв'язку. Людина, з одного боку, не може бачити особу, з якою вступає в контакт і яка виманює з неї кошти, а з іншого боку - відсутність юридичного підґрунтя не дозволяє звернутись до правозахисних та правоохоронних організацій з метою припинення такого шахрайства.

Йдеться про те, що нові телекомунікації створили як юридичні умови, так і психологічний комфорт для шахраїв. На практиці сформувався новий тип фінансового здирництва, в якому несвідомими посередниками виступають оператори телефонного зв'язку. На жаль, саме на них спрямовується і вектор невдоволення, формується несприятлива громадська думка.

Водночас перекладання всієї повноти відповідальності виключно на телеканали, які розповсюджують відповідну рекламу, не усуває загрози повністю. Оскільки оголошення про інтерактивні конкурси можуть надаватись іншими комунікативними каналами - через друковані ЗМІ, Інтернет тощо.

Тому актуальним завданням сьогодні є усунення телефонного шахрайства як такого, а не лише усунення його з телебачення.

По-друге, вартість дзвінків на один і той же мобільний номер може відрізнятись залежно від місця перебування абонента. Насамперед йдеться про дзвінки за кордон, коли ціна на дзвінок в декілька разів вища за ту, на яку розраховує той, хто здійснює дзвінок.

По-третє, встановлення принципів тарифікації дзвінків на номери на кшталт "0-800", "0-701", "0-900" тощо. Лише в одного з операторів зв'язку передбачено більше, ніж 20 різних тарифікацій на дзвінки подібним абонентам. Зрозуміло, що нефахівцю запам'ятати їх вкрай складно, а ось різниця між ними складає від 4 - 10 копійок до гривні за секунду.

2. Цілі і завдання законопроекту

Проект Закону України "Про внесення зміни до Закону України "Про телекомунікації" (щодо інформування споживачів про ціну послуги, яка не передбачена договором) спрямований, з одного боку, захистити споживача телекомунікаційних послуг від нового типу здирництва. А з іншого - відновити довіру до операторів мобільного зв'язку та усунути з телекомунікаційної практики незрозумілі для абонентів принципи тарифікації вихідних дзвінків.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Цим актом передбачено доповнити частину першу статті 39 Закону України "Про телекомунікації" новим пунктом 14-1, яким встановити, що оператор перед здійсненням абонентом дзвінків на номери, тарифікація яких не передбачена в його договорі (тарифному плані), або якщо ціна однієї хвилини розмови перевищуватиме 0,5 % мінімальної заробітної плати, має повідомити споживачеві про тариф на цей дзвінок.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Відносини, які пропонується врегулювати цим проектом, є предметом регулювання Закону України "Про телекомунікації".

Прийняття проекту Закону України не тягне за собою змін в інших законодавчих актах.

5. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Прийняття цього Закону дозволить не лише удосконалити законодавчу базу упередження телефонного шахрайства як такого. Цей акт сприятиме зменшенню збитків численних абонентів, маніпулювання довірою українських громадян та нівелюватиме невдоволення тарифною політикою на телефонні дзвінки. І таким чином сприятиме зростанню довіри до операторів зв'язку.

6. Фінансові наслідки

Прийняття цього акта не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

 

Народний депутат України 

О. О. Зарубінський

Опрос