Идет загрузка документа (7 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Заключительные положения Закона Украины "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно усиления ответственности за нарушение законодательства о защите персональных данных" (относительно введения в действие)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 21.12.2011 № 9624-1
Дата рассмотрения: 21.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України про внесення змін до Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних"

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

1 січня 2011 р. набув чинності Закон України "Про захист персональних даних", покликаний регулювати відносини, пов'язані із захистом персональних даних під час їх обробки.

2 червня 2011 року Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних", який повинен набути чинності з 1 січня 2012 року.

Тепер підприємства, установи, організації, які ведуть персоніфікований облік фізичних осіб, визнаються власниками баз персональних даних. Далі такі підприємства, установи, організації повинні зареєструвати власні баз персональних даних в Державному реєстрі. Порядок процедури реєстрації персональних баз даних певною мірою унормований постановою КМУ від 25.05.2011 р. N 616 та наказами Мін'юсту від 08.07.2011 р. N 1823/5 та від 08.07.2011 р. N 1824/5. Однак щодо механізму ведення реєстру - жодних нормативів не ухвалено. Не визначено Порядок обробки даних, та зокрема, банками та фінансовими установами - тих даних, які відносяться до банківської таємниці.

Відповідно до закону, якщо власник бази персональних даних не проведе реєстрацію таких баз у Державному реєстрі, з 01.01.2012 р. при виявленні цього порушення, відповідно до Закону N 3454, це тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб: від 300 до 500 н.м.д.г. (5100 - 8500 грн), на посадових осіб юридичних осіб, а також фізичних осіб-підприємців: від 500 до 1000 н.м.д.г. (8500 - 17000 грн). Крім того, Законом передбачено ряд адміністративних штрафів і навіть кримінальні відповідальність за інші порушення законодавства щодо захисту баз персональних даних.

На жаль, на практиці термін, визначений законом - до кінця 2011 року, не дотримуються через величезну кількості заяв. На отримання свідоцтва про державну реєстрацію бази даних доводиться чекати в кращому разі близько місяця. Це означає, що вже з 1 січня нового року підприємці, банки, суди, держоргани тощо ризикують бути оштрафованими за некоректне поводження з персональними даними громадян.

2. Цілі і завдання законопроекту

Метою проекту є надання можливості підприємцям, підприємствам, установам та організаціям повноцінно реалізувати вимоги Закону "Про захист персональних даних".

Завданням проекту є відкладення у часі строку, з якого особи притягатимуться до адміністративної та кримінальної відповідальності за його невиконання - до моменту набуття чинності Порядком обробки персональних даних, який визначатиме механізми та деталізуватиме порядок виконання Закону "Про захист персональних даних".

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту

Проектом пропонується внести зміни до Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних", пов'язавши дату введення в дію закону із моментом набуття чинності Порядком обробки персональних даних.

4. Нормативно-правова база у даній сфері регулювання

У даній сфері правового регулювання основними нормативно-правовими актами є: Конституція України; Закони України "Про захист персональних даних", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних"; постанова КМУ від 25.05.2011 р. N 616 "Про затвердження Положення про Державний реєстр баз персональних даних та порядок його ведення"; накази Мін'юсту від 08.07.2011 р. N 1823/5 "Про затвердження зразка свідоцтва про державну реєстрацію бази персональних даних", від 08.07.2011 р. N 1824/5 "Про затвердження форм заяв про реєстрацію бази персональних даних та про внесення змін до відомостей Державного реєстру баз персональних даних і порядку їх подання".

Реалізація положень поданого законопроекту після його прийняття не потребує внесення змін до інших законів.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону України не потребує додаткових витрат.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту

Проект закону допоможе повноцінно досягнути мети Закону "Про захист персональних даних", знявши з фізичних осіб, підприємств, установ і організацій, які є володільцями будь-яких баз персональних даних ризик отримати величезні необґрунтовані штрафи за порушення правил ведення цих баз.

 

Народні депутати України  

Я. І. Джоджик
Ю. І. Костенко
І. О. Заєць
 

Опрос