Идет загрузка документа (6 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

О внесении изменений в Таможенный кодекс Украины (относительно уточнения порядка проведения предварительного документального контроля)

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 14.12.2011 № 9591
Дата рассмотрения: 12.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Митного кодексу України" (щодо уточнення порядку проведення попереднього документального контролю)

1. Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту

Згідно з Митним кодексом України контрольні заходи щодо перевірки документів та відомостей, необхідних для здійснення державного санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей (попередній документальний контроль) більшості товарів, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту), у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється митними органами. Таке положення Закону запроваджувалось з метою спрощення процедури перетину державного кордону та скорочення часу проходження товарів через кордон.

Однак, такий порядок здійснення попереднього документального контролю, наразі, вимагає від працівників Державної митної служби України глибоких професійних знань не тільки митної справи, а також нормативної бази кожного контролюючого органу, що, практично, неможливо забезпечити на належному рівні.

Станом на сьогоднішній день ситуація, яка складається внаслідок складності проведення контролюючих митних процедур, які потребують залучення спеціальних фахових заходів оцінки ризику щодо перетину державного кордону України, набуває ознак загрози національної безпеки держави.

Практика показує - працівнику митного органу, який під час здійснення попереднього документального контролю дійшов висновку, що він не в змозі здійснити фахову експертизу та проаналізувати характер товару, доводиться припиняти попередній документальний контроль, та залучати до здійснення контролю спеціаліста, яки володіє відповідною кваліфікацією та знаннями, знаходячи для цього необ'єктивну формальну причину, а відповідного фахівця, за існуючого порядку контролю, виявляється недоцільно тримати в пункті пропуску через державний кордон. Така ситуація не може сприяти спрощенню перетину державного кордону, що, як наслідок, подовжує час проходження товарів в пунктах пропуску через державний кордон України.

2. Цілі і завдання законопроекту

Законопроект розроблено з метою спрощення процедури ввезення більшості товарів в Україну в пунктах пропуску, скорочення часу на контроль та оформлення товарів на державному кордоні та забезпечення виконання вимог національної безпеки.

3. Загальна характеристика та основні положення законопроекту

Законопроектом передбачено внести уточнення до визначення терміна "попередній документальний контроль", що дасть можливість органам державної влади, що здійснюють державний санітарно-епідеміологічний, ветеринарно-санітарний, фітосанітарний, екологічний контроль та контроль за переміщенням культурних цінностей постійно знаходитись в пунктах пропуску через державний кордон України, при цьому митні органи визначають види контролю за переміщенням на територію України вантажів (товарів) та координують діяльність зазначених вище органів.

Внесення змін до інших законів не потребує.

4. Стан нормативно-правової бази

Нормативною базою в даній сфері правового регулювання є Конституція України, Митний кодекс України, Закони України "Про ветеринарну медицину", "Про карантин рослин", "Про безпечність та якість харчових продуктів", "Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей", "Про охорону навколишнього природного середовища".

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Реалізація положень законопроекту не потребує видатків з державного бюджету України.

6. Обґрунтування очікуваних соціально-економічних, правових та інших наслідків застосування законопроекту після його прийняття

Прийняття законопроекту забезпечить:

- спрощення процедури ввезення на митну територію України (в тому числі з метою транзиту) окремих видів (більшості) товарів;

- не подовження, а в деяких випадках скорочення часу здійснення державних видів контролю;

- виконання вимог національної безпеки.

 

А. А. Степаненко

Л. Ф. Литвинов

П. Г. Сулковський

 Е. А. Прутнік

О. В. Плотніков

В. А. Бондик

В. П. Стельмашенко

Ю. О. Литвин

І. В. Попеску

Опрос