Идет загрузка документа (12 kByte)
Главный правовой
портал Украины
Главный правовой
портал Украины
Остаться Попробовать

Об одобрении решения Президента Украины относительно направления миротворческого контингента для участия Украины в предоставлении поддержки Операции ООН в Кот-д'Ивуаре

Пояснительная записка к проекту закона Украины от 08.12.2011 № 9566
Дата рассмотрения: 08.12.2011 Карта проходжения проекта

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі"

1. Обґрунтування необхідності прийняття акта

Відповідно до резолюцій Ради Безпеки ООН N 1497 від 1 серпня 2003 року та N 1509 від 19 вересня 2003 року створена Місія ООН в Ліберії (далі - МООНЛ).

На підставі Указу Президента України від 10 листопада 2003 року N 1279 "Про направлення миротворчого контингенту та миротворчого персоналу для участі України в Місії Організації Об'єднаних Націй у Ліберії" та Закону України від 9 грудня 2003 року N 1355-IV "Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в Місії Організації Об'єднаних Націй у Ліберії" до МООНЛ направлено миротворчий контингент України у складі вертолітного загону.

Резолюціями Ради Безпеки ООН 1609 (2005 року) та 1865 (2009 року) санкціоновано надання взаємної оперативної підтримки між місіями ООН у Ліберії та Кот-д'Івуарі та здійснення тимчасової передислокації необхідних сил і засобів зі складу однієї місії до іншої.

Враховуючи, що Україна є єдиною країною - контрибутором авіаційних ресурсів до МООНЛ, та на підставі відповідних звернень Секретаріату ООН вертольоти 56 окремого вертолітного загону Збройних Сил України (56 ОВЗ ЗСУ) на підставі законів України від 4 листопада 2010 р. N 2671-VI "Про схвалення рішення Президента України щодо участі миротворчого контингенту України в наданні оперативної підтримки Місії ООН у Кот-д'Івуарі" від 4 лютого 2011 N 3001-VI та 19 травня 2011 року N 3404-VI "Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі" з 26 листопада 2010 року по 30 вересня 2011 року виконували завдання з надання оперативної підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі. Після завершення цього терміну вертолітний підрозділ повернувся до місця своєї постійної дислокації в Ліберії.

З огляду на заплановані на 11 грудня 2011 року парламентські вибори у Кот-д'Івуарі, а також зважаючи на критичну важливість подальшого використання військових авіаційних спроможностей України для надання підтримки Операції ООН у цій африканській державі, Секретаріат ООН звернувся з проханням розглянути можливість залучення українського авіаційного підрозділу в складі Місії ООН в Ліберії до здійснення транскордонних операцій у рамках надання міжмісійної підтримки між МООНЛ та ОООНКІ відповідно до положень резолюції Ради Безпеки ООН 1609 (2006), а також, за умови, що Рада Безпеки ООН ухвалить відповідне рішення - можливість чергової тимчасової передислокації українського авіаційного підрозділу в складі МООНЛ на територію Кот-д'Івуару у зв'язку з необхідністю посилення ОООНКІ на період до 31 грудня 2011 року.

30 листопада ц. р. Рада Безпеки ООН листом Голови S/2011/747 прийняла рішення про тимчасову передислокацію трьох бойових та двох військово-транспортних вертольотів з екіпажами та технічним персоналом загальною чисельністю 60 осіб (56-й окремий вертолітний загін Збройних Сил України) зі складу МООНЛ до складу ОООНКІ, підтримавши відповідні пропозиції Генерального секретаря ООН.

Основні завдання миротворчого контингенту України на території Кот-д'Івуару не виходитимуть за рамки завдань, визначених при направленні авіаційного підрозділу до МООНЛ, а саме: здійснення повітряної розвідки та спостереження, проведення заходів стримування, перевезення персоналу місії, повітряна підтримка військ ООН, патрулювання та медична евакуація, а також захист цивільного населення, що знаходиться під безпосередньою загрозою фізичного насильства.

2. Мета і шляхи її досягнення

Проект Закону розроблений з метою нормативно-правового оформлення Указу Президента України N ..../2011 від ... грудня 2011 року "Про направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі", відповідно до вимог статті 4 Закону України "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях", які визначають необхідність схвалення рішень Президента України з відповідних питань Верховною Радою України.

3. Правові аспекти

Зазначений проект Закону України відповідає принципам, закріпленим положеннями Закону України "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях".

Питання участі України в МООНЛ врегульовані Указом Президента України від 10 листопада 2003 р. N 1279/2003 "Про направлення миротворчого контингенту та миротворчого персоналу для участі України в Місії Організації Об'єднаних Націй у Ліберії" та Законом України від 9 грудня 2003 р. N 1355-IV "Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в Місії Організації Об'єднаних Націй у Ліберії".

Питання тимчасової передислокації з МООНЛ до ОООНКІ українського миротворчого контингенту загальною чисельністю до 25 військовослужбовців було врегульовано Указом Президента України від 23 жовтня 2009 р. N 854 "Про направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні оперативної підтримки Місії ООН у Кот-д'Івуарі" та Законом України від 4 листопада 2010 р. N 2671-VI "Про схвалення рішення Президента України щодо участі миротворчого контингенту України в наданні оперативної підтримки Місії ООН у Кот-д'Івуарі".

Питання тимчасової передислокації з МООНЛ до ОООНКІ українського миротворчого контингенту загальною чисельністю до 60 військовослужбовців було врегульовано Указом Президента України від 2 лютого 2011 р. N 177/2011 "Про направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі" та Законом України від 4 лютого 2011 р. N 3001-VI "Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі".

Питання про подовження терміну тимчасової передислокації з МООНЛ до ОООНКІ українського миротворчого контингенту загальною чисельністю до 70 військовослужбовців на період до 30 вересня 2011 року було врегульовано Указом Президента України від 12 травня 2011 року N 578/2011 "Про направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі" та Законом України від 19 травня 2011 року N 3404-VI "Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі".

Відповідно до Закону України "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях", Указ Президента України N ..../2011 від ... грудня 2011 року "Про направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі" підлягатиме схваленню Верховною Радою України.

4. Фінансово-економічне обґрунтування

Фінансування витрат, пов'язаних із залученням миротворчого контингенту України у складі МООНЛ до виконання завдань на території Кот-д'Івуару, здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на утримання українського авіаційного підрозділу, з подальшим відшкодуванням цих витрат з бюджету ООН.

Додаткових видатків з державного бюджету не передбачається.

5. Позиція заінтересованих органів

Проект Закону України погоджений Міністерством оборони України, Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Міністерством фінансів України, Міністерством юстиції України, Службою безпеки України та Службою зовнішньої розвідки України без зауважень.

6. Регіональний аспект

Проект Закону України не стосується питання розвитку адміністративно-територіальних одиниць.

7. Запобігання корупції

У проекті Закону України відсутні правила та процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Проект акта не потребує проведення громадської антикорупційної експертизи.

8. Громадське обговорення

Проект Закону України не потребує консультацій з громадськістю.

9. Позиція соціальних партнерів

Проект Закону України не стосується соціально-трудової сфери.

10. Прогноз результатів

Прийняття Закону України "Про схвалення рішення Президента України щодо направлення миротворчого контингенту для участі України в наданні підтримки Операції ООН у Кот-д'Івуарі" позитивно вплине на зміцнення міжнародного авторитету України, посилить позиції нашої країни як надійного партнера ООН, підвищить статус українського миротворчого контингенту та дозволить зберегти його чисельність і склад на існуючому рівні. Такий крок стане важливим політико-дипломатичним важелем просування національних інтересів в рамках ООН, в Секретаріаті Організації, а також у діалозі з країнами-постійними членами РБ ООН, державами ЄС та ключовими регіональними гравцями Африки. Крім того, залучення українського миротворчого підрозділу до нових модальностей надання підтримки ОООНКІ дозволить зміцнити на довгострокову перспективу "вертолітну спеціалізацію" нашої держави в рамках операцій з підтримання миру.

 

Міністр закордонних справ України 

К. І. Грищенко 

Опрос